pszichiátria
A dolgok állása – a negatív tünetek szerepe szkizofréniában
A negatív tünettan a szkizofrénia egy olyan fontos aspektusát képviseli, mely jelentősen befolyásolja a betegség hosszútávú kimenetelét és a szkizofréniával élő páciensek hétköznapi funkcionalitását. A betegek életminősége szempontjából döntő jelentőségű, hogy mennyire tudjuk befolyásolni ezeket a tüneteket. Az elmúlt években több előrelépés történt mind a negatív tünetek megértésében, mind a kezelési lehetőség esetében. A közlemény röviden áttekinti a szkizofrénia negatív tünettanának egyes aspektusait.
A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 2. rész
A vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.
A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 1. rész
Vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.
Képes-e javítani a D-vitamin a hangulatot?
Egy nagyméretű randomizált kontrollált vizsgálat eredményei nem támasztják alá a D3 vitamin pótlás kizárólag a depresszió megelőzése céljából történő alkalmazását a felnőttek esetében.
A kannabisz és a pszichózis kockázata? 1. rész
Új kutatások arra engednek következtetni, hogy a kannabisz használat közvetlenül növeli a pszichózis kockázatát.
A távorvoslás és a mentális egészség
Sok, mentálhigiéniai ellátás céljából speciális klinikákra beutalt gyermek nem vesz részt az első találkozón. A Seattle-ben található ’Washingtoni Egyetem’ egy kutatócsoportja készített egy tanulmányt, ami azt vizsgálta, javult-e a gyermekek alapellátásból közösségi mentálhigiénés centrumba történő beutalásának folyamata azáltal, hogy sor került egy kezdeti triázs találkozóra videókonferencián keresztül. A vizsgálatban 342 fő, 5-12 éves kor közötti gyermek vett részt, akik 62%-a fiú volt.
Nagyobb dózisú levothyroxin hatása a depresszív hangulatra
A hypothyreosis következtében jelentkező depresszív hangulat visszafordítható levothyroxin (LT4) hormonpótló kezeléssel. Nem egyértelmű azonban, hogy az LT4 dózis emelése további előnyökkel jár-e a hangulatra vonatkozóan.
Funkcionalitás a szkizofréniában - EPA 2020 Kongresszus szatellit szimpózium
EPA 2020 – A szkizofréniában szenvedő betegek modern kezelésének egyik fő célja a normál életvitel lehető legnagyobb mértékű helyreállítása; ez állt a 28. Európai Pszichiátriai Kongresszus szatellit szimpóziumának középpontjában - ami a jelenleg is fennálló COVID-19 járványhelyzet következtében ebben az évben online került megrendezésre.
Kapcsolat az Alzheimer-kór és a diabetes között
A düsseldorfi ’Heinrich Heine’ Egyetemen és a Maastrichti Egyetem kutatói immáron krio-elektronmikroszkópiát alkalmaznak, hogy éles képet kapjanak elsőként arról, hogy az egyes molekulák hogyan rendeződnek a fehérjeláncokban, amelyek a diabetesre jellemző depositumokat alkotják. A fibrillumok szerkezete nagyon hasonló az Alzheimer-kór esetében előforduló szerkezethez. Ezek a megállapítások összhangban vannak a kutatók által az előző évek során felfedezettekkel.
ASCOT-tanulmány: az amlodipin csökkenti a stroke kockázatát, de a demenciáét nem. 2. rész
Az ASCOT-tanulmány új, hosszú távú eredményei azt mutatják, hogy azok a betegek, akik amplodipint szedtek az antihipertenzív terápiás rezsim részeként, szignifikánsan kevesebb alkalommal tapasztaltak stroke-ot egy több, mint két évtizedes időszak alatt. Ennél a csoportnál 18%-kal csökkent a stroke incidenciája, szemben más csoportokkal, akik atenolol-alapú kezelési rezsimet alkalmaztak.
ASCOT-tanulmány: az amlodipin csökkenti a stroke kockázatát, de a demenciáét nem. 1. rész
Az ASCOT-tanulmány új, hosszú távú eredményei azt mutatják, hogy azok a betegek, akik amplodipint szedtek az antihipertenzív terápiás rezsim részeként, szignifikánsan kevesebb alkalommal tapasztaltak stroke-ot egy több, mint két évtizedes időszak alatt. Ennél a csoportnál 18%-kal csökkent a stroke incidenciája, szemben más csoportokkal, akik atenolol-alapú kezelési rezsimet alkalmaztak.
Magyar fejlesztésű antipszichotikum a világ 200 legkeresettebb gyógyszere között
A világ 174. legnagyobb forgalmú gyógyszere volt 2019-ben a cariprazine hatóanyagot tartalmazó Vraylar a LePro PharmaCompass ’Top drugs by sales in 2019’ összeállítása szerint.
Telemedicina és opioid felhasználás terheseknél
Opioid használati zavarok esetén (’opioid use disorder’; OUD) magas a morbiditás és a mortalitás az anyák és az újszülöttek körében.