urológia-andrológia-uroonkológia

Vesefejlődési rendellenességek: Kettős vese I.

A vizeletelvezető rendszer oszlási anomáliái aránylag gyakran fordulnak elő. Panaszt, komplikációt azonban csak igen ritkán okoznak, ezek túlnyomó többsége konzervatívan orvosolható. Operatív beavatkozást igénylő eset csak ritkán fordul elő, mely általában a következményes szűkületek, vesicoureteralis reflux, ureterokele megoldását illetve húgyúti kő-, elvétve pedig a károsodott részek eltávolítását – heminephrectomiát - jelent.

A vinflunine és a best supportive care (optimális tüneti kezelés) együttes alkalmazásának összehasonlítása az önmagában alkalmazott best supportive care-rel – fázis III vizsgálat

A címben szereplő nemzetközi vizsgálat keretében 370, az urothelialis traktus metasztatikus tansitionalis sejtes carcinomájában szenvedő beteg esetében hasonlították össze a vinflunine és a best supportive care (optimális tüneti kezelés) együttes alkalmazásának hatását az önmagában alkalmazott best supportive care-rel, és azt találták, hogy a medián túlélés 2 hónappal hosszabb volt azoknál, akik vinflunint is kaptak.

Prosztatarák XXIV. – Radikális prosztatektómia 1.

A prosztatarák kezelési formájának kiválasztása során több összetevőt kell figyelembe vennünk. Műtét indikálásánál a legfontosabb szempontok: a betegség TNM stádiuma, a Gleason score, a PSA szint, a beteg életkora, általános állapota, kísérő betegségei, várható élettartama, a műtét technikai kivitelezhetősége. A mai álláspont szerint radikális prosztatektómiát akkor végzünk, ha az potenciálisan a beteg gyógyulásával jár, tehát kuratív. Legtöbbször tehát szervre lokalizált daganat, nyirokcsomó és távoli áttétek hiánya és hosszú (10 év) várható élettartam esetén végezzük el a műtétet.

Prosztatarák XXIII. – Kezelés

A prosztatarák kezelésére jelenleg számos módszer ismert. Korai stádiumban lehetőség van kuratív terápiára. Ilyen a tényleges gyógyulás reményében végzett kezelés a radikális prosztatektómia és a sugárkezelés. Előrehaladott esetekben palliatív kezelést végezhetünk.

Prosztatarák XXII. – kockázatbecslés 3.

A prosztatarák várható kimenetelét, prognózisát számos tényező befolyásolja, ezért napjainkban a kockázatbecslésre a nemzetközi gyakorlatban elterjedt az úgynevezett kockázatbecslő tábláztok, nomogramok használata. Több változatuk ismert, sok közülük az interneten is elérhető. A két legismertebb a Partin táblázatok és a Kattan nomogram.

Prosztatarák XXI. – kockázatbecslés 2.

A T stádium - a daganat kiterjedése, nagysága, környezethez való viszonya – fontos szerepe érthető a kockázatbecslésben, hiszen a prosztatára lokalizált (1-2 stádiumú) daganatok jó prognózisúak, potenciális kuratív kezelést (prosztatektómia, sugárterápia) tesznek lehetővé. A 3-4 stádiumú, prosztata tokot áttörő tumorok esetében azonban erre általában nincs lehetőség.

Prosztatarák XIX. – Stádium

A daganatos megbetegedések stádiuma alatt a betegség kiterjedtségét, előrehaladottságát, súlyosságát értjük. A prosztatarák stádiumbeosztására a TNM rendszert használjuk. A T stádium a tumor kiterjedtségét, nagyságát, környezetéhez való viszonyát jelöli; az N stádium a nyirokcsimó áttétek meglétét, hiányát; az M stádium a metasztázisok jelenlétét, vagy hiányát jelöli.