hírek
OS - Nem áprilisi tréfa a parlagfű
Országgyűlési bizottsághoz fordult a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület
Jobb az orrunk, mint hinnénk
Az orrnyálkahártya receptorairól a szagot bonyolult idegi folyamat útján kerülnek az agy szaglóközpontjába, amelynek elemző munkája után dönthetjük el, hogy például egy étel ehető-e vagy sem. Egy amerikai kutatócsoport négy éve tartó vizsgálata szerint még ma is sokkal jobban működik ez az érzékszervünk, mint gondolnánk.
Új tesztek és kezelések sugárfertőzés esetére
A japán atomerőmű-baleset ismét ráirányította a figyelmet a tényre, hogy kevés kezelés áll rendelkezésre a nagy sugárdózist kapott emberek megsegítésére; néhány teszt és szer azonban fejlesztés alatt áll az Egyesült Államokban.
Oroszországot elérte a japán atomerőművek sugárzása, Csernobilt megnyitották a turistáknak
Az orosz meteorológusok közölték, hogy az orosz Távol-Keleten is regisztráltak jód 131-es izotópot, de minimális, veszélytelen mértékben. A tisztiorvosi hivatal szerint azonban a Fukusima japán atomerőműből eredő nukleáris részecskék nem érték el Oroszországot, és megerősítették, hogy megvizsgálnak minden olyan közlekedési eszközt, személyt és szállítmányt, amely abból az irányból érkezik.
A kamaszok halálozási aránya megelőzte a gyerekhalálozás mértékét
Az orvoslás fejlődése és a csecsemő-, valamint gyerekhalálozás csökkentésére tett globális erőfeszítések megfordították a korábbi trendet; a kamaszok halálozási aránya jelenleg magasabb, mint a gyerekeké.
Inkontinenciaszűrés hónapja áprilisban
Az ország közel 200 háziorvosi, nőgyógyászati és urológiai rendelőjében inkontinenciateszteket tölthetnek ki az érintettek áprilisban az inkontinenciaszűrés hónapjában.
Hetvenöt év felett kevés a prosztatarákszűrés előnye
Sok nyolcvanas éveiben lévő férfi jár rendszeres prosztatarákszűrésre, holott nincs bizonyíték ennek hasznára - állapították meg amerikai kutatók.
Éger István: az egészségügy minden területe hiányszakma
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint Magyarországon ma az egészségügy minden szegmense hiányszakma; Éger István csütörtökön, országjáró körútja debreceni állomásának sajtótájékoztatóján annak a véleményének is hangot adott, hogy bizonyos területeken az orvoshiány már a műtétek sikerességét is rontja.
Izomsejtekből növesztett műerek szívműtétekhez
Érműtétek során gyakran szükség lenne az elzáródott vagy beszűkült érszakasz áthidalásához, kicseréléséhez új, egészséges érre, de a beteg szervezetében nem feltétlenül lehet ilyen pótláshoz hozzájutni, ám amerikai kutatók felfedezése szerint úgy tűnik, hogy rövidesen emberi sejtekből növesztett ér állhat a szakemberek rendelkezésére az igényelt méretben - olvasható a Science Translational Medicine legújabb számában.
A cukorbetegek körében gyakoribb a májbetegség miatti halálozás
A diabéteszes emberek hetven százalékkal nagyobb kockázattal halnak meg májbetegségben - idézte brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja.
OEP: áprilistól olcsóbb több mint hatszáz gyógyszer
Áprilistól átlagosan 232 forinttal olcsóbb több mint hatszáz gyógyszer az új referenciaárak meghatározása nyomán - közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csütörtökön az MTI-vel.
Új kezelési mód a hepatitisz C vírussal fertőzötteknek
Három szerből álló, új típusú koktélt próbáltak ki a hepatitisz C vírussal fertőzöttek kezelésére, az eredmények biztatóak - jelentették be amerikai kutatók.
Epilepsziás rohamok és a kisagy
A kisagy sejtjeiben lévő ioncsatornák okozhatják az epilepsziás görcsrohamok bizonyos fajtáit, így ezek gyógyszeres befolyásolása ennek a súlyos betegségnek új gyógyítási irányát jelentheti. Német kutatók nagy feltűnést keltő tanulmányát a Journal of Neuroscience közölte.