életstílus

Hogyan lett a munka az életünk?

A posztindusztriális társadalmak jellemzője, hogy a munka teljes mértékben eluralja az életünket. Ez határozza meg az identitásunkat, egyes jogainkat, részben a magánéletünket és azt is, hogy mit csinálunk a szabadidőnkben. Egyes teoretikusok szerint radikális reformra szorul a munka világa, mert már rég nincs szükség arra, hogy napi 8-10 órákat dolgozzanak az emberek. Az úgynevezett post-work társadalom idealisztikus elképzelése most a koronavírus-járvánnyal új lendületet kapott.
2020.07.23. Életstílus

Tényleg kifinomultabbá válnak a vak emberek érzékei?

A filmekben a vak vagy látássérült emberek sokszor egyfajta szupererőként az átlagnál sokkal jobb hallással rendelkeznek - elég csak Daredevilre gondolni, aki annak ellenére lehet szuperhős, hogy nem lát. De mi a helyzetben a való életben? Tényleg igaz az , hogy aki elveszti a látását, annak a többi érzékszerve kifinomultabbá válik?
2020.07.22. Életstílus

Bevándorlók belső munkája lehetett a fáraók kiszorítása

Az ókori Egyiptomban körülbelül 3600 évvel ezelőtt volt egy időszak, amikor a fáraók elvesztették a hatalmukat az ország északi területei fölött, és a sémi eredetű hükszoszok uralták a földet körülbelül egy évszázadon át. Ezek a népek úgy néztek ki, és úgy is viselkedtek, mint a mai Szíria és Izrael területén akkor élt népek.
2020.07.21. Életstílus

Ijesztő ütemben csökken a születésszám a világban

Csökken a termékenységi ráta a világban, az évszázad végére 23 ország népessége megfeleződhet – írja a BBC. A Washingtoni Egyetem kutatása szerint 2017-ben egy nő átlagosan 2,4 gyereket szült – ez a szám 1950-ben 4,7 volt. Előrejelzéseik szerint 2100-ra az átlag 1,7-re zuhanhat.
2020.07.20. Életstílus

Magyar kutatók fedezték fel, hogy valójában a Minecraftban élünk

A testek természetes töredezése óhatatlanul is a kockaalakhoz közelít - mutatta ki a Műegyetem kutatói által vezetett magyar-amerikai kutatócsoport. Ezt már az ókori görögök is tudták - szokás mondani -, és most ez történetesen igaz is: már Platón is a kockát képzelte el a föld építőelemeként, hiszen ez az egyetlen szabályos test, amely hézagmentesen pakolható egymásra.
2020.07.20. Életstílus

Mennyit nyom a gravitáció?

A tömegvonzást mindenki ismeri: ettől esnek le a dolgok. Az általános relativitáselmélet és Newton törvényei magyarázatot is adnak a gravitáció bizonyos vonatkozásaira, segítségükkel például ki lehet számítani, hogy hogyan kering a Hold a Föld körül. De azért a gravitáció sem tökéletes, mert ha a tágabb univerzumra tekintünk, már nem működik olyan flottul, mint ahogy elvárnánk. Az eddig kevéssé értett gravitációs problémákra jelenthet megoldást, ha tömeget tulajdonítunk a tömegvonzást közvetítő részecskéknek. De mik ezek a részecskék, és miért nincs tömegtaszítás is a vonzás mellett?
2020.07.16. Életstílus