háziorvostan
Vegetáriánus étrend és krónikus vesebetegség
Bár a fehérje bevitel étrendi visszaszorítását régóta vesevédő kezelésnek tartják, kevesen vizsgálták, hogy a megemésztett fehérje minőségi változásai milyen hatást gyakorolnak a krónikus vesebetegség (CKD) gyakoriságára és progressziójára.
Az új orális antikoagulánsok szerepe a krónikus vesebetegség kezelésében
A krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedőknél fokozott a pitvarfibrilláció, a stroke és a komoly klinikai nehézséget okozó vérzés veszélye.
Levothyroxin és szívelégtelenség
A hypothyreosis káros hatást gyakorol a cardiovascularis rendszerre, ám a szívelégtelenségben (HF) szenvedőknél alkalmazott levothyroxin (L-T4) pótlás előnye továbbra is vitatott.
Új gyógyszer a hyperkalemia kezelésére!
Az FDA engedélyezte a nátrium-cirkónium-cikloszilikát alkalmazását hyperkalemiában szenvedő felnőtt betegek kezelésére. A gyógyszer rövid időn belül helyreállítja a szérum normál kálium koncentrációját.
Fő haláloki tényezők az USA-ban
A beszámoló a 2017-es év tíz vezető haláloki tényezőjét ismerteti az Egyesült Államokban életkor, nem, rassz, hispán származás szerint.
Vesekő és antibiotikum
Az intesztinális mikrobiom vizelet kémiára és litogenitásra gyakorolt hatása egyre népszerűbb téma. A kutatók ezért áttekintették az antibiotikum expozíció nephrolithiasis kockázatnövelő hatásával kapcsolatos bizonyítékokat.
Antibiotikum és a gyulladásos bélbetegség kapcsolata gyermekkorban
A gyulladásos bélbetegség (IBD) súlyos morbiditást és fogyatékosságot okozó egyre gyakoribb kórkép. Kóroktana nem igazán ismert, bár az antibiotikum használat utáni gyulladásos reakciók összefüggésben állhatnak az IBD kialakulásával.
Veszélyes baktériumok kutyákban, macskákban 2. rész
Bár a kutyák és a macskák az ember legjobb barátai, friss beszámolók szerint nem árt óvatosnak lennünk, mivel kedvenceink nyálában emberre ártalmas, akár halált okozó baktériumok találhatók.
Veszélyes baktériumok kutyákban, macskákban 1. rész
Bár a kutyák és a macskák az ember legjobb barátai, friss beszámolók szerint nem árt óvatosnak lennünk, mivel kedvenceink nyálában emberre ártalmas, akár halált okozó baktériumok találhatók.
Ritka betegségek – kinek van jártassága?
A ritka betegségeket gyakran későn vagy tévesen diagnosztizálják, ami a betegek számára fizikai és mentális problémát jelent, a hozzátartozókra pedig komoly érzelmi és egészségügyi terheket ró. A megkésett és téves diagnózisok egyik oka vélhetőleg az, hogy az orvosok kevésbé ismerik a ritka betegségeket.
Az anaphylaxia terápiás megközelítése
Az anaphylaxia minden korosztály esetében ismert haláloki tényező, mely azonnali felismerést és kezelést igényel. A kutatók célja az volt, hogy az új ismeretek tükrében áttekintsék az anaphylaxia farmakológiai kezeléseit és az allergológusok számára bemutassák az anaphylaxia tüneteinek kezelésére és megelőzésére használható új lehetőségeket.
Szívelégtelenség és demencia
A kutatók szisztematikusan áttekintettek több adatbázist, és azonosították a kognitív képességek és a HF öngondoskodás közti kapcsolatot otthonukban élő demenciában/CI-ben szenvedő időseknél.
Veseműködést veszélyeztető gyógyszerek és az időskor
Veseműködési zavar esetén számos gyógyszer alkalmazása kerülendő vagy dóziskorrekciót igényel. A vizsgálat célja annak felmérése volt, hogy az otthonukban élő idős lengyel betegeknél milyen gyakran fordul elő a veseműködést veszélyeztető gyógyszerek helytelen használata.