Infektológia
2011-es védőoltások - összefoglaló
A 2011. évre vonatkozó Védőoltási Módszertani Levélben előírt, jelentendő korcsoportok átoltottsága a folyamatos oltások tekintetében a fővárosban és 19 megyében meghaladta a 99%-ot. A 2011-ben végzett kampányoltások teljesítése az előző évhez hasonlóan alakult.
Szuperbaktériumok garázdálkodnak a kórházakban - Elkerülhető-e a fertőzésveszély?
Hogyan éljük túl a kórházi kezelést? Akár ilyen sarkítva is fogalmazhatunk annak ismeretében, amit a szakemberek állítanak: szerény becslések szerint is legalább százezer kórházi fertőzés - szaknyelven: nozokomiális fertőzés - fordul elő Magyarországon évente. Ebből a megállapításból egyenesen következik, hogy a kórház veszélyes üzem. Ahogy Prinz Gyula neves infektológus, a Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Tagozat és Tanács elnöke, a Szent László Kórház egyik fertőző osztályának főorvosa hangsúlyozza, valamennyi kórházi beavatkozásnak van kisebb-nagyobb kockázata.
Antibiotikum-rezisztens Mycoplasma pneumoniae okozta rhabdomyolisis gyermekkorban
A közösségben szerzett pneumónia leggyakoribb kórokozója gyermekkorban a Mycoplasma pneumoniae (M. pneumoniae), amely számos extrapulmonális tünet kiváltásáért is felelős. Japánban gyermekből izoláltak már olyan antibiotikum-rezisztens M. pneumoniae törzseket is, amelyek rhabdomyolisist okoztak.
Külföldi utazások és a hasmenéses betegségek
“Figyelj, hogy mit eszel és iszol!” hangzik el gyakran a figyelmeztetés trópusi területekre való utazás előtt, de nagyon kevesen értik meg igazán, hogy pontosan mire vonatkozik a felhívás.
A gyermekkori okkult fertőzés kezelése, megelőzési módja
A gyermekkori okkult bakteraemiában, ha elmarad a spontán gyógyulás, a gondos kivizsgálást követően empirikus terápia szükséges. Ennek módját, hasznát tárgyalja cikksorozatunk 3. része.
Interferon-mentes kombinált terápia 1-es genotípusú hepatitis kezelésére
Az International Liver Congress éves találkozóján elhangzott beszámoló szerint 2 direkt ható orális antivirális szer és ribavirin kombinációja 1-es genotípusú hepatitis C vírus által okozott krónikus fertőzésben szenvedő betegek több mint 80%-ánál tartós virológiai választ eredményez.
Új, illetve módosított szakmai irányelvek
Az Egészségügyi Közlönyben jelent meg az a közlemény, mely a szakmai irányelvek, protokollok módosításairól szól.
Bartonella fertőzés is okozhat reumatoid megbetegedést
A North Carolina State University egyik új kutatása szerint, az elsősorban bolhák által terjesztett Bartonella fertőzés, közismert nevén macskakarmolásos betegség, szerepet játszhat az rheumatoid arthritishez hasonló tünetek kialakulásában.
Európai pont-prevalencia vizsgálata az aktív fekvőbeteg-ellátó intézményekben
Európai pont-prevalencia vizsgálata az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések gyakoriságának és az antimikrobális szerek alkalmazásának felismerése az aktív fekvőbeteg-ellátó intézményekben.
A gyermekkori okkult fertőzés diagnosztikája, empirikus kezelése
Az okkult bacteraemia a véráramban lévő baktérium jelenlétére utal, a fertőzésnek nincs fókusza és a lázas gyermek klinikailag nem tűnik súlyos betegnek. Ha egy gyermek lázas marad és klinikailag rosszabbodik az állapota, további diagnosztikus vizsgálatok és empirikus antibiotikum terápia bevezetése szükséges.
Preszumptív albendazol terápia a parazitafertőzöttség csökkentésére
1999. május 1-jétől a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) az országba lépés előtt preszumptív kezelést javasol az USA-ba érkező menekültek intestinalis parazita fertőzöttségének kezelésére egyszeri, 600mg-os dózis albendazol formájában. Ennek hatását mutatja be ezen összegző, a New England Journal of Medicine áprilisi számában közzétett tanulmány.
Okkult fertőzés gyermekkorban
Az okkult bacteraemia pathogen baktériumok jelenlétét jelenti a beteg vérében a láztól eltekintve szervi manifesztáció nélkül. A szerző a lehetséges gyermekkori okokat veszi sorra, valamint arra keresi a választ, hogy szükséges-e bakteraemia esetén rutinszerű haemocultura vizsgálat és empirikus kezelés.
Kanyarójárvány Ukrajnában, a betegség potenciális terjedése az Európai Unió területén és Magyarországon
A kanyaró az ember egyik legkontagiózusabb fertőző betegsége, és főleg az oltatlan személyek körében okoz gyakran jelentős járványokat.