gasztroenterológia
A sztatinterápia csökkenti a gyulladásos bélbetegség kockázatát
Egy új kutatás eredménye arra utal, hogy a sztatinterápia a gyulladásos bélbetegség (IBD) kialakulásának kockázatcsökkenésével jár. A kockázatcsökkentő hatás főként idősebb betegek Crohn-betegségének kialakulása kapcsán érvényesül.
Milyen hibákat követhetünk el gasztrointesztinális tüneteket mutató betegek diagnózisa során?
Az amerikai Országos Tudományos, Mérnöki és Orvostudományi Akadémia (National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine) részlegeként működő Orvostudományi Intézet (Institute of Medicine, IOM) részletes beszámolóban tette közzé az ambuláns betegek diagnózisa során 2015-ben elkövetett hibákat. Ez alapján évente átlagosan a diagnózisok 5%-ában, azaz minden 20. beteg vizsgálatakor fordul elő valamilyen hiba, amelyek az esetek felében a betegre nézve akár veszélyes is lehet.
Az USPSTF a vastagbélrák szűrését javasolja
Az amerikai Betegségmegelőzési Szolgálat Munkacsoportja (United States Preventive Services Task Force, USPSTF) szerint meggyőző bizonyíték támasztja alá, hogy a vastagbélrák szűrése jelentősen csökkenti a betegségből adódó halálozást, ugyanakkor a munkacsoport egyik szűrési módszert sem részesíti előnyben. A vastagbélrák-szűrésre vonatkozó végleges javaslatokat a JAMA orvosi szaklap júniusi online kiadásában közölte. A véleményezésre szánt javaslattervezetet októberben tették közzé.
Veleszületett pylorus atresia - a hét képe
A születést követő napon a fiú csecsemőnél a következő tüneteket észlelték: hányás (nem epés), etetés utáni fulladás és haspuffadás (nincs meconium).
18F-DG PET/CT kombinált képalkotással pontosabban kimutatható a vastagbélrák
A World Journal of Gastroenterology című szakfolyóiratban nemrégiben megjelent kínai tanulmány a vastagbélrák (CRC) recidíva és metasztázis kimutatásában erősítette meg a PET/CT diagnosztikai értékét.
Az ecet segítséget nyújthat a colitis ulcerosa kezelésében
Az Amerikai Kémikus Társaság (American Chemical Society) Journal of Agricultural and Food Chemistry című szakfolyóiratában közölt kutatás eredménye arra utal, hogy az ecet elősegítheti a colitis ulcerosa kezelését.
Vesekárosodást okozhatnak a protonpumpa-gátlók
A gyomorégés, savas reflux valamint a gyomor és nyombélfekély kezelésére gyakorta használt protonpumpa-gátló (PPI) gyógyszerek vesekárosodást és súlyos vesebetegséget okozhatnak.
Új kilátások a gyermekkori Crohn-betegség kezelésében
A CHMP kedvezően véleményezte az AbbVie HUMIRA® (adalimumab) nevű gyógyszerének gyermekgyógyászati alkalmazását, 6 éves kortól, közepesen súlyos-súlyos aktivitású Crohn-betegség kezelésére.
Heves szívdobogás vacsora után - A hét képe
A 76 éves női páciens kórelőzménye rheumatoid arthritis, diabetes mellitus, hypertonia - 1 hónapja történt heves szívdobogással, amit a páciens csak egy alkalommal, a mellkas középtáján, 10-15 percig észlelt a vacsora elfogyasztását követően.
Probiotikumok az ételallergia kezelésére
A probiotikus Bifidobacterium longum KACC 91563 enyhíti az ételallergia tüneteit az amerikai Institute for Basic Science (IBS) Immunológiai Akadémiája és a National Institute of Animal Science közös vizsgálatának eredményei szerint.
A bioszimiláris gyógyszerek felforgatják a gasztroenterológiát
A közeljövőben az amerikai gyógyszerpiacon is megjelennek a gasztroenterológiai betegségek kezelésére használható bioszimiláris gyógyszerek, ami hatalmas változást jelenthet a colitis ulcerosában és Crohn-betegségben szenvedők számára. Azonban erre a változásra a gasztroenterológusoknak is fel kell készülniük, hiszen tájékoztatniuk kell a betegeiket az új bioszimiláris gyógyszerek potenciális előnyeiről és kockázatairól.
A nagyon túlsúlyos kamaszoknál megduplázódik a középkorban jelentkező bélrák kockázata
A Gut című orvosi szaklap online kiadásában közölt kutatási eredmény alapján a nagyon nagy túlsúllyal küszködő kamaszoknál megduplázódik annak a veszélye, hogy középkorukban bélrák alakul ki a szervezetükben. A kutatók szerint a szisztémás gyulladást jelző vörösvértestsüllyedési ráta (ESR) kamaszkori magas szintje szintén a betegség későbbi kockázatemelkedéséhez kapcsolódik.
A probiotikumok nem védik meg a koraszülötteket a súlyos betegségektől
Egy új tanulmány eredményei szerint a probiotikumok nem védik meg a koraszülötteket a súlyos szövődményektől, például a nekrotizáló enterocolitistől, a szepszistől vagy a halálozástól. Az eredményeket a The Lancet szakmai folyóirat novemberi kiadása közölte.