gasztroenterológia
A gyomorégés kezelési algoritmusa optimalizálható?
A gyomorégés a leggyakoribb tünet a gasztroenterológiai gyakorlatban. Célunk a gyomorégés költséghatékony értékelésének és kezelésének optimalizálása volt.
A gyermekkori Crohn-betegség diagnosztikai pontossága
Az American Journal of Roentgenology (AJR) című folyóiratban megjelent elfogadott kézirat szerint egy radiomikai alapú modell T2-súlyozott MRI-adatokkal történő alkalmazása növelheti a gyermekkori Crohn-betegség (CD) diagnosztikai pontosságát.
A daganatos megbetegedések előfordulása az 50 évnél fiatalabbak körében az Egyesült Államokban, 2010-2019 között
Ebben a kohorsz vizsgálatban, amely 562.145 személyt vizsgált 2010-2019 között az Egyesült Államokban, a korán kialakuló daganatos megbetegedések előfordulási aránya jelentősen nőtt a vizsgálati időszak alatt. A gyomor-bélrendszeri daganatoknál volt a leggyorsabban növekvő incidencia arány az összes korai stádiumban jelentkező megbetegedés közül.
Cukorral édesített és mesterségesen édesített italok és a májrák kockázata
Az Egyesült Államokban a felnőttek körülbelül 65%-a fogyaszt naponta cukorral édesített italokat. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje a cukorral édesített italok és mesterségesen édesített italok fogyasztása, valamint a májrák előfordulása és a krónikus májbetegségek okozta halálozás közötti összefüggést.
Tofacitinib vagy vedolizumab colitis ulcerosaban?
A tofacitinib és a vedolizumab összehasonlító adatai colitis ulcerosaban (UC) vonatkozóan hiányoznak. Egy vizsgálat célja az volt, hogy összehasonlítsa a tofacitinib és a vedolizumab hatékonyságát olyan UC-s betegeknél, akik korábban anti-TNF terápiában részesültek.
Antioxidánsok, ásványi anyagok és vitaminok vastagbélgyulladásban?
Az antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal kapcsolatos bizonyítékok a Crohn-betegség (CD) és a colitis ulcerosa (UC) kockázatával kapcsolatban korlátozottak és ellentmondásosak. Ennek a mendeli randomizációs (MR) vizsgálatnak a célja az volt, hogy megvizsgálja a keringő antioxidánsok, ásványi anyagok és vitaminok szintjének okozati összefüggéseit a CD-vel és az UC-vel.
A protonpumpa-gátlók hatása a szív- és érrendszeri betegségekre?
A thrombocyta-aggregáció gátló gyógyszerek, mint a koszorúér-betegség kezelésének sarokkövei, kontrollálják a betegség progresszióját, de a gyomor-bélrendszeri vérzés nagyobb kockázatával járnak.
Drotaverin szerepe a hasi panaszok kezelésében
A NO-SPA Magyarország legkedveltebb görcsoldó készítménye *. A NO-SPA a fájdalomcsillapítókkal ellentétben a fájdalom okát, magát a görcsöt oldja, így csillapítva a hasi panaszokat.
Kihívások a peptikus fekélybetegség kezelésében
A peptikus fekélybetegség világszerte a lakosság 5-10%-át érinti, a magas jövedelmű országokban a közelmúltban csökkent az életprevalencia. A Helicobacter pylori (H.pylori) fertőzés és a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) használata a gyomorfekélybetegség legfontosabb kiváltó okai.
A májbetegséggel összefüggő halálozás a világjárvány idején
Az alkohollal összefüggő májbetegség (ALD) és a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) miatti amerikai halálozás "riasztó" mértékben nőtt a COVID-19 világjárvány idején.
Daganat kockázat divertikuláris betegségben?
Kevés adat áll rendelkezésre a divertikuláris betegség és a daganat kialakulására vonatkozóan, kivéve a vastagbélrákot.
Étrendi antioxidáns index és a Helicobacter pylori fertőzés kockázata?
A Helicobacter pylori (H. pylori) fertőzés egyik legfontosabb kockázati tényezője a táplálkozás. Nem ismert, hogy a kiegyensúlyozott, magas antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező étrendnek lehet-e védő hatása a fertőzés következményeivel szemben. Jelen tanulmányban a táplálkozás antioxidáns indexe és a H. pylori-fertőzés kockázata közötti összefüggés vizsgálatát tűzték ki célul felnőttek körében.
A vastagbélrák kockázata akut diverticulitisben
Egy szisztémás áttekintés és meta-analízis vizsgálta a vastagbélrák előfordulási gyakoriságát akut diverticulitisben.