belgyógyászat
Az idősebb krónikus vesebetegeknél halálos kimenetelű lehet a szoros vérnyomás kontroll
Azoknál az idősebb krónikus vesebetegeknél (CKD), akiknél jellemzően normál feletti szisztolés (SBP) és normál alatti diasztolés (DPB) vérnyomásérték mérhető, a jelenlegi irányelveknek megfelelő vérnyomás megcélzása, növelheti a mortalitást egy új tanulmány eredménye szerint. A tanulmány az Annals of Internal Medicine kiadásában olvasható.
Európai jóváhagyást szerzett az albiglutide a 2-es típusú diabetes kezelésre
Az Európai Gyógyszerügynökség Humán Gyógyszeripari Terméktanácsa (CHMP) pozitívan véleményezte a 2-es típusú diabetes kezelésére hetente egyszer injektálható glükagonszerű- peptid- 1 (GLP-1) agonista, az Albiglutide ( Eperzan, GlaxoSmithKline) alkalmazását.
Hypoglikémia miatt többen kerülnek kórházi felvételre, mint hyperglikémia miatt
Mára a cukorbetegek közül többen kerülnek kórházi felvételre hypoglikémiával, mint hyperglikémia miatt, az American Diabetes Association (ADA) tudományos ülésén elhangzott új adatelemzés eredménye alapján.
A csokoládé, a tea és a bogyós gyümölcsök csökkenthetik a cukorbetegség kockázatát
A Journal of Nutrition által közölt tanulmány szerint, a csokoládé és a bogyós gyümölcsök bizonyos vegyületei kedvezően befolyásolják a vércukor és a gyulladásos anyagok szintjét, ily módon a cukorbetegséggel és más betegségekkel szemben protektív hatást gyakorolhatnak.
Megtalálták a diabetes és a szívbetegség közti biológia kapcsolatot
A UC Davis Health System kutatói felfedezték a diabetes és szívbetegség között fennálló biológiai kapcsolatot, ami megmagyarázhatja, hogy a cukorbetegeknél miért fokozott a szívbetegségek kockázata. A tanulmány a Nature szakmai folyóiratban jelent meg.
Az 1-es típusú diabetes mellitusról
A 16 éves nagylány szeptemberi iskolakezdéskor jelentkezett a Gyermekklinika ambulanciáján. Perinatális anamnézise negatív, gyermekkorában komolyabb megbetegedése nem volt.
A marihuánában rejlő terápiás lehetőség autoimmun betegek számára
A Dél–Karolina Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a marihuána fő összetevője a THC (tetrahydrocannabinol), előnyös lehet az autoimmun betegek kezelésében.
A nagy étrendi savterhelés növelheti a diabetes kockázatát
Egy új francia analízis szerint, a jellemzően magas fehérjebevitellel és kevés zöldségfogyasztással járó nagy étrendi savterhelés a nőknél 56%-kal növeli a 2-es típusú diabetes kockázatát az étrendi savterhelés alsó kvartilisába eső nőkhöz képest. A tanulmányt a Diabetologia online kiadása közölte.
Ritka kórkép: bélvérzés hátterében álló ritka sebészeti kórkép
A hasi fájdalom gyermekkorban komoly differenciál diagnosztikai problémát jelent még a gyakorlott sebészeknek is, hiszen az organikus eredet nélkül kialakuló, pszichoszomatikus hasfájástól az akut műtéti beavatkozást igénylő kórképekig igen változatos megbetegedések állhatnak a tünetek hátterében.
Miért nem a BMI a legjobb a testsúly vagy akár az egészségi állapot felmérésére?
A testtömeg index, azaz BMI kiszámítása az obezitas mérésének egyszerű és gyors módja, ám valódi hasznát és pontosságát sok szakember megkérdőjelezi.
A diabéteszes láb major amputációs arányának javítása
A perifériás artériás betegség (PAD) és a diabéteszes neuropátia a diabéteszes láb és a fekélyek kialakulásának kockázati tényezői. A tanulmány célja a kimeneteli paraméterekben jelentkező különbségek és azok prediktorainak értékelése a diabéteszes lábbal rendelkező betegeknél, a vizsgált alanyok PAD súlyosság szerinti rétegzésével.
Az AHA 7 „egyszerű” életmódtanácsa működik a thromboembolia ellen
A tüdőben vagy az alsó végtagokban jelentkező vérrögképződés (mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia) az USA-ban minden 5 percben újabb emberéletet követel.
Miért félnek az orvosok a trombolitikus szerek adásától tüdőembóliában?
A masszív tüdőembóliás betegek esetében a trombolitikus szerek alkalmazása kapcsán az orvosok nehéz kérdéssel szembesülnek: Bölcs dolog-e olyan gyógyszert választani, ami akár életmentő lehet, ám sok betegnél életveszélyes vérzéseket okoz?