belgyógyászat

EMA figyelmeztetés: az Omega-3-sav etil-észterek pitvarfibrillációt okozhatnak

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) biztonsági bizottsága (Farmakovigilanciai Kockázatértékelési Bizottság [PRAC]) 2023. szeptemberi ülésén megerősítette, hogy a pitvarfibrilláció ezentúl gyakori mellékhatásként szerepel majd az omega-3-sav etil-észtereket tartalmazó gyógyszerek alkalmazási előírásában. Amennyiben pitvarfibrilláció alakul ki, a gyógyszer szedését véglegesen abba kell hagyni.
2023.11.06. Kardiológia

Kannabisz használat menopauzában?

A Menopauza Társaság éves ülésén bemutatott keresztmetszeti felmérés eredményei szerint ötből körülbelül két perimenopauzában vagy posztmenopauzában lévő nő használt valaha bármilyen formában kannabiszt, de 10%-uk az elmúlt hónapban használta azt.
2023.11.02. Pszichiátria

Alfa-szinuklein és a Parkinson-kór

Az alfa-szinuklein kritikus szerepe a Parkinson-kórban kulcsfontosságú felfedezést jelent. Az elmúlt években némi előrelépés történt a Parkinson-kór betegségmódosító terápiáinak azonosításában, amelyek az alfa-szinukleinre irányulnak. Ezek a kezelések azonban még nem mutattak egyértelmű hatékonyságot a betegség progressziójának lassításában. Erre a problémára több magyarázat is létezik. A Parkinson-kór patogenezise összetett és még nem teljesen tisztázott, és a betegség heterogenitása - a különböző genetikai fogékonyság és kockázati tényezők, valamint a különböző klinikai lefolyás - tovább bonyolítja a helyzetet. Ezért az alfa-szinuklein fiziológiai és patofiziológiai funkcióinak mélyreható megértése kulcsfontosságú.
2023.10.30. Neurológia

A podiátriai fertőzések klinikomikrobiológiai profilja

A podiatriai fertőzések gyakoriak a cukorbetegségben szenvedő és a cukorbetegségben nem szenvedő betegek körében. A biofilm kimutatása segítené a lábfertőzések súlyosságának meghatározását és a kezelésükre irányuló megelőző stratégiákat. A szerzők a podiatriai fertőzések klinikomikrobiológiai profilját vizsgálták.
2023.10.19. Bőrgyógyászat

Nemi különbségek a stroke utáni kognitív károsodásban

A stroke utáni kognitív károsodás (PSCI) a stroke-túlélők mintegy felénél fordul elő. Halmozott bizonyítékok arra utalnak, hogy a stroke funkcionális kimenetele rosszabb a nőknél, mint a férfiaknál. Továbbra sem ismert azonban, hogy a PSCI előfordulása és jellemzői különböznek-e férfiak és nők között.
2023.10.17. Belgyógyászat

A felnőttkori Still-kór kezelése: szakértők bizonyítékokon és konszenzuson alapuló ajánlásai

A felnőttkori Still-kór (AOSD) egy ritka betegség, amelyet láz, kiütés és arthralgia/arthritis jellemez. A legtöbb AOSD-t kezelő orvos Hollandiában évente <5 beteget kezel. Jelenleg nincs nemzetközileg elfogadott kezelési irányelv az AOSD-re. Egy Delphi-panel lebonyolítása során, konszenzus elérésére törekedtek az AOSD-ben szenvedő betegek diagnosztizálási és kezelési stratégiáival kapcsolatban mely eredmények kezelési algoritmus alapjául szolgáltak.
2023.10.12. Reumatológia

Hirtelen szívhalál: egy szakirodalmi áttekintés

A hirtelen szívhalál (SCD) a kardiovaszkuláris halálesetek nagy százalékát okozó állapot, amelynek leggyakoribb oka a kamrai tachyarrhythmia. Az SCD-nek vannak olyan jelei és tünetei, amelyek spontán, minden figyelmeztetés nélkül jelentkeznek és halálosak. Annak ellenére, hogy a preventív erőfeszítések a legnagyobb kockázatú népességkategóriákban a szubkután beültetett kardioverter-defibrillátorok (S-ICD) használatára összpontosítanak, az SCD-k nagy számban fordulnak elő a normál népességben és olyan embereknél, akiknek nincs dokumentált szívbetegségük. Ezért az SCD elsődleges megelőzésének valamilyen életképesebb stratégiának kellene lennie az általános népesség számára, figyelembe kellene vennie a megelőző orvoslás formáját öltő intézkedéseket, mint például, hogy többet tudjanak a genetikai hajlamról, a halálos kimenetelű ritmuszavarok családi előzményeiről, az ismeretlen okú szinkópákat követő folyamatos felügyeletről stb.
2023.10.09. Belgyógyászat

Preexpozíciós profilaxis a HIV-fertőzés megelőzésére

Az Egyesült Államokban jelenleg mintegy 1,2 millió HIV-fertőzött él, és az első esetek 1981-es bejelentése óta több mint 760.000 ember halt meg a HIV-vel kapcsolatos szövődményekben. Bár a HIV kezelhető, nem gyógyítható, és jelentős egészségügyi következményekkel jár. Ezért a HIV megelőzésére irányuló hatékony stratégiák fontos közegészségügyi és klinikai prioritást jelentenek.
2023.09.11. Belgyógyászat