háziorvostan

Utazás előtti védőoltások I. - kinek a feladata?

Itt a nyár, a nyaralások, utazások időszaka. Természetesen a háziorvos is látja betegei romló anyagi helyzetét, hiszen egyre kevesebb család engedheti meg magának, hogy nyaralni menjen. Ennek ellenére megvan a szűk köre azoknak a pácienseknek is, akik évről-évre egzotikus tájakra utaznak. Jelen cikksorozatunkban az un. utazási betegségek megelőzésére szolgáló, nem kötelező védőoltások témakörét járjuk körbe, a háziorvos szemszögéből.
2010.06.10. Háziorvostan

A gyermekkori véres hasmenések differenciáldiagnosztikája I.

Jön a nyár. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy nem otthon étkezünk. A melegben ételeink is romlandóbbak. Gyermekeink gyakorta megfeledkeznek az étkezések előtti kézmosásról, illetve ki vagyunk téve a nem megfelelő higiénés körülmények között készült ételek okozta veszélynek is.
2010.05.15. Háziorvostan

Súlyos sérült ellátása az alapellátás szintjén II.

Tekintettel arra, hogy a halálos kimenetelű balesetek áldozatainak fele a helyszínen vagy szállítás közben hal meg, nagy figyelmet kell fordítani az időveszteség elkerülésére. Hozzájárul ehhez, hogy a sérült a gyógyulását leginkább befolyásoló első 60 percben legtöbbször a prehospitális ellátó kezében van. Célunk tehát a gyors és szakszerű ellátás a helyszínen.
2010.04.30. Háziorvostan

Súlyos sérült ellátása az alapellátás szintjén I.

A sérülés okozta halálozás világszerte 10% körül van, de sok országban a vezető halálok az 5-44 év közötti korosztályban. A magas korai halálozás megközelítőleg fele a helyszínen következik be és további 30%-a a kórházi ellátás első 24 órájában. 50%-ban központi idegrendszeri sérülés, 30-50%-ban kivérzés a felelős a korai halálozásért. A tapasztalatok szerint a korai halálesetek 48%-a potenciálisan megelőzhető lenne megfelelő korai légútbiztosítással, a kritikus mellkasi sérülés, a külső vérzések, valamint a vérzéses shock adekvát ellátásával. A korai halálozás csökkentésében meghatározó az első (helyszíni) ellátás, ugyanakkor a vérzéscsillapítás lehetőségei korlátozottan alkalmazhatóak.
2010.04.23. Háziorvostan

Hyperurikaemia – az új kardiovasculáris rizikófaktor

Esetismertetés: M.I. 49 éves férfibeteg. Felesége hív házhoz. Panasza szerint férje lábfeje erősen megfájdult, nem tud ráállni. Fizikális vizsgálattal megállapítható, hogy a jobb lábhát, ill. külső lábél hyperaemiás, melegebb tapintatú, az ellenoldalihoz képest kissé duzzadtabb. A férfi elmondja, hogy lábát trauma nem érte. Korábban nagyobb megbetegedése nem volt, gyógyszert állandó jelleggel nem szed.
2010.04.16. Háziorvostan