Szakma

Az Id-reakciók diagnosztikus és terápiás nehézségei

Az Id-reakció, másik nevén autoekcematizáció esetében fertőzéses vagy gyulladásos eredetű bőrbetegségek következtében alakulnak ki új, az eredetire nem jellegzetes, leggyakrabban generalizáltan jelentkező, viszkető bőrtünetek. A két entitás kezelése egymásnak sokszor ellentmondó, ezért a klinikus munkáját gyakran megnehezíti.

2011.02.22. Bőrgyógyászat

Az 1. típusú diabetes főbb ismérvei II.

A különböző szervspecifikus és szisztémás autoimmun betegségek gyakori társulása a klinikumban megfigyelhető. Az 1-es típusú diabetesben szenvedők ezirányú rendszeres szűrése indokolt. A betegség diagnosztikájában pedig megerősítést jelentene a különböző haplotípusok meghatározása.

2011.02.21. Belgyógyászat

Bűnelkövetők profilozása: tudomány vagy mese? V.

Hogyan válhat a bűnelkövetők profilozása tudományosan megalapozott alkalmazott tudományággá? Milyen kutatási eredmények gyűltek eddig össze ezen a területen? Előző írásainkban az ún. „konzisztencia hipotézisre” vonatkozó eredményeket ismertettük An Crabbé és munkatársai (2008) átfogó cikke alapján. Jelen írásban a másik, az ún. „specificitás hipotézissel” kapcsolatos adatokat ismertetjük.

2011.02.20. Pszichiátria

Protonpumpa-gátlók alkalmazása II.

Vérző peptikus fekélyek ellátása során az endoszkópos vérzéscsillapítás alapvető. Az in vitro kísérletek során az feltételezhető, hogy a gyomor kémhatásának neutralizálása, ezzel a pepsin aktivitásának kiiktatása stabilabb véralvadék kialakulásához vezet.

Koraszülést megelőző gyógyszert engedélyezett az FDA

Régi-új gyógyszer kapott engedélyt az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságtól (Food and Drug Administration, FDA) a múlt héten: a koraszülés megelőzését szolgáló 17-hydroxyprogesteron-caproate (17-OHPC), melyet korábban Delalutin, majd Gestiva néven forgalmaztak, Makena néven lesz elérhető az Egyesült Államokban.

Új remény az infantilis colica kezelésében I.

Az infantilis colica az egyik leggyakoribb csecsemőkori probléma az élet első három hónapjában, az újszülöttek 3-28 %-át érinti. Olyan magatartási szindrómát foglal magában, amire rohamokban jelentkező, vigasztalhatatlan, erős sírás jellemző, hátterében kiváltó ok nem azonosítható.

2011.02.16. Háziorvostan