pszichiátria

Öngyilkos gyilkosok 3. - Gyermek ellen elkövetett homicidium + szuicidium

A homicidium-szuicidium (H-S) jelenségének leggyakoribb formájáról, a partner ellen elkövetett homicidium+ szuicidiumról az előző részben írtunk. Jelen részben az ezt követő második leggyakoribb típus, a saját gyermek ellen elkövetett homicidium, és az ezt követő szuicidium jelenségének eddig ismeretes jellegzetességeit ismertetjük M. Liem áttekintő tanulmánya nyomán.
2010.06.10. Pszichiátria

Már az óvodásoknál is oda kellene figyelni a depresszióra

Nehéz elképzelni, hogy akár már az óvodások is szenvedhetnek depresszióban. Bár a gyermekkori depresszió jól ismert, csak mostanában kezdték vizsgálni a hat év alattiaknál. Amerikai kutatók a Current Directions in Psychological Science folyóiratban összefoglalják az új kutatások eredményeit és a korai felismerés fontosságát hangsúlyozzák.
2010.05.26. Pszichiátria

Öngyilkos gyilkosok 1. - A szuicidiummal végződő homicidium („homicidium-szuicidium”) fogalma és előfordulási gyakorisága

A „homicidium-szuicidium” jelensége a személy elleni erőszak igen súlyos formája, ami nagymértékben sokkoló és felfoghatatlan a társadalom számára. De mit is tudunk erről a jelenségről? Marieke Liem friss áttekintő tanulmánya (2010) alapján ismertetjük az eddig feltárt ismereteinket a homicidium-szuicidium jelenség természetéről, előfordulási gyakoriságáról, főbb jellemzőiről és az azonosítható altípusairól.
2010.05.19. Pszichiátria

A humor funkcionális anatómiája

A humor, ami egy tipikusan humán jelenség, alapvető jelentőséggel bír a gondolkodásunkban, kommunikációnkban és a társas interakcióink területén. A sikeres viccek mentális műveletek kognitív egymás mellé helyezését foglalják magukban (ami kognitív szintű folyamat), amelyet a humorosság érzése követ (ami affektív folyamat). Két brazil szerző, Goel és Dolan megpróbálták különválasztani a humor e két komponensét fMRI alkalmazásával.
2010.05.14. Pszichiátria

Eltérő agressziómintázat borderline és antiszociális személyiségzavarokban

Agresszívabbak-e a személyiségzavarral – ezen belül is az antiszociális és a borderline típussal – rendelkező személyek más pszichiátriai betegekhez képest? Van-e különbség e két személyiségzavar esetében az agresszió megnyilvánulási formáiban? Ezekre a kérdésekre keresték a választ de Barross és de Pádua Serafim brazil kutatók tanulmányukban.
2010.05.07. Pszichiátria