életstílus
Magyar társulat nyert színházi díjat Londonban
A k2 Színház Búcsúkoncert című darabja, amelyet a Londoni Magyar Kulturális Központ mutatott be a brit fővárosban, erős mezőnyben nyerte meg a Voila OffFest díjat a független színházi előadásokat jutalmazó 2021 Offies Awards gálán.
Milyen volt a középkori emberek szexuális élete?
A középkorban az emberek szexualitáshoz való viszonyát elsősorban az egyház alakította. A klerikusok és teológusok meglehetősen sok írást szenteltek e témának, ezekből egyöntetűen kiolvasható véleményük: a szex kizárólag két házastárs között, és kizárólag gyermeknemzési céllal megengedett. E szigorú nézetek gyakran állnak ellentétben a középkori irodalommal, amelynek szerzői gyakran örömtelibb, spontánabb képet festettek a szexualitásról.
Önmagát rajzolta meg a Kisvakondban
Talán maga a rajzfilmkészítő és illusztrátor Zdeněk Miler sem gondolta, amikor 1956-ban megalkotta Kisvakond figuráját, hogy az világhírnevet hoz számára. Azt még kevésbé sejthette, hogy a legendássá vált animációs figura a születése után ötven évvel is ekkora népszerűségnek örvend majd.
Lemodellezték a Szibériában talált krátert, melynek köze lehet a klímaváltozáshoz
Egy hatalmas krátert fedeztek fel tavaly a szibériai tundrán, a kráter keletkezését egy metángázrobbanás okozta. A kutatás eredményeit a múlt héten hozták nyilvánosságra, mely tudományos bizonyítékként szolgál a tudósok hipotézisére.
Macska a Downing Streeten: tíz éve lépett hivatalba Larry, a miniszterelnökségi főegerész
Larryt még David Cameron hozta a házhoz. Azóta teszi a dolgát.
Itt van Balaton-parti strandok új generációja
Fizetős strand, szabadstrand, kutyás strand, ökostrand, naturistastrand, gyerekstrand, élménypark és még ki tudja, mennyiféle igényre szabott fürdőhely létezik. Most viszont feltűnt egy újfajta építészeti szemlélet, amely visszaadná a vízpart természetes élőhelyét, az ott honos növényekkel és állatokkal együtt.
100 árva gyerek életét mentette meg a háború után, mégsem ismerik a nevét
Lena Küchler-Silberman nevét nagyon kevesen ismerik. Elméletileg csak egy lengyel nő volt a sok közül a második világháború során. Gyakorlatilag azonban száz zsidó gyerek köszönheti neki az életét.
Maskarában – Virtuális kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeumban
A Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának portrégyűjteménye a politikai, gazdasági és kulturális élet szereplőit ábrázoló eredeti fényképfelvételeket őrzi. Több mint 15 ezer személyről közel 40 ezer fotográfia található a kollekcióban, hivatásos, amatőr vagy privát fényképezők alkotásai, amelyek műteremben vagy valamilyen esemény alkalmával készültek.
Csütörtökön landol a NASA marsjárója - élőben közvetítik
Csütörtökön landol a NASA marsjárója, a Perseverance a vörös bolygón. Az űrkapszulába „csomagolt” asztrobiológiai labor hét hónapja tartó utazást követően érkezik meg a Marshoz, hogy végrehajtsa a misszió szempontjából kulcsfontosságú, veszélyes manővert. A Svábhegyi Csillagvizsgáló közösségi oldalán élőben közvetítik csillagászok a Perseverance landolását.
Eltűnhetnek a fecskék?
Az ezredforduló óta megfeleződött a hazai állomány. A madártani egyesület a lakossághoz fordul.
Valódi a kép, amin egy szovjet katona barátkozik egy jegesmedvével?
Az interneten számos olyan kép kering, amely időről-időre felbukkan, és felpezsdíti az online közösséget. Ilyen a következő kép is, amely a világ legszebb barátságát örökítette meg.
Átírhatja a történelemkönyveket a cseh régészek felfedezése
Ógermán rúnaírásos emléket találtak Dél-Morvaországba, így már nem a glagolita, hanem az ógermán rúna a legrégibb, régészetileg is dokumentált írott emlék a szláv népek lakta területen.
Sosem létezett emberek genomját generálja a mesterséges intelligencia
Megkönnyítik a genetikai kutatásokat a mesterséges emberek.