háziorvostan

Képviselhet hozzáadott értéket egy generikum?

„A penicillint senki sem találhatta fel, mert végtelen idők előtt a természet és egy bizonyos penész már előállította… Nem, én nem találtam fel a penicillin alapanyagát, csupán felhívtam rá az emberek figyelmét és nevet adtam neki.” (Sir Alexander Fleming)
2023.02.24. Háziorvostan

Töréskockázat: miért érdemes foglalkozni vele az alapellátásban? 1. rész

Az elmúlt években egyre több osteoporosis kezelési ajánlás látott napvilágot, amire mondjuk ki bátran, igen nagy szüksége van a magyar társadalomnak is, hiszen a szó szoros értelemben vett „törékeny” idős ember törött csípővel még törékenyebbé válik. Ha nem is a szójáték kedvéért, de érdemes ezeket a mondatokat jól átgondolni.
2023.02.02. Háziorvostan

Tartanunk kell a felnőttkori RS vírus fertőzéstől?

Az Amerikai Egyesült Államokban a decemberi-januári csúcsfertőzésekkel ellentétben, 2022. novemberben gyors emelkedést mutat a paramyxovírusok családjába tartozó RS vírus fertőzések száma az egyre magasabb számú sürgősségi ellátások statisztikája szerint.
2023.01.10. Háziorvostan

Az új kínai koronavírus: vajon félnünk kell tőle?

2021. vége óta, mióta a COVID omicron variánsa megjelent, igen gyorsan alakulnak ki a subvariánsok. Az egyik közülük a BF.7-es variáns, ami újabban fő variánsként terjed Beijingben és terjed szét Kínában. Mi is ez az új variáns, és vajon aggódjunk miatta?
2023.01.06. Háziorvostan

Aludni jó!

Régebben az emberek életük egyharmadát alvással töltötték. Nem véletlenül. A kielégítő alvásra akkor is szükség van, ha a mai rohanó világban úgy érezzük: elfecsérelt idő, amit erre fordítunk, mert lemaradunk valamiről. Magyarországon a népesség 9%-a küzd valamilyen alvászavarral, és ez nem csupán fáradtságot, kialvatlanságot, nyűgösséget, instabil érzelmi állapotot jelent, hanem számos betegségnek forrása, vagy tünete lehet.
2022.11.09. Háziorvostan

Ritka betegségek kezelésének értékelése valós kezelések során gyűjthető adatokkal (Real World Data)

Egyes ritka genetikai betegségek kezelése a közelmúlt új, különleges, géntechnológiai eljárásainak kifejlesztésével vált elérhetővé és egyáltalán lehetségessé. Azonban sok betegnek, illetve hozzátartozónak (csecsemő-, vagy kisgyermekkorban a szülőknek) nagy kérdés kezdetben: szabad-e, vállalható-e egy ennyire új technológiát alkalmazó kezelés alkalmazása, nem okoz-e több kárt, mint hasznot?
2022.11.01. Háziorvostan