gasztroenterológia

Diagnosztikus csapdák Crohn betegség mellett kialakult intra-abdominalis abscessus esetében

A 32 éves, bal oldali traumás femurtörés miatt korábban operált, HLA-B27 pozitív, Bechterew-kóros férfibetegnél 2005-ben derült fény Crohn betegségére láz, fogyás, széklethabitusváltozás, perianalis fistula hátterében. Colonoscopia Crohn colitis endoszkópos képét, valamint rectosigmoidealis szűkületet igazolt, a terminalis ileum érintettsége mellett.
2013.07.30. Gasztroenterológia

Felfedezték az újszülöttkori multiplex intesztinális atresia kialakulásáért felelős gént

A montreali kutatók újszülöttkori multiplex intesztinális atresiaban (MIA) szenvedő gyermekek DNS-ének tanulmányozásával felfedezték, hogy a genetikai rendellenesség hátterében a TTC7A gén mutációja áll, melyről egyúttal az is kiderült, hogy a Quebec-i francia közösség genetikai terheltsége minden más populáció érintettségét meghaladja.
2013.06.24. Gasztroenterológia

Az elsőként lencsevégre kapott nyálkaevő bélbaktériumok

A Bécsi Egyetem Természettudományi Kara és a Max F. Perutz Laboratórium mikrobiológusainak NanoSIMS technológia segítségével a világon elsőként sikerült megfigyelniük közvetlenül a bélhám szekrétumával táplálkozó mikroorganizmusokat. A kutatási projekt eredményéről a Proceedings of the National Academy of Sciences legutóbbi számában olvashatunk.
2013.03.28. Gasztroenterológia

Az irritábilis bél szindróma nem a „fejben dől el”

Az irritábilis bél szindróma (IBS) a fejlett országok populációjának megközelítőleg 10-20%-át sújtja. Az IBS valójában nem egy betegség, hanem inkább tünetegyüttes, melyek leggyakrabban hasi görcsök, fájdalom, fokozott bélgázképződés, diarrhoea és székrekedés formájában jelentkeznek.
2013.01.12. Gasztroenterológia

Elektromos stimulációval enyhíthetők a GERD tünetei

Az American College of Gastroenterology (ACG) éves találkozóján las vegasi kutatók arról számoltak be, hogy az alsó nyelőcső záróizom elektromos stimulációjával a több mint egy éve refluxban (GERD) szenvedő betegek tünetei javultak, csökkent az alsó nyelőcsőszakasz savas expozíciója, és a betegek a proton pumpa gátlók (PPI) használatát is mérsékelhették. Ráadásul a kezelés sem gasztrointesztinális mellékhatással sem adverz hatással nem járt.
2012.12.19. Gasztroenterológia