Pszichiátria

Az insomnia jelentősége depresszióban

Az emberek nagy részénél jelentkezik életük folyamán valamilyen típusú alvászavar. Az alvászavar lehet szubjektív tünet, ilyenkor az alvás elégtelen („keveset aludtam” típusú alvás), rossz minőségű („rosszul aludtam” típus), vagy takarhat rossz álmokat. Az alvászavar másrészt lehet objektivizálható, ilyenkor az elalvás, az átalvás vagy az ébredés fázisa érintett. Az alvászavarok etiológiájukat tekintve lehetnek primerek, más mentális zavarhoz (pl. depresszióhoz, bipoláris zavarhoz, szorongásos kórképekhez, demenciához) társulók, testi betegség következtében kialakulók, ill. szerhasználattal (alkohol, drog, gyógyszerabusussal) összefüggőek. Jelen cikkben a depresszióhoz társuló insomnia jelentőségéről szólunk.

2015.02.04. Pszichiátria

A szinapszistól a szintézisig

A Magyar Pszichiátriai Társaság idei, XIX. Vándorgyűlését január 28-31. között, Szegeden rendezik meg. A Társaság és a szakma legnagyobb magyarországi rendezvényének főbb témái az öngyilkosság és megelőzése, a depresszió, a skizofrénia, és az interdiszciplinaritás lesznek. Mindezek mellett a Vándorgyűlésen szó esik majd a magyar pszichiátriai ellátás aktuális kérdéseiről és kihívásairól is.

2015.01.27. Pszichiátria

A gyulladáscsökkentők enyhíthetik a depressziót

Egy új kutatás eredménye azt sugallja, hogy a nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények (NSAID) enyhíthetik a depresszív tüneteket. A Dr. Ole Kohle (Aarhus Egyetemi Kórház, Risskov, Dánia) vezetésével készült tanulmányt a JAMA Psychiatry online kiadása közölte.

2015.01.27. Pszichiátria

Öröklődik az öngyilkossági hajlam

A JAMA Pszichiátria (JAMA Psychiatry) szakmai folyóirat online kiadásában megjelent új kutatás eredményei szerint azoknál a gyermekeknél, akiknek szülei öngyilkosságot kíséreltek meg, közel ötszörösére emelkedik az öngyilkossági kísérlet kockázata.

2015.01.20. Pszichiátria

A korai antidepresszívum váltás jelentősége major depresszióban szenvedő betegek kezelése során

Major depresszióban szenvedő betegek SSRI kezelése során terápiás sikertelenség esetén gyakran felmerül az antidepresszívum váltás. Figyelembe véve a hangulatjavító szerek hatáskésésének hipotézisét, általánosan elfogadott megközelítés volt, hogy a dózisoptimalizálás mellett, 6-12 hetet vártak a hatás kialakulására, csak ezen időszak leteltével jött szóba az antidepresszívum váltása.

2015.01.07. Pszichiátria

A szorongással szövődött depresszió tünetei és jelentősége, fókuszban a teljes remisszió

Major depresszióban szenvedő betegek nagyon gyakran számolnak be szorongásos tünetekről, akár egy komorbid szorongásos zavar diagnosztikus kritériumai is teljesülhetnek. A depresszióhoz társuló szorongás jelentősége abban rejlik, hogy összességében a depressziós tünetegyüttest súlyosbítja, növeli a suicidium rizikót, terápiarezisztenciához, reziduális tünetekhez, krónikus lefolyáshoz és funkcionális károsodáshoz vezethet.

2015.01.02. Pszichiátria

Kiszámítható a major depresszió recidíva hajlama

A Mercator Kutatócsoport újszerű, számítógépes modell használatával kimutatták, hogy a major depresszió recidívája nem a véletlenen múlik. A PLoS ONE szakmai folyóiratban megjelent eredményeik azt mutatják, hogy a krónikus depressziót belső és külső faktorok szerencsétlen konstellációja váltja ki.

2014.12.12. Pszichiátria

Korai terápiás válasz és remisszió, mint a major depresszió kedvező kimenetének prediktorai
12 hónapos követésnél

A major depresszió (MDD) kezelésének célja nem csupán a remisszió elérése egy bizonyos epizód során, hanem a relapszus elkerülése és a tünetmentesség hosszú távú fenntartása. A vizsgálat annak értékelésére jött létre, hogy az első hat hétben antidepresszánsokkal elért terápiás válasz és remisszió összefügg-e a 12 hónapos kedvező kimenetellel (6 hónapnál elért remisszióval és a remisszió fenntartásával a követés végéig).

2014.12.04. Pszichiátria

Duloxetine a mindennapi gyakorlatban:
Az emocionális és testi tünetekre gyakorolt hatás értékelése nyílt multicentrikus vizsgálatban

Placebo kontrollált klinikai vizsgálatokban a duloxetine hatékony és jól tolerálható készítménynek bizonyult a major depressziós zavarban szenvedők (MDD) kezelésére. Lehetséges azonban, hogy a regisztrációs vizsgálatokban szereplő betegek nem reprezentálják a mindennapos klinikai gyakorlat betegeit. Jelen vizsgálat célja a duloxetine hatékonyságának, biztonságosságának és tolerabilitásának vizsgálata major depresszióban szenvedő ambuláns betegek széles körében.

2014.12.01. Pszichiátria