gasztroenterológia
4 recept, 5 tanács iskolakezdésre a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségétől
Elindult a tanév, ami egyúttal azzal is jár, hogy sok szülőnek okoz fejtörést a gyermekük étkeztetése. Mit egyen az iskolában, oviban és mit csomagoljunk neki, amivel akár estig is kitart. Mi kerüljön az uzsonnásdobozba, ha edzésnap van, vagy különórára is kell még mennie. Ehhez ad ötleteket és egészséges recepteket a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.
Összefüggés a lezajlott Covid-19 fertőzés és a gyermekkori hepatitis között?
Egy új izraeli kutatás szerint összefüggés lehet a közelmúltban, gyermekek körében előforduló, megmagyarázhatatlan eredetű hepatitises esetek és a korábbi koronavírus-fertőzések között.
A varixok és a varixvérzések kezelése cirrhosisban
A cirrhosis két fő stádiumból áll: kompenzált (tünetmentes) és dekompenzált, ez utóbbi magasabb mortalitással jár. A varix vérzés ascitessel vagy encephalopathiaval, vagy mindkettővel együtt olyan események, amelyeket dekompenzált cirrhosisnak nevezünk, és amiket a portalis hipertónia vezérel.
Biológiai terápiák Crohn-betegségben. Melyik a jobb?
Egy vizsgálatban összehasonlításra került az adalimumab, az infliximab, az ustekinumab és a vedolizumab hatásossága az endoszkópos (nyálkahártya) gyógyulás (’endoscopic healing’; EH) tekintetében egyéves terápiát követően, közepesen súlyos Crohn-betegség (CD) esetében.
A Kinder csokoládé felelős 151 szalmonellás esetért
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint a Kinder csokoládé termékek több, mint 150 szalmonellás megbetegedéshez köthetők, amelyekről 11 országból számoltak be. A legtöbb eset Európában történt, bár az Egyesült Államokból is jelentettek egy esetet. A betegség többnyire 10 év alatti gyermekeket érintett és április 25-ig nem számoltak be halálesetről.
Direkt orális antikoaguláns vagy dalteparin?
2018. szeptember 19-től kezdődő elemzésbe olyan randomizált, kontrollált vizsgálatok kerültek bevonásra, amelyek a direkt orális antikoagulánsok (DOAC) hatásosságát és biztonságosságát értékelték, összehasonlítva azokat a kis molekulasúlyú heparinnal a daganattal összefüggő thrombosiok (CAT) vonatkozásában.
A 2021-es év gasztroenterológiai iránymutatásai. 2. rész
Életkorra vonatkozó frissítések a colorectalis daganatok szűrésének megkezdését és abbahagyását illetően: az ’Egyesült Államokbeli Társadalmi Munkacsoport’ ajánlásai a colorectalis daganatra vonatkozóan
A 2021-es év gasztroenterológiai iránymutatásai. 1. rész
Az Amerikai Gastroenterológiai Társaság (AGA) frissítése a gastrointestinalis perforációk endoszkópos kezeléséről: szakértői áttekintés
Frissített irányelv a cirrhosisos betegek antikoagulációjával kapcsolatban. 2. rész
A trombopoietinreceptor-agonisták (TPO-RA) szintén nem javallottak trombocitopéniás és stabil állapotú cirrhosisban szenvedő, tipikus beavatkozásokon áteső betegeknél, azonban megfontolhatók olyan betegeknél, akiket inkább aggaszt a vérzéses események csökkentése, mint a PVT rizikója.
Frissített irányelv a cirrhosisos betegek antikoagulációjával kapcsolatban. 1. rész
Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) klinikai gyakorlatra irányuló frissítése a cirrhosisban szenvedő betegek esetében jelentkező vérzéssel és trombózissal összefüggő kérdésekre összpontosít.
Frissített USPSTF irányelvek colorectalis daganatszűrésre. 2. rész
Noha a CDC megjegyezte, hogy a CRC-re vonatkozó szűrővizsgálati arányok 2000-2015 között növekedtek, ez a növekedés nem egyenlő mértékben oszlott meg korcsoportonként: az 50-64 éves betegek esetében 15,9%-kal kevesebb szűrővizsgálatra került sor, mint a 65-75 évesek esetében.
Frissített USPSTF irányelvek colorectalis daganatszűrésre. 1. rész
Az Egyesült Államok központi prevenciós testülete (’US Preventive Services Task Force’; USPSTF) nemzeti szakértőkből álló csoportra támaszkodik, hogy evidenciákon alapuló ajánlásokkal szolgáljon a különféle klinikai preventív ellátásokra vonatkozóan, amelyek magukba foglalják a szűrővizsgálatokat, csakúgy mint a preventív gyógyszerezést és a betegek magatartásával kapcsolatos tanácsadást.
Mit tudhatunk meg az élelmiszercímkéről és miről tájékoztat az új Nutri-Score jelölési rendszer?
Az élelmiszerjelölés fejlesztése évtizedek óta szerepel az Európai Unió célkitűzései között, ami érthető, hiszen a fogyasztóknak lehetőséget kell adni ahhoz, hogy a lehető legjobban tudják és értsék, miként illeszthető étrendjükbe az élelmiszer, amit elfogyasztanak.