háziorvostan
A COVID-19 pajzsmirigy gyulladást okozhat
Egy szakfolyóiratban közzétett új esettanulmány szerint a COVID-19 fertőzés szubakut thyreoiditis-t idézhet elő.
Fals negatív eredményt adó human chorio-gonadropin vizelet vizsgálat
A human chorio-gonadropin (hCG) vizsgálatokat a terhesség kimutatására alkalmazzák és a vizelet betegágy melletti laboratóriumi diagnosztikai vizsgálatát gyakran használják a betegek triázsolására.
Egy parazita fertőzés, amivel nem foglalkoznak eleget: a toxocariasis
Egy egészséges, 34 éves japán férfi 10 napja fennálló epigastrialis fájdalommal jelentkezett. A férfi ezt megelőzően több alkalommal fogyasztott hirtelen sütött csirke sashimit.
Amit a hypertrophiás cardiomyopathiáról tudni kell. 3. rész
A hypertrophiás cardiomyopathia (HCM) a leggyakoribb monogenetikusan öröklődő szívbetegség, ami a népesség 0,2-0,5%-át érinti. A becslések szerint az Egyesült Államokban 750 000 ember szenved HCM-ben, azonban csak közel 100 000 főnél diagnosztizálják a betegséget. Ez a szignifikáns eltérés mutat rá a betegség felismerésének és megértésének nehézségeire.
Az amerikai csecsemők D-vitamin hiánya
Egy új vizsgálat arra enged következtetni, hogy a legtöbb amerikai csecsemő esetében a D-vitamin bevitele nem felel meg a vonatkozó irányelveknek, és az utóbbi években nem változott sokat azoknak a gyermekeknek az aránya, akik megkapják a minimálisan ajánlott D-vitamin mennyiséget.
COVID-19: Az Amerikai Kardiológiai Társaság irányelve 3. rész
Az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) új irányelvet bocsátott ki a COVID-19 járvány időszaka alatt a hypertoniában szenvedő betegekre vonatkozóan. Ugyanakkor számos új összefoglaló cikket tettek közzé, amely tovább vizsgálja a renin-angiotenzin rendszer (RAS) és a vírus közötti lehetséges kapcsolatot.
Székletinkontinencia: milyen tényezők jelzik előre a biofeedback eljárás sikerét az idősebb nőbetegeknél? 2.rész.
A tanulmány célja az volt, hogy megvizsgálja azokat a tényezőket, amelyek az anorectalis biofeedback terápiára adott reakcióhoz kapcsolódnak a székletinkontinenciában szenvedő betegek esetén.
COVID-19 fertőzés és cardialis érintettség: esetismertetés
A vírusfertőzést a myocarditis egyik leggyakoribb okaként tartják számon. A súlyos akut légzőszervi szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) vírusfertőzés szövődményeként felmerülő cardialis érintettségről azonban csak keveset tudunk.
Hyponatraemia a kórházi gyakorlatban
A vizsgálat célja az volt, hogy megfigyeljék a hyponatraemia prevalenciáját és okait kórházban kezelt betegeknél, és elemezzék a hyponatraemia és a mortalitás közötti kapcsolatot.
2018. legfontosabb gasztroenterológiai témájú cikke. 3. rész
2018-ban a gastrointestinalis témájú szakirodalmak terén nem volt hiány új érdekfeszítő tudományos és klinikai kezelési ajánlásokból.
Amit a hepatitis C vírus szűrésről tudni kell – kellene…
Az utóbbi hónapokban sok kérdés merült fel a hepatitis C vírus (HCV) szűrés körül mind kórházi,- mind háziorvosi berkekben. Lássuk, mire kell figyelni, és mi az, ami miatt a rendelet megszületett.
Újabb veszélyes vírus, amiért aggódnunk kell
A világsajtó az utóbbi időszakban mástól sem hangos, mint az új Wuhan-koronavírus, másnéven a 2019-nCoV. Az első, rejtélyes megbetegedéseket Kína már 2019. december 31-én jelentette a WHO-nak. Az ezt követő három napban már 44 beteget kezeltek atípusos pneumóniával, melyek etológiája kezdetben tisztázatlan volt.
Újragondolt irányelv nagy változásokkal: az asztma kezelése. 2. rész
2014-ben a GINA óvintézkedéseket kezdeményezett, mondván, hogy a SABA kezelést korlátozni kellene azoknál, akiknek legfeljebb havonta kétszer vannak tüneteik, és akiknél az exacerbáció, mint rizikófaktor nem áll fenn.