pszichiátria
A kokain gének
Egy nemrég végzett kutatás során a tudósok feltárták, miként változtatja meg a kokain az agy egyik legfontosabb jutalomközpontjában az ott lévő gének működését. A kokain hosszú távon komoly viselkedészavarokat okozhat, ezért a kutatók remélik, az új ismeretek segítségével hatékonyabban vehetik fel a harcot a droggal.
A pszichogén (nem-epilepsziás) roham I.
Pszichogén nem-epilepsziás rohamok (PNES: psychogenic non-epileptic seizures) alatt olyan paroxizmális viselkedésbeli változásokat értünk, amelyek epilepsziás rohamokra emlékeztetnek, de amelyeknek nincsenek epilepsziára utaló elektrofiziológiai korrelátumai vagy egyéb jegyei, és kimutathatók olyan pszichogén tényezők, amelyek okozhatják a rohamokat.
Depresszív pszeudodemencia II.
Cikkünkben folytatjuk a depressziós pszeudodemencia és a demencia differenciáldiagnosztikai szempontjainak ismertetését.
Depresszív pszeudodemencia I.
Az utóbbi évtizedek kutatásai során ismertté vált, hogy a depresszió is előidézhet demenciára jellemző tüneteket. A depressziós betegek 10%-ánál alakul ki gondolkodászavar, leginkább meglassulás, tartalmi elszegényedés és ridigitás képében.
A rövid távú emlékek hirtelen tűnnek el
Az emberi agy képes bizonyos emlékeket egy életen át megőrizni. Amikor azonban egy pillanatnyi dologra koncentrálunk, szürkeállományunk arról is készít ideiglenes emlékképeket, hogy segítse a komplex feladatmegoldást. Ezek az emlékek azonban csak egy pár másodpercig élnek.
Juhász Pál Fórum
Május 7-én Győrben kerül megrendezésre a Juhász Pál Fórum egynapos konferencia.
A funkcionális memóriazavar fogalma II.
A funkcionális memóriazavart (FMD) perzisztáló memóriapanaszok jellemzik, miközben objektív neuropszichológiai eltérések és háttérben álló neurológiai vagy major pszichiátriai zavarok (demencia, epilepszia, depresszió) nem azonosíthatók (Metternich és mtsai, 2009). A betegek jelentős mértékben szenvednek a mindennapokban tapasztalt memória- és figyelempanaszaik miatt.
A funkcionális memóriazavar fogalma I.
A memóriapanaszok igen gyakoriak a pszichiátriai és neurológiai betegek körében és a felmérések alapján az életkorral nő az előfordulási arányuk.
A kognitív viselkedésterápia a nemepilepsziás betegeknél is jó
A Rhode Island Kórház kutatói szerint a kognitív viselkedésterápia (CBT) komoly javulást hozhat a pszichogenikus nemepilepsziás rohamokkal (PNES) küzdő betegek esetében, és jelentősen javíthatja az életminőségüket.
A PTSD prevalenciája katasztrófák után
A PTSD prevalenciája az átlagpopulációban 3-6%. Katasztrófák esetében lehetővé válik a közvetlenül érintett személyek (túlélők, mentők, tűzoltók, rendőrök, stb.) nagyobb tömegének vizsgálata, akik körében jóval magasabb az előfordulás. Neria és mts. metaanalízisben összegezték a katasztrófák utáni prevalenciát 1980-2007 között megjelent 284 cikket elemezve.
Serdülőkori öngyilkosság
A serdülőkorban elkövetett öngyilkosságokat tekintve kétségtelen, hogy a depresszió a legjelentősebb pszichiátriai rizikófaktor. Az is igaz, hogy az antidepresszánsok segítségével eredményesen kezelhető a gyermek-, és serdülőkori depresszió.
Európai Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Társaság Kongresszusa
A Magyar Gyermekneurológiai, Idegsebészeti, Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Társasággal közösen szervezi meg idén Budapesten az Európai Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Társaság (ESCAP) konferenciáját.
A Pszichoterápia folyóirat ötödik konferenciája
2009. május 8-9. között kerül megrendezésre a Pszichoterápia folyóirat ötödik, jubileumi konferenciája, melynek központi témája a "Versenyképesség: versengés és összefogás a pszichoterápiák és tanácsadások világában".