háziorvostan

Antiamyloid monoklonális antitest terápia az Alzheimer-kórban: a neurológia új kérdései

Mivel a közelmúltbeli adatok azt mutatják, hogy a lecanemab-kezelés lassíthatja a kognitív és funkcionális hanyatlást a korai tüneteket mutató Alzheimer-kórban (AD), széles körben várható, hogy ez a gyógyszer és potenciálisan más, az amiloid-β fehérjét célzó monoklonális antitest-infúziók hamarosan reális lehetőséget jelentenek egyes Alzheimer-kórban szenvedő betegek számára. Mivel ezek az új antiamyloid monoklonális antitestek (mAbs) nem elhanyagolható kockázatokkal és kezelési terhekkel járnak, amelyek gyökeresen eltérnek az Alzheimer-kór kezelésének jelenlegi fő pilléreitől, alkalmazásuk hatékony és méltányos átültetése a valós klinikai ellátásba a meglévő munkafolyamatok és infrastruktúra szisztematikus és gyakorlat-specifikus módosítását teszi szükségessé.
2023.09.21. Pszichiátria

A skizofrénia diagnózisát követő halálozás előrejelzői

A skizofréniával diagnosztizált betegek várható élettartama 10-12 évvel alacsonyabb, mint az általános populációban, és a halálozási szakadék a jelek szerint egyre súlyosbodik. E halálesetek közül sok elkerülhető lenne. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a halálozási arányokat és a halálozási okokat az első pszichózis-epizódot követően, valamint, megvizsgálja, hogy a kiinduláskor vagy a betegség alatt fennálló klinikai jellemzők előre jelezhetik-e a halálozást.
2023.09.13. Pszichiátria

A daganatos megbetegedések előfordulása az 50 évnél fiatalabbak körében az Egyesült Államokban, 2010-2019 között

Ebben a kohorsz vizsgálatban, amely 562.145 személyt vizsgált 2010-2019 között az Egyesült Államokban, a korán kialakuló daganatos megbetegedések előfordulási aránya jelentősen nőtt a vizsgálati időszak alatt. A gyomor-bélrendszeri daganatoknál volt a leggyorsabban növekvő incidencia arány az összes korai stádiumban jelentkező megbetegedés közül.
2023.09.08. Háziorvostan

Töréskockázat: miért érdemes foglalkozni vele az alapellátásban? 2. rész

Az elmúlt években egyre több osteoporosis kezelési ajánlás látott napvilágot, amire mondjuk ki bátran, igen nagy szüksége van a magyar társadalomnak is, hiszen a szó szoros értelemben vett „törékeny” idős ember törött csípővel még törékenyebbé válik. Van-e szerepe a háziorvosnak ebben folyamatban? Mit is tehetünk ezekért a betegekért?
2023.04.11. Háziorvostan

A metformin jelentősen csökkenti a COVID-19 vírusterhelést!

A metformin cukorbetegség elleni gyógyszerrel végzett kezelés jelentős, dózisfüggő hatást mutat a SARS-CoV-2 vírusterhelés csökkenésében a beadást követő pár napon belül, a COVID-OUT 3. fázisú vizsgálat legújabb elemzése szerint. Ezek az eredmények a COVID-fertőzésben kimutatott számos előnyét egészítik ki a gyógyszernek.
2023.03.03. Háziorvostan