A hazai járványügyi helyzet általános jellemzése
A 2013. január 21-27. közötti időszakban bejelentett fertőző megbetegedések alapján az ország járványügyi helyzetének összefoglalója.
A 2013. január 21-27. közötti időszakban bejelentett fertőző megbetegedések alapján az ország járványügyi helyzetének összefoglalója.
Az Országos Epidemiológiai Központ Járványügyi osztályának jelentése a szexuális úton terjedő fertőzések magyarországi helyzetéről.
A Nyugat-nílusi vírus, a Lyme-kór, Dengue-láz, és a pestis jó példái "vektorok által terjesztett zoonózisoknak", vagyis azon fertőző betegségeknek, melyek során az eredetileg állatokat megbetegítő patogének különböző vektorok, például szúnyog közvetítésével jutnak az emberi szervezetbe.
Az influenzához hasonló akut fertőzés esetén, a szervezet a patogéneket elpusztító T-sejtek proliferációjával reagál. Küldetését befejezve az immunrendszer fokozott aktivitása leáll, hátrahagyva a szentinel sejtek populációját, melyek újrafertőződés esetén ismét azonnal csatarendbe állnak.
Ha a páciens nem szenved krónikus obstruktív pulmonális megbetegedésben, akut hörgőgyulladás esetében szükségtelen az antibiotikum adása. A bronchitisek tünettana sokszor hasonlít a pneumóniához, de a fizikális vizsgálat és a mellkas röntgenfelvétel nem támasztja alá.
A HIV fertőzött páciensek közösségben szerzett pneumóniájának oka leggyakrabban bakteriális. Az immunszupprimált állapot miatt azonban egyéb kórokozókat is számításba kell venni.
Habár az Egyesült Államokban széles körben használják az antibiotikumokat az akut otitis kezelésében, nem létezik I. szintű evidencia a betegség empirikus kezelésére. Nagyszámú vizsgálat bizonyítja, hogy az esetek 81%-ában spontán klinikai gyógyulás figyelhető meg.
Az American Society for Microbiology mBio® című online folyóirata az University of California új tanulmányról számol be, melyben a kutatók a Lyme-kórt okozó Borrelia faj terjedését kontrolláló új stratégiát ismertetik.
Az Egyesült Államokban évente átlagban 60 tetanuszos eset fordul elő, többnyire idősekben, akiknek a tetanusz elleni immunitásuk már nem megfelelő. Ha a sérült páciens nem immunizált, aktív és passzív immunizációban kell részesíteni. Ha csak gyengén immunizált, aktív immunizációban kell részesíteni.
Jól ismert, hogy a fluorokinolonokat a gyermek és gravid populációban nem alkalmazzuk (kivéve néhány speciális betegcsoportot, e.g. mucoviscidosis), mivel állatmodellekben ízületi és porckárosodást okoztak.
A torontói Women's College Hospital kutatása szerint az influenza elleni védőoltás nem csak a vírustól védhet meg bennünket, hanem protektív hatást gyakorolhat a szívrohammal szemben is.
Ideális esetben az antibiotikumok alkalmazását az offenzív mikroorganizmus és annak gyógyszerérzékenysége határozza meg. A Sürgősségi Osztályokon az akut esetekben ezek az információk nem állnak rendelkezésre, ennek ellenére gyors terápiás döntést kell hozni az infekciós forrás és a mikrobák pontos ismerete nélkül is.
Már Magyarországon is elérhető az orvosi rendelőkben 20 perc alatt elvégezhető ORAQUICK® HIV és HCV gyorsteszt! (x)