klinikai onkológia
7. Európai Emlőrák Konferencia
2010. március 24-27-ig kerül sor a 7. Európai Emlőrák Konferencia megrendezésére Barcelonában.
Miért nem élnek a nők az emlőszűrés lehetőségével?
Adott a hálózat, adott a műszerpark, adott a személyzet és biztosított a finanszírozás is! A szűrésre behívottak részvételi aránya 43 és 37 % között mozog, pedig az ideális 75-80%-os részvétel esetén az emlődaganat következtében kialakult halálozás 20-30%-al csökkenthető lenne.
Rákkezelés – alternatív gyógymódok vagy hagyományos terápia?
Csupán minden második magyar vélekedik úgy, hogy a rák, illetve a daganatos megbetegedések kezelésének leghatékonyabb módját a különböző gyógyszeres terápiák jelentik, állapítható meg a Szinapszis Egészségügyi Piackutató és Tanácsadó Kft. és a Magyar Gyógyszerészeti Kamara közös - országosan reprezentatív kutatásának - eredményeiből.
Az influenzáról és a védőoltásról az onkológus szemével
A szezonális influenza évről évre százezreket fertőz meg „csendben”. A szövődmények a védőoltások ellenére sajnos ezrével követelnek áldozatokat.
Rontja-e az emlőrák prognózisát a rendszeres alkoholfogyasztás?
2009 decemberében került megrendezésre az amerikai éves legnagyobb emlőrák tudományos fórum, a San Antonio Breast Cancer Symposium (SABCS), ahol az emlőrák és alkoholfogyasztás kapcsolatát vizsgáló LACE ( Life After Cancer Epidemiology) tanulmány eredményeit ismertette dr. Kwan.
A magas malignitású agytumorok kezelési lehetőségei az utóbbi 5 évben jelentősen megváltoztak
Magyarországon évente kb. 700 új központi idegrendszeri daganattal számolhatunk. Ezek közül nagyjából 300-350 a WHO kritériumoknak megfelelően a grádus IV, glioblastoma multiforme (GBM), mely igen rossz prognózisú altípusba sorolható.
Hepatocelluláris carcinoma: növekvő probléma, reményteljes megoldás?
A hepatocelluláris carcinoma (HCC) a korai esetek kivételével komoly kihívás az onkológus számára. A radikálisan nem operálható eseteknél a várható túlélés átlaga a diagnózis felállításától számítva nem több mint 1 év bármilyen kezelést alkalmazunk is!
Célzott diagnosztika és célzott terápia az onkológiában
Az aktív onkológiai kezelés az elmúlt 10-15 évben az alapkutatások eredményeit hasznosítva korábban soha nem látott fejlődésnek indult.
Szondát fejlesztettek a tüdőrák kimutatására
Izraeli kutatók egy olyan szondát fejlesztettek ki, ami a tüdőrákot 86 százalékos pontossággal képes detektálni.
Egy aprócska eszköz felgyorsíthatja a mellrák felismerését
Kanadai kutatók, akik azon fáradoztak, hogy a mellrák kockázati csoportjába tartozó nők betegségét mielőbb felismerjék, szerdán bejelentették, hogy kifejlesztettek egy hormonális alapon működő vizsgálati módszert, mely egy tenyérnyi méretű műszer segítségével is elvégezhető.
Műtét utáni besugárzás csökkenti a melanóma visszatérésének esélyét
Azon magas kockázatú melanómás betegekben, akiket a műtétet követően besugaraznak, kevesebb esélye van a betegség nyirokcsomókba történő visszatérésének, összehasonlítva azokkal a betegekkel, akik nem részesültek radioterápiában - állítják ausztrál kutatók.
Hozzájárul a daganatok szétterjedéséhez a morfium
Laboratóriumi vizsgálatok szerint a széles körben elterjedt fájdalomcsillapítók, a morfium és más opiát-származékok segíthetik a daganatos sejtek növekedését és szétterjedését.
A mammográfia megnövelheti a daganatos rizikót a magas kockázatú csoportban
Egy új tanulmány szerint a mammográfiás vizsgálatok egyes rizikócsoportokban megnövelhetik a mellrák kialakulásának kockázatát.