pszichiátria

Munkahely okozta depresszió, mint kártérítési alap

Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint a világ népességének 4,4%-a (több mint 300 millió ember) küzdött depresszióval. Ez 18 százalékos növekedést jelent egy évtized alatt. A depresszió nemcsak a magánéletben, hanem a munkában is komoly gondot jelent.
2020.03.18. Pszichiátria

Bariátriai sebészeti beavatkozás és mentális egészség

Svéd kutatók elmondása alapján a súlyos obesitas miatt bariátriai műtéten átesett fiatalok nem tapasztaltak jobb mentális egészségi állapotot öt évvel a beavatkozást követően, és valójában bizonyos mértékben rosszabb állapotban voltak, mint azok a társaik, akik esetében nem került sor beavatkozásra.
2020.03.17. Pszichiátria

Gyógyszer-mellékhatás?

Mentális betegséggel küzdők jelentős hányada érzi úgy, hogy állapota valamilyen külső hatás következménye. Jelen jogeset felperesét schizophrenia psychosis betegséggel diagnosztizálták azonban cselekvőképessége nem korlátozott, így vélt kártérítési igényét jogosult akár bíróság előtt is érvényesíteni.
2020.03.11. Pszichiátria

Bipoláris beteg személyiségi jogainak megsértése sürgősségi gyógykezelés elrendelésével

A sürgősségi gyógykezelés elrendelésének feltételeit az egészségügyről szóló törvény szabályozza. Ha a pszichiátriai beteg közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsít, és ez csak azonnali pszichiátriai intézeti gyógykezelésbe vétellel hárítható el, az észlelő orvos közvetlenül intézkedik a beteg megfelelő pszichiátriai intézetbe szállításáról. A beteg beszállításánál szükség esetén a rendőrség közreműködik.
2020.03.04. Pszichiátria

Az alvászavar, mint a kognitív károsodás motorja

A pszichiátriai betegséghez gyakran társulnak alvászavarok és a kognitív funkciók zavarai is. Ezek akár közvetlenül is felelőssé tehetők azért, hogy a betegek társas kapcsolatai és életminősége romlik. Jelen cikkünk egy olyan kutatás összefoglalója, ami az alvászavarok különböző fajtáit a kognitív funkciózavarok függvényében vizsgálja szkizofréniában és bipoláris betegségben.
2020.02.26. Pszichiátria

Pszichiátriai betegség és terhesség alatti fertőzések ?

Koppenhágai kutatók egereken végzett vizsgálatok során kimutatták, hogy az anya fertőzései hogyan okoznak zavart az agy őssejtjeinek, prekurzor sejtjeinek, valamint idegsejtjeinek fejlődési folyamatában. Az új kutatást a ’Molecular Psychiatry’ tudományos folyóirat publikálta.
2020.02.26. Pszichiátria

Delirium tremens és myocardiális infarktus?

A delirium tremens az alkoholmegvonásos szindróma súlyos formája. Kevés szakirodalmi adat lelhető fel alkohol megvonás alatt kialakuló akut koronária eseményről. Egy a mögöttes folyamatokra vonatkozó elfogadott feltételezés a hiperadrenerg állapotra összpontosít, ami coronaria vasospasmushoz és megnövekedett myocardiális oxigénigényhez vezet.
2020.02.25. Pszichiátria

Amit tudni illik a szkizofréniáról, és egy kicsit több!

A félreértett mentális betegségek körében a szkizofrénia foglalja el az egyik legelőkelőbb helyet. Míg a betegséget általánosan a gondolkodás zavara, szokatlan viselkedés és a valóság megítélésének zavara jellemzi, addig olyan tévhitek uralkodnak, amik a tudathasadást kettős személyiséggel és erőszakos bűncselekményekkel azonosítják.
2020.02.12. Pszichiátria

Új, felülvizsgált ajánlás a schizophrenia ellátására

A schizophrenia jelentős személyes és társas problémákat okozó mentális kórkép. Társadalmi-gazdasági szempontból valamennyi betegség közül a legköltségesebbnek számító betegség gyakori recidívákkal jár, ami a betegek körében fokozott mortalitást eredményez. Mindezen túl, a betegeket a mindennapi életben, sőt olykor még a kezelés során is gyakran megbélyegzik.
2020.02.05. Pszichiátria

Múltról és jövőről: megrekedt önéletrajzi adatok szkizofréniában

A jövő tervezésére való képesség kiemelten fontos kognitív funkció, ami a szkizofrén betegekben jelentős kárt szenved. Ez a funkciókárosodás még kevésbé értett a betegséglefolyásban. A pozitív és negatív tünetekhez, a beszéd folyékonyságához és az önéletrajzi információkra kiterjedő memóriához való viszonyát jelenleg is kutatják.
2020.01.29. Pszichiátria

Gyógyszerek, melyek növelhetik a demencia kockázatát

A Nottinghami Egyetem egy kiterjedt, új vizsgálata megállapította, hogy az úgynevezett antikolinerg szerek -hólyagbetegségek, gastrointestinalis problémák, és a Parkinson-kór néhány tünetének kezelésére- növelhetik a demencia kialakulásának kockázatát.
2020.01.24. Pszichiátria

Paroxetinnel a vastagbéldaganatos sejtek ellen?

Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet kapott bizonyos gyógyszer repozícionálásának lehetősége. Ez történt a pszichiátriai indikációban használt szelektív szerotonin visszavétel-gátló (SSRI) paroxetinnel is miután korábbi epidemiológiai vizsgálatok alapján feltűnt, hogy rendszeres szedése csökkenti a vég- és vastagbélrák kialakulásának kockázatát. A legfriss kutatási eredmények szerint a hatóanyag potens tumorellenes szerként is alkalmazható lehet.
2020.01.22. Pszichiátria