urológia-andrológia-uroonkológia
A húgyhólyagrák kezelése - A vizelete elvezetése a cystectomia után (vizelet deviációk) - I. rész
A hólyag eltávolítása után gondoskodni kell a vizelet megfelelő elvezetéséről a vesék felől az urétereken át. A vizelet elterelésére, elvezetésére számos módszert dolgoztak ki.
A radikális cystectomia
A radikális cystectomia során el kell távolítani a hólyagot a környező szövetekkel együtt, férfiaknál a prosztatával és a vesiclula seminalisokkal, nőknél az uterusszal és az adnexumokkal. A prosztata ill. a nőknél a húgycső, valamint a vagina resectiojának szükségessége az utóbbi időben számos szerző szerint megkérdőjelezhető.
Prosztatarák I. – Bevezetés (-Urológia: 2010 legolvasottabb cikke)
A prosztata (dülmirigy) 20-25 g tömegű, a húgyhólyag és a húgycső külső záróizma között elhelyezkedő páratlan szerv, mely körülöleli a húgycső proximális szakaszát. Méretét és alakját is általában a szelídgesztenyére hasonlítják.
A húgyhólyagrák kezelése III.
A felületes hólyagrák kezelésének sikertelensége.
A húgyhólyagrák kezelése II.
A transurethrális hólyagtumor eltávolítás után a szövettani eredményektől függően különböző további adjuváns kezelés jöhet szóba. Ideális esetben hólyagban a transurethrális műtét(ek) végén nem található daganat.
A húgyhólyagrák kezelése I.
A hólyagdaganat kezelésének egyik legfontosabb kérdése a stádium meghatározása.
A húgyhólyagrák diagnózisa II.
Hólyagtükrözés (cystoscopia), Transurethrális rezekció (TURBT- transurethral resection of bladder tumours), valamint a második TUR műtét jelentősége.
A húgyhólyagrák tünetei és diagnózisa I.
A hólyagrákos betegek leggyakrabban fájdalmatlan vérvizeléssel fordulnak az orvoshoz.
A húgyhólyagrák osztályzása és stádium beosztása
A húgyhólyagrákot a daganat kiterjedtsége szerint osztályozzuk, leggyakrabban a TNM beosztás szerint.
A hólyagrák epidemiológiája és kialakulásának rizikó faktorai II.
A hólyagrák kialakulásának legfontosabb kockázati tényezői a dohányzás, bizonyos munkához köthető kémiai anyagok, a kismedencei sugárterápia, a krónikus hólyaghurut, a hólyag schistosomiázisa, bizonyos kemoterápiás szerek, egyidejűen jelenlévő felső húgyúti daganat és a nem.
Tünetmentes, emelkedett prosztataspecifikus antigén szintű férfiak antibiotikumkezelésének hatékonysága
Bár a témával kapcsolatos szakmai vélemények egyelőre ellentmondóak, a mindennapi rutinban az urológusok egy része gyakran ír fel antibiotikumot a prosztatabiopsziát megelőzően azoknak a férfiaknak, akiknél újonnan ismerik fel a prosztataspecifikus antigén szintjének emelkedését.
A hólyagrák epidemiológiája és kialakulásának rizikó faktorai I.
A hólyagrák kialakulásának legfontosabb kockázati tényezői a dohányzás, bizonyos munkához köthető kémiai anyagok, a kismedencei sugárterápia, a krónikus hólyaghurut, a hólyag schistosomiázisa, bizonyos kemoterápiás szerek, egyidejűen jelenlévő felső húgyúti daganat és a nem.
Prosztatarák XXVII. - Radikális prosztatektómia 4.
Az irodalmi adatok a radikális prosztatektómia utáni erektilis diszfunkció gyakoriságát illetően meglehetősen eltérőek. 40 és 70% közötti adatok találhatók az erektilis diszfunkcó kialakulására, ám bizonyos körülmények megléte esetén, pl. idegkímélő műtéttel ez az arány akár 10% alá is csökkenthető.