urológia-andrológia-uroonkológia
A génmintázat alapján megjósolható a prostata carcinoma túlélése
A Mount Sinai School of Medicine kutatói 6 olyan génmintázatot azonosítottak, melyek előre jelezhetik az agresszív prostata carcinoma túlélésének hosszát. – számol be a The Lancet Oncology októberi kiadása.
Botoxszal az inkontinencia ellen
A botulinum toxin a ráncok eltüntetése mellett, a nőknél előforduló sürgető inkontinencia tüneteit is mérsékelheti a New England Journal of Medicine októberi online számában megjelent új tanulmány szerint.
Az aspirin meghosszabbíthatja a prostatacarcinomás betegek életét
A Journal of Clinical Oncology legutóbbi kiadásában megjelent tanulmány szerint, a napi rendszerességgel alkalmazott aspirin összefüggésben áll a prostata carcinoma okozta halál rizikócsökkenésével, különösen a fokozott kockázatú, előzőleg operáción vagy radioterápián átesett férfiaknál.
A prosztata-specifikus antigén szűrés és az életminőség
A prosztata-specifikus antigén (PSA) szűrés a potenciális mortalitási haszon mellett a „túldiagnosztizálás” ártalmait is magában hordozza, ezért a kutatók egy szimulációs modell segítségével megbecsülték a szűrés életminőséggel korrigált életévben mért potenciális előnyeit.
Az elhízás növeli a vesekőképződés rizikóját
A University of California adatai szerint, míg 1994-ben minden 20., mára kb. minden 11. amerikainál alakulnak ki vesekövek, vagyis az USA-ban élő vesekő betegek száma megduplázódott, aminek hátterében a járványos méreteket öltő elhízás is állhat.
Azonosították a nephrectomia és az erekciós diszfunkció közti összefüggést
A University of California kutatói egy retrospektív, multi-centrális tanulmány eredményeképpen azonosították a totális nephrectomia és az erekciós diszfunkció közti kapcsolatot. A tanulmány eredményeit a British Journal of Urology International online kiadásában publikálták.
Új teszt az aldoszteronismus szűrésére
A primer aldoszteronismus új szűrővizsgálati tesztje, amely a kálium szekréció kapacitás és a testtömeg index arányát vizsgálja, az aldoszteron/renin hányados értékéhez hasonló diagnosztikai hatékonysággal bír. – hangzott el az American Urological Association (AUA) idén rendezett tudományos találkozóján.
Az oxalátbevitel nem befolyásolja a vesekő-képződés rizikóját
Az amerikai Wake Forest University kutatási eredményei szerint, az oxalát tartalmú élelmiszerek nagy mennyiségű fogyasztása nincs szignifikáns hatással a kalcium-oxalát kövek képződésére, amennyiben a javasolt mennyiségű étrendi kalciumot is elfogyasztjuk. – olvasható az Urology című szakmai folyóirat júniusi számában.
A passzív dohányzás hólyagirritációt okozhat a gyermekeknél
Az American Urological Association atlantai éves találkozóján ismertetett tanulmány eredményei szerint a passzív dohányzás - számos egyéb ártalma mellett - hólyagirritációt is okozhat. Az expozíció leginkább a 4-10 éves korú gyermekeket veszélyezteti.
A kasztráció-rezisztens prosztatatumor túlélési mutatóit javító új terápia
A csontszövetbe metasztatizáló prosztata tumor esetén a beteg túlélési kilátásai igen kedvezőtlenek, a túlélés hossza a diagnózistól számított 3-5 év. Egy új, radioizotóp terápiával azonban ez az intervallum meghosszabbítható. - hangzott el a Society of Nuclear Medicine éves találkozóján.
Az inkontinencia gyógyszerek többet ártanak, mint használnak?
A vizelet-inkontinenciás nők számára elérhető kezelések több gondot okoznak, mint amennyit megoldanak, és sokan hagyják abba a szedésüket az olyan mellékhatások miatt, mint a száj kiszáradása és az obstipáció, mutatta ki egy új vizsgálat.
A lokalizált prosztatarák definitív kezelése utáni PSA emelkedés- a recidíva megítélése, kezelési stratégiák
A legtöbb betegben a PSA emelkedés sokkal korábban jelentkezik, mint az a képalkotó vizsgálatokon megmutatkozik. A képalkotó eljárások korlátait ismerve a klinikusnak a PSA értékből kell meghatározni a progresszióra való hajlamot, illetve a rizikót.
Sugárkezelés utáni PSA emelkedés
A prosztatarák definitív kezelése utáni PSA emelkedés bekövetkezhet a prosztataágyban lévő recidív, de még kimutathatatlan tumor PSA termelése, nyirokcsomó és/vagy távoli áttétekben (csont, nyirokcsomó stb.) jelentkező daganat PSA termelése mellett helyi kiújulás és szisztémás betegség együttes megjelenése miatt egyaránt. A sugárkezelést követő progresszió definícióját ismerteti a cikksorozat újabb része.