háziorvostan
Utazás előtti védőoltások I. - kinek a feladata?
Itt a nyár, a nyaralások, utazások időszaka. Természetesen a háziorvos is látja betegei romló anyagi helyzetét, hiszen egyre kevesebb család engedheti meg magának, hogy nyaralni menjen. Ennek ellenére megvan a szűk köre azoknak a pácienseknek is, akik évről-évre egzotikus tájakra utaznak. Jelen cikksorozatunkban az un. utazási betegségek megelőzésére szolgáló, nem kötelező védőoltások témakörét járjuk körbe, a háziorvos szemszögéből.
Súlyos állapotú gyermek állapotának megítélése helyszíni körülmények között II.
A súlyos állapotba került gyermek ellátása nagy kihívás az ellátónak. A váratlan vészhelyzetek mind a gyermekeknek, mind az ellátóknak nagy stresszt jelentenek. Ellátásuk meglehetősen nehéz azoknak, akiknek ez nem napi feladat. A cikk lépésről lépésre ismerteti a vizsgálat és a kezelés módjait az első benyomástól a szükséges beavatkozásokig.
Súlyos állapotú gyermekek állapotának megítélése helyszíni körülmények között I.
A területen dolgozó háziorvos, házi gyermekorvos gyakrabban találkozik munkája során sürgős ellátást igénylő állapotokkal, mint gondolná. A beteg későbbi sorsát döntően befolyásolja az első észlelő és ellátó orvos ténykedése.
A Magyar Epilepszia Liga Tudományos Ülése
Kecskeméten, a Három Gúnár Rendezvényházban tartják 2010. június 17-19 között a Magyar Epilepszia Liga 2010. évi Tudományos Ülését.
A gyermekkori véres hasmenések differenciáldiagnosztikája II.
A gyermekek tápcsatornája sérülékenyebb, ezért körükben lényegesen gyakoribbak a hasmenéses megbetegedések. A banális enteritisek többsége néhány napon belül spontán gyógyul, de mindenképpen körültekintést igényel, ha a gyermek széklete vért és/vagy nyálkát is tartalmaz.
A gyermekkori véres hasmenések differenciáldiagnosztikája I.
Jön a nyár. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy nem otthon étkezünk. A melegben ételeink is romlandóbbak. Gyermekeink gyakorta megfeledkeznek az étkezések előtti kézmosásról, illetve ki vagyunk téve a nem megfelelő higiénés körülmények között készült ételek okozta veszélynek is.
A has mindig a „fekete ló” marad
Esetismertetés: Pénteken, késő délután 34 éves nőbeteg hív fel telefonon, azzal a panasszal, hogy hashajtót vett be, és most „görcsöl a hasa”.
Súlyos sérült ellátása az alapellátás szintjén II.
Tekintettel arra, hogy a halálos kimenetelű balesetek áldozatainak fele a helyszínen vagy szállítás közben hal meg, nagy figyelmet kell fordítani az időveszteség elkerülésére. Hozzájárul ehhez, hogy a sérült a gyógyulását leginkább befolyásoló első 60 percben legtöbbször a prehospitális ellátó kezében van. Célunk tehát a gyors és szakszerű ellátás a helyszínen.
Súlyos sérült ellátása az alapellátás szintjén I.
A sérülés okozta halálozás világszerte 10% körül van, de sok országban a vezető halálok az 5-44 év közötti korosztályban. A magas korai halálozás megközelítőleg fele a helyszínen következik be és további 30%-a a kórházi ellátás első 24 órájában. 50%-ban központi idegrendszeri sérülés, 30-50%-ban kivérzés a felelős a korai halálozásért. A tapasztalatok szerint a korai halálesetek 48%-a potenciálisan megelőzhető lenne megfelelő korai légútbiztosítással, a kritikus mellkasi sérülés, a külső vérzések, valamint a vérzéses shock adekvát ellátásával. A korai halálozás csökkentésében meghatározó az első (helyszíni) ellátás, ugyanakkor a vérzéscsillapítás lehetőségei korlátozottan alkalmazhatóak.
XVI. Országos Védőoltási Továbbképző Tanfolyam
2010. április 22-24, Budapest, Ramada Resort Hotel
Hyperurikaemia – az új kardiovasculáris rizikófaktor
Esetismertetés: M.I. 49 éves férfibeteg. Felesége hív házhoz. Panasza szerint férje lábfeje erősen megfájdult, nem tud ráállni. Fizikális vizsgálattal megállapítható, hogy a jobb lábhát, ill. külső lábél hyperaemiás, melegebb tapintatú, az ellenoldalihoz képest kissé duzzadtabb. A férfi elmondja, hogy lábát trauma nem érte. Korábban nagyobb megbetegedése nem volt, gyógyszert állandó jelleggel nem szed.
Háziorvos hematológiai szinten tartó tanfolyam
2010. május 29. 08.30 - 15.30. - Lovarda Egyetemi Kulturális és Konferencia Központ, Debrecen, Kassai út. 26.
A gyermekkori migrén kezelési lehetőségei
A gyermekek primer fejfájásának hátterében gyakran áll migrén, és az érintettek legtöbbje már a serdülőkor vége előtt átesik az első migrénes rohamon.