Szakma

Az influenza terápiájának gyakorlata

Klinikai megfigyelések bizonyítják, hogy a korán (48 órán belül) elkezdett antivirális terápia lerövidíti a láz és az influenzás tünetek időtartamát, csökkenti a szövődmények kialakulásának esélyét (otitis, pneumónia, légzési elégtelenség, halál), lerövidíti a hospitalizációt.

2012.02.10. Infektológia

A protonpumpagátló-kezelés mellékhatásai I. rész

A protonpumpagátlók (PPI) használata az utóbbi évtizedekben széleskörűen elterjedt. E gyógyszerek alkalmazása azonban néhány mellékhatás jelentkezésével valószínűleg összefüggésbe hozható. Ezek a mellékhatások azonban nem általánosak (nem mindegyik jellemző az összes PPI-re illetve a teljes populációra), vagy csak nagy dózisú PPI hosszú időn át tartó szedésekor jelentkeznek.

2–300 éves lyukasztott fülcimpák - megfigyelések a vácon megtalált múmiákon. VI. rész

Az első részben egy 267 éves múmián talált haemangioma cavernosum esetéről, a második részben a nemi szervek állapotáról, a harmadik részében a múmiák kezén és lábán megmaradt lécrajzolatokról, a negyedik részben a múmiákon megőrződött ajakpír antropo-dermatológiai vizsgálatáról, az ötödik részben a múmiák haj és szőrszálainak vizsgálatairól számoltunk be.

2012.02.04. Bőrgyógyászat

Az influenza terápiájának aktuális kérdései

Az influenza epidémia évről évre sok halálos áldozatot követel, a hospitalizáltak száma több millióra rúg. Kétségkívül a legrémisztőbb jelenség az, amikor különböző állatfajokban új törzsek (pl.: a sertés eredetű A/H1N1 vírus) alakulnak ki, amelyek világméretű járványokhoz vezethetnek. Az influenza elleni készítmények a vírusreplikáció különböző részein avatkoznak be: a vírus kiszabadulását gátló szerek (adamantinok), nukleozid inhibitorok (ribavirin), transzkripció és neuraminidáz-bénítók (NAI) (zanamivir, oseltamivir, peramivir) képviselik az influenza elleni kezelés bázisát. Alkalmazásukat azonban nagyban befolyásolja a toxicitásuk és a gyógyszer-rezisztens, mutáns vírusok szelektálódása. Így az újabb influenza ellenes gyógyszerek kifejlesztése – amelyek a sejt-replikációban szerepet játszó jelátvivő rendszert célozzák meg – csökkenthetné a gyógyszer-rezisztens vírustörzsek megjelenését, és növelné a terápia hatékonyságát.

2012.02.03. Infektológia