Szakma

Bűnelkövetők profilozása: tudomány vagy mese? VI.

A specificitás hipotézise azt feltételezi, hogy az a mód, ahogyan elkövetnek egy emberölést, együtt jár az elkövető háttérjellemzőinek egy sajátos konfigurációjával. Az első megközelítés - a közvetlen vagy direkt profilozás - azt vizsgálja, hogy mely bűnügyi helyszín kapcsolható össze az elkövető mely jellemzőivel anélkül, hogy a háttérben álló, valamilyen pszichológiai konstruktumot feltételeznénk.

2011.03.03. Pszichiátria

Állásfoglalás a csecsemőkori glutén bevezetéséről

Az ÁNTSZ szakmai állásfoglalást adott ki a napokban a glutén csecsemőkori bevezetését illetően. Mivel jelenleg hazánkban kb. 30 %-os a coeliakiára genetikailag veszélyeztetett gyermekek aránya. Ezért nagyon fontos a preventív diéta hangsúlyozása, a hatályos szakmai kollégiumi ajánlás betartása.

2011.03.02. Praxisépítés

Gondolatok kiscsoportokról pszichiátriai otthonban

Az orvostudomány hatalmas fejlődésében a dominancia a gyógyszeres kezelések irányába tolódott el. Azonban az orvos személyisége és szavai továbbra is rendkívül fontosak, különösen a pszichiátria területein. A szakintézményekben nemcsak a pszichiáter kezében van a gyógyítás lehetősége, hanem az egész személyzet és a betegtársak által létrehozott hatásokban és légkörben is.

2011.03.01. Pszichiátria

A gestatiós trophoblast betegség nem nőgyógyászati manifesztációi

A méhlepényt felépítő trophoblast sejtek strukturális rendezetlensége, illetve premalignus és malignus elfajulása az úgynevezett gestatiós trophoblast betegségek kialakulásához vezet. Az ebbe a csoportba tartozó kórképek típusos szülészet-nőgyógyászati megjelenési formáin túl változatos belgyógyászati tüneteket produkálhatnak. Ezek ismerete nemcsak nőgyógyászok számára fontos, hiszen a tünetek jellege miatt általános belgyógyászati, háziorvosi, sürgősségi osztályon dolgozó orvosok is találkozhatnak a kórképpel.

Új remény az infantilis colica kezelésében II.

Az infantilis colica az egyik leggyakoribb csecsemőkori probléma az élet első három hónapjában, az újszülöttek 3-28 %-át érinti. Olyan magatartási szindrómát foglal magában, amire rohamokban jelentkező, vigasztalhatatlan, erős sírás jellemző, hátterében kiváltó ok nem azonosítható.

2011.02.27. Háziorvostan