klinikai onkológia
Antiösztrogén terápiával elkerülhető a másodlagos melanoma
A Cancer Prevention Research szakmai folyóiratban megjelent svájci tanulmány összefoglalója szerint az antiösztrogén terápiában részesülő emlőrákos nőbetegeknél csökkenthető a másodlagosan kialakuló melanoma rizikója.
Az ondóváladék méhnyakrákot okozhat?
A fenti megfogalmazás meglehetősen erősnek tűnik. Tény azonban, hogy egy néhány napja publikált közlemény eredményei arra engednek következtetni: az ondóplazma szerepet játszhat a méhnyakrák kialakulásában.
Kapcsolat van a mellrák és az autoimmun arthritis között
Egy új tanulmány szerint gyakran tapasztalják, hogy egyes betegeknek egyszerre van emlőrákja és arthritise, ami nem véletlen. A két betegség közötti kapcsolat feltárása új kezelési módszerek kifejlesztésére adhat lehetőséget.
Ígéretes vakcina az emlő- és petefészekrák kezelésére
Egy új tanulmány szerint a PANVAC nevű vakcina alkalmazása ígéretesnek mutatkozik az emlő- és petefészek carcinoma kevésbé előrehaladott fázisaiban, és nemcsak javítja az általános túlélési időt, hanem az emlőcarcinoma bizonyos eseteiben akár meg is állíthatja a betegséget. - olvasható a Clinical Cancer Research tudományos folyóiratban.
A CT-vizsgálat növelheti a rák rizikóját
Bár az orvosi vizsgálatok során alkalmazott és a reptéri testszkennerek által kibocsátott sugárzás alacsony dózisú terhelést jelent az emberi szervezet számára, szakmai körökben sok vita folyik a röntgen expozíció és a rákbetegségek kialakulása közti összefüggések lehetőségéről.
Fotoakusztikus tomográfia a tumorok korai detektálására
A Science márciusi kiadásában egy új képalkotó eljárásról számolnak be, mely a fény és a hang segítségével alkot részletes, színes képet a szervezetben kialakult tumorokról. A fotoakusztikus tomográfiának nevezett módszer nem csak a tumor korai felismerését, hanem a kezelés hatásainak pontosabb nyomon követését is lehetővé teszi, a beteg szervezetét megterhelő röntgen vagy CT, illetve költséges MRI vizsgálatok nélkül.
A MelaFind szerepe a melanoma malignum diagnosztizálásában
A US Food and Drug Administration (FDA) hosszas vita után, megszorításokkal ugyan, de jóváhagyta a melanoma malignum (MM) korai detekciójára kifejlesztett noninvazív diagnosztikai képalkotó eszköz, a MelaFind klinikai használatát. A Melafind számítógépes rendszere diagnosztikai algoritmus alapján bírálja el, hogy a kézi szkenner segítségével vizsgált pigmentált melanocytaer lézió valószínűsíthetően melanomává alakul-e.
Meghatározható, mennyire érzékeny a beteg az agydaganat elleni szerekre
A Van Andel Kutatóintézet tudósai nemrég felfedezést tettek, mellyel megállapítható a betegek érzékenysége az általános glioblastoma esetén javasolt gyógyszeres terápiákra. A glioblastoma a legagresszívabb rosszindulatú humán agydaganat.
Rendszeres mammográfiával megfelezhető az emlőrák-halálozás
A tüdő, colorectalis és prostata carcinoma mellett a legtöbb embert érintő daganatos megbetegedés az emlőrák. Az országtól, régiótól, időszaktól függően gyakran a leggyakoribb daganatféleségnek talált betegség halálozása a világ számos fejlett országában, így hazánkban is, a beteg számára ingyenes mammográfiás szűrővizsgálat igénybe vételével megfelezhető.
A prolactinoma sugárterápiája
A prolactintermelő hypophisis daganatok standard terápiáját a dopamin agonista gyógyszeres kezelése és az idegsebészeti kezelés képezi. Jelen cikkünkben a daganatterápia harmadik modalitásának, a sugárkezelésnek a helyét és lehetőségeit vizsgáljuk a prolactinoma kezelésében.
A méhen belüli fogamzásgátló eszköz és a méhnyakrák
Pontot látszik tenni a méhen belüli fogamzásgátló eszköz és méhnyakrák összefüggésével kapcsolatos vita végére egy friss tanulmány, mely határozottan állítja: a spirál használata kifejezetten véd a cervix carcinoma kialakulásától.
A hospice fogalma
A „hospice” szó szerinti fordításban menedékhelyet jelent. A gyakorlatban súlyos betegségük végstádiumában lévő, elsősorban daganatos betegek humánus, összetett ellátását jelenti.
Terhesség sikeres daganatterápiát követően
A környezetünkből származó vegyi- és sugárterhelés fokozódása okozta növekvő daganatosbeteg-szám, valamint a daganatterápia fejlődésének köszönhető javuló túlélési adatok egyaránt azt eredményezik, hogy egyre több fertilis korú, sikeres daganatkezelésen átesett nő teheti fel a kérdést nőgyógyászának: mikor, milyen kockázatokkal számolva vállalhatok terhességet?