urológia-andrológia-uroonkológia
A vesére lokalizálódó vesedaganat kezelése
Az alacsony stádiumú vesesejtes rákbetegeknél, ha lehetséges, nephronkímélő sebészeti technikát kell alkalmazni. A radikális nephrectomia már nem a gold standard megoldás ilyen esetekben.
Az urológiai szűrések típusai
Az urológiai betegségek szűrésére számos lehetőség kínálkozik. A szűrésekkel kapcsolatban a legfontosabb kritériumok, hogy megfelelően érzékeny legyen a szűrési módszer az adott betegségre, könnyen elérhető és olcsó legyen.
A prosztatarák szűrésének kérdései
A prosztatarák mortalitása számos országban csökkent az utóbbi években (Egyesült Államok, Ausztria, Egyesült Királyság, Franciaország), míg más fejlett országokban növekedett az 5 éves túlélés (Svédország).
Egyéb - nem vesesejtes - vesedaganatok
A vesedaganatok 10-15%-áért egyéb daganatok a felelősek, melyek között nem túl gyakori, sporadikus és familiáris, újabban leírt és még részletesen nem is osztályozott daganatok a felelősek.
A veserák prognosztikája
A prognosztikai tényezők magukba foglalják a Fuhrman grádust, a vesesejtes rák altípusát, sarcomatoid jellemzőket, microvascularis inváziót, tumor elhalást (necrosis) és a gyűjtőcsatornák invázióját.
Friss szakmai hírek a Richter Urológiai Program oldalon!
A Richter Urológiai Program legújabb tudományos hírei
A veserák szövettani csoportosítása és TNM beosztása
A veserák szövettani diagnózisa a vesedaganat eltávolítása vagy biopsziája után lehetséges. A sejtmagok grádusát a Furhman beosztás alapján adják meg, mely a legelterjedtebb gradálási módszer. A Furhman grádus független prognosztikai faktora a világossejtes veseráknak (RCC).
A veserák tünetei és kivizsgálása II.
Manapság a vesedaganatok 50%-át úgy veszik észre, hogy egyéb nem-specifikus tünetek miatt végeznek vizsgálatokat.
A veserák tünetei és kivizsgálása
A legtöbb vesedaganat tünetmentes és nem is tapintható kezdeti stádiumban. Előrehaladott stádiumban a daganat tapintható, nyomási és egyéb tüneteket okoz és akár látható duzzanatot is.
A vese rosszindulatú daganatainak epidemológiája és etiológiája
Az összes daganat között a vesesejtes rák (renal cell carcinoma – RCC) 2-3%-ot foglal el. A nyugati országokban a legmagasabb az incidenciája.
A húgyhólyagrák kezelése – VIII.
Az adjuváns kemoterápiáról nincsenek egyértelműen pozitív adatok. Mindez idáig csak 5 randomizált vizsgálatot publikáltak az adjuváns kemoterápiáról. Ráadásul ezek a vizsgálatok számos hiányossággal bírnak (kevés betegszám, nem standard kemoterápia vizsgálata, rossz vizsgálat tervezés, és nem megfelelő statisztikai vizsgálat).
A húgyhólyagrák kezelése – VII. - A helyileg előrehaladott nem operálható cT4b hólyagrák kezelése
A helyileg előrehaladott T4b stádiumú daganatok (a hasfalra vagy a medencefalra terjed) esetén a radikális cystectomiától nem várható gyógyulás.
A húgyhólyagrák kezelése - A vizelete elvezetése a cystectomia után (vizelet deviációk) - II. rész
Az ileum conduit az egyik legjobban megalapozott és legelterjedtebb vizeletelvezetési módozat. Azonban a betegek 48%-ának alakul ki valamilyen korai komplikáció, mint például a húgyúti infekció, vesemedence gyulladás, uretero-ilealis anastomisos szivárgás vagy anastomosis szűkület.