klinikai onkológia

Petefészekciszták postmenopausában – indokolt-e azonnal a műtét? (Onkológia: 2010 legolvasottabb cikke)

A menarche és a menopausa között frissen felismert egyszerű ultrahangszerkezetű, panaszt nem okozó petefészekciszták esetében a rutin nőgyógyászati eljárás egyértelmű: tekintettel a spontán megoldódó follikuláris ciszták nagy gyakoriságára, 2-3 hónap (mentruációs ciklus) várakozás utáni kontroll ultrahang után döntünk a kezelés további menetéről.
2010.12.29. Klinikai onkológia

A méhnyakrák kezelése terhesség alatt

A malignus daganatokkal szövődött terhességek incidenciája 1:1100. Ezek között – az emlő- és a pajzsmirigydaganatok után – a harmadik helyen a méhnyakrák áll. Minden 8500. (más adatok szerint akár minden 2000.) terhes méhnyakrákos. Kezelésük irányelvei a következőkben foglalhatók össze1.
2010.10.26. Klinikai onkológia

A nők ismeretei a méhnyakrákról

A humán papillomavírus-fertőzés az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség. Csaknem minden méhnyakrákos megbetegedés esetén kimutatható a humán papillomavírus jelenléte. A méhnyakrák előfordulási gyakorisága sajnos még napjainkban is magas.
2010.10.11. Klinikai onkológia

Idős betegek onkológiai kezelése

A rosszindulatú daganat elsősorban az idős kor betegsége. Sikeres terápiák következtében egyre több korábban gyógyíthatatlan betegség vált „gyógyíthatóvá”, de legalábbis hosszú túlélések érhetőek el. Emiatt egyre több egyén „éri meg” azt a kort, ahol ugrásszerűen emelkedni kezd a daganatos megbetegedések száma. Az a nézet, miszerint 75 évnél idősebb betegek kemoterápiája igen magas kockázatú, ezért kerülendő, lassan idejétmúlttá válik...
2010.09.23. Klinikai onkológia

A harmadik generációs biszfoszfonát, a zoledron-sav sikeresen alkalmazható a poszt-menopauzális oszteoporózis szövődményeinek kivédésére

A daganatellenes terápiában évek óta sikeresen alkalmazott zoledron-sav sokkal kisebb adagban, de mégis képes a csontritkulás okozta csontesemények rizikójának csökkentésére. Évente csupán egyszer, intravénásan alkalmazva kényelmes, hatékony és mindezek mellett kevés mellékhatással bíró beavatkozás.
2010.09.10. Klinikai onkológia

Egyéni rizikóra adaptált szűrések

A rutin szűrési eljárások meglehetősen sok kritikát kapnak. Főleg az utóbbi időben merül fel annak a kérdése, hogy milyen hatásfokot érünk el, ill. mennyire terheljük feleslegesen azokat az egyéneket, akik a nagy átlagnak megfelelően beleesnek a szűrési kategóriánkba, de az egyéni anamnézis alapján a daganat rizikója alacsony.
2010.08.20. Klinikai onkológia