életstílus
Az Űrállomásról is megörökítették a NEOWISE üstököst
Az elmúlt hetek csillagászati megfigyeléseinek középpontjában lévő üstököst a Nemzetközi Űrállomásról is megfigyelték és megörökítették.
Hogyan lett a munka az életünk?
A posztindusztriális társadalmak jellemzője, hogy a munka teljes mértékben eluralja az életünket. Ez határozza meg az identitásunkat, egyes jogainkat, részben a magánéletünket és azt is, hogy mit csinálunk a szabadidőnkben. Egyes teoretikusok szerint radikális reformra szorul a munka világa, mert már rég nincs szükség arra, hogy napi 8-10 órákat dolgozzanak az emberek. Az úgynevezett post-work társadalom idealisztikus elképzelése most a koronavírus-járvánnyal új lendületet kapott.
Tényleg kifinomultabbá válnak a vak emberek érzékei?
A filmekben a vak vagy látássérült emberek sokszor egyfajta szupererőként az átlagnál sokkal jobb hallással rendelkeznek - elég csak Daredevilre gondolni, aki annak ellenére lehet szuperhős, hogy nem lát. De mi a helyzetben a való életben? Tényleg igaz az , hogy aki elveszti a látását, annak a többi érzékszerve kifinomultabbá válik?
Közvetlenül az agyba akar zenét streamelni Elon Musk
Augusztus 28-án Elon Musk nagy bejelentéssel készül az agy-számítógép interfész startupjával, a Neuralinkkel kapcsolatban.
Amikor kötelező volt a fővárosban a vasárnapi lőgyakorlat
Tudta, hogy régen minden budai és pesti polgárnak tudnia kellett lőni? Nem azért, hogy egy párbajban meg tudják magukat védeni, hanem, ha jött az ellenség, felkészülten álljanak ki a falakra. 180 éve adták át a Lövölde új épületét, a mai Lövölde téren.
Bevándorlók belső munkája lehetett a fáraók kiszorítása
Az ókori Egyiptomban körülbelül 3600 évvel ezelőtt volt egy időszak, amikor a fáraók elvesztették a hatalmukat az ország északi területei fölött, és a sémi eredetű hükszoszok uralták a földet körülbelül egy évszázadon át. Ezek a népek úgy néztek ki, és úgy is viselkedtek, mint a mai Szíria és Izrael területén akkor élt népek.
Ijesztő ütemben csökken a születésszám a világban
Csökken a termékenységi ráta a világban, az évszázad végére 23 ország népessége megfeleződhet – írja a BBC. A Washingtoni Egyetem kutatása szerint 2017-ben egy nő átlagosan 2,4 gyereket szült – ez a szám 1950-ben 4,7 volt. Előrejelzéseik szerint 2100-ra az átlag 1,7-re zuhanhat.
Magyar kutatók fedezték fel, hogy valójában a Minecraftban élünk
A testek természetes töredezése óhatatlanul is a kockaalakhoz közelít - mutatta ki a Műegyetem kutatói által vezetett magyar-amerikai kutatócsoport. Ezt már az ókori görögök is tudták - szokás mondani -, és most ez történetesen igaz is: már Platón is a kockát képzelte el a föld építőelemeként, hiszen ez az egyetlen szabályos test, amely hézagmentesen pakolható egymásra.
Hét film premier előtt a Cirko Film országos fesztiválján
A Vissza a moziba! című, július 17. és 19. között rendezett fesztivállal arra emlékeztetnek, hogy filmet nagy vásznon, közösségi élményként érdemes nézni. A programhoz a főváros hat mozija mellett 16 vidéki város filmszínháza csatlakozik.
Gordon Ramsaynek dolgozott, most pedig Budapesten nyitott éttermet a Michelin-csillagos séf
A fővárosban nagyon sok nemzet konyháját meg lehet kóstolni, de akinek például portugál ételekre fáj a foga, nincs könnyű helyzetben, bár nem is annyira lehetetlen a küldetés. Mostantól mindenesetre eggyel több hely lesz, ahol meg lehet ismerkedni az ország gasztronómiájával.
Hogyan hatott Hódító Vilmos érkezése az angolokra?
A normandiai I. Vilmos érkezése teljesen átalakította Anglia politikai életét, de vajon miként befolyásolta az átlagemberek életét?
Mennyit nyom a gravitáció?
A tömegvonzást mindenki ismeri: ettől esnek le a dolgok. Az általános relativitáselmélet és Newton törvényei magyarázatot is adnak a gravitáció bizonyos vonatkozásaira, segítségükkel például ki lehet számítani, hogy hogyan kering a Hold a Föld körül. De azért a gravitáció sem tökéletes, mert ha a tágabb univerzumra tekintünk, már nem működik olyan flottul, mint ahogy elvárnánk. Az eddig kevéssé értett gravitációs problémákra jelenthet megoldást, ha tömeget tulajdonítunk a tömegvonzást közvetítő részecskéknek. De mik ezek a részecskék, és miért nincs tömegtaszítás is a vonzás mellett?
A kókuszolaj előállításának hatása a környezetre
Napjainkban már sokan tudják, hogy a pálmaolaj előállítása komoly terhet ró a környezetre, egy új vizsgálat alapján a kókuszolajról is hasonló derült ki.