klinikai onkológia
A prosztata-specifikus antigén prosztatarákban
A prosztata-specifikus antigén (PSA) sikertelenségéig eltelt rövidebb időintervallum rosszabb klinikai kimenetellel jár; az ezt az állapotot meghatározó konkrét tényezők azonban továbbra sem ismertek. A PSA-hiányig tartó rövid időintervallum tényezőinek értékelése annak érdekében, hogy be lehessen azonosítani a betegeket a kezelés eszkalációját célzó randomizált klinikai vizsgálatok számára.
Javítja-e a műtét a túlélést metasztatikus emlőrákban?
A primer tumor műtéte de novo metasztatikus emlőrákban szenvedő betegeknél nem hosszabbítja meg az általános túlélést, kivéve potenciálisan a fiatalabb, premenopauzában lévő betegeknél.
Idősebb korban a mammográfia túldiagnosztizált lehet?
Azoknál a nőknél, akiknél 70 éves koruk után történik emlőrákszűrés, jelentős a túldiagnosztizálás kockázata. A túldiagnosztizálás - az olyan daganatok felismerésének és kezelésének kockázata, amelyek soha nem okoztak volna problémát az egyén élete során - egyre inkább az emlőrákszűrés káros hatásaként ismert; a probléma mértéke azonban az idősebb nők körében továbbra is bizonytalan.
Méhnyakrákszűrés a menopauzában: Mikor biztonságos elhagyni?
A méhnyakrák csökkenő észak-amerikai előfordulása ellenére a szűrés és a méhnyakrák aránya terén továbbra is egyenlőtlenségek állnak fenn, különösen a menopauza utáni korcsoportban.
A vizelet átfogó genomikai profilja az urothelialis hugyhólyagrák diagnózisára
A vizelet átfogó genomikai profilozása (uCGP) a legkorszerűbb (következő generációs) szekvenálást használja az urothelialis hugyhólyagrákkal összefüggő mutációk azonosítására, és a betegség noninvazív diagnosztizálásával, annak fokozatának és a stádiumának előrejelzésével, valamint a kiújulás kockázatának becslésével javíthatja a betegség kimenetelét.
A daganatos megbetegedések előfordulása az 50 évnél fiatalabbak körében az Egyesült Államokban, 2010-2019 között
Ebben a kohorsz vizsgálatban, amely 562.145 személyt vizsgált 2010-2019 között az Egyesült Államokban, a korán kialakuló daganatos megbetegedések előfordulási aránya jelentősen nőtt a vizsgálati időszak alatt. A gyomor-bélrendszeri daganatoknál volt a leggyorsabban növekvő incidencia arány az összes korai stádiumban jelentkező megbetegedés közül.
Cukorral édesített és mesterségesen édesített italok és a májrák kockázata
Az Egyesült Államokban a felnőttek körülbelül 65%-a fogyaszt naponta cukorral édesített italokat. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje a cukorral édesített italok és mesterségesen édesített italok fogyasztása, valamint a májrák előfordulása és a krónikus májbetegségek okozta halálozás közötti összefüggést.
Az FDA jóváhagyta az Elranatamabot a myeloma multiplex kezelésére
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) gyorsított jóváhagyást adott a forgalomban lévő elranatamab (Elrexfio) biológiai hatóanyagnak a relapszusos vagy refrakter myeloma multiplex kezelésére.
Dermatológusok: két évtized alatt megduplázódott a magyarországi bőrrákos esetek száma
Két évtized alatt megduplázódott a magyarországi bőrrákos esetek száma, és a betegek negyede még mindig későn fordul orvoshoz - közölte a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT), amely kedden online sajtókonferencián hívta fel a figyelmet a rendszeres önellenőrzés és bőrgyógyászati vizsgálat fontosságára.
Nincs egyetértés a korai emlőrák kezeléséről?
A megkérdezett egészségügyi szolgáltatók közel 60%-a nem ugyanazt a kezelési stratégiát választotta a HER2-es korai emlőrák esetében, amint azt egy öt, emlőrákban jártas onkológusból álló testület feltárt- derül ki egy új tanulmányból.
Hogyan alakult a rákkezelés Magyarországon az Európai Unió szerint?
A magyarországi rákbetegeknek az új diagnosztikai és kezelési eljárásokhoz való hozzáférése javult, miután e kérdést a 2018/22-es kormányzati ciklusban prioritásként kezelték – közölte az EU összesítése alapján a WEBBeteg.hu.
Jobb az allogén transzplantáció a standard konszolidációs kemoterápiánál akut myeloid leukémiában?
Mi az optimális posztremiszsziós terápia közepes kockázatú akut myeloid leukémiában szenvedő betegeknél? Egy randomizált klinikai vizsgálatban az első teljes remisszió során végzett allogén transzplantáció szignifikánsan magasabb betegségmentes túléléssel volt összefüggésbe hozható.
Rákellenes világnap: A daganatos halálesetek fele megelőzhető
A daganatok miatt bekövetkező halálesetek közel felét ismert, módosítható kockázati tényezők okozzák, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a magas testtömegindex (BMI) az első három között van - állapítja meg a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC).