Új rákellenes hatóanyagot fejlesztettek ki az ELTE kutatói
Kimagasló aktivitású, kis dózisban alkalmazható új magyar rákellenes gyógyszermolekula-jelöltet fejlesztettek ki az ELTE kutatói a Szint-Plusz Tématerületi Kiválósági Program keretében.
Kimagasló aktivitású, kis dózisban alkalmazható új magyar rákellenes gyógyszermolekula-jelöltet fejlesztettek ki az ELTE kutatói a Szint-Plusz Tématerületi Kiválósági Program keretében.
Elsőként volt képes egyszerre javítani az Alzheimer-kóros betegek kognitív, funkcionális és fiziológiás eredményein a Baxter egyik immunológiai készítménye.
A súlyos perifériás érbetegség sokkal gyakrabban fordul elő a fiatalabb felnőttek és a nők körében, mint korábban feltételeztük – derült ki egy új tanulmányból.
Egy brit kutatócsoport szerint a hajlékony szemhéj szindróma (angolul: floppy eyelid syndrome = FES) kapcsolatba hozható az obstruktív alvási apnoé szindrómával – amennyiben az orvos FES-t tapasztal, érdemes vizsgálódni az alvási apnoé irányába is.
A Nemzetközi Kísérleti Mikrosebészeti Társaság alapítójáról elnevezett díját, a Sun Lee Awardot vehette át első magyarként Mikó Irén, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DE OEC) Sebészeti Műtéttani Tanszékének vezetője - közölte a DE Külső Kapcsolatok Igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.
Újfajta betegtájékoztató kiadványt készített egy kommunikációs cég; a MedMondó címet viselő füzetek egy-egy betegség rövid leírását tartalmazzák, továbbá azokat az információkat, amelyeket a gyógyulás érdekében tudni érdemes.
Amióta a depresszió kezelésében felhasználják az antidepresszáns gyógyszereket, azóta probléma, hogy a gyógyszerelt betegek kis részénél hangulatromlás tapasztalható, öngyilkos gondolatokkal. Jelenleg nem áll rendelkezésre olyan teszt, mely elkülöníti, mely betegek állapotában áll be javulás, vagy romlás.
A három egészségügyi szakmai kamara szeretné rendezni sorait, ezért a legfontosabb feladatnak a kötelező kamarai tagság visszaállítását tekintik - közölte Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a gyógyszerészi és a szakdolgozói köztestület vezetőjével közösen tartott szerdai, budapesti sajtótájékoztatón.
A kutatók azt vizsgálják, hogyan érzékeli és kutatja fel immunrendszerünk a szervezetünkben kialakult fertőzéseket azáltal, hogy reagál a baktériumok által kibocsátott kémiai „illatokra”. Ha megismerjük, hogyan manipulálják az immunsejtek mozgásukat a külső jelekre reagálva, azzal nem csak az immunrendszer működését ismerhetjük meg behatóbban, hanem azt is megtudhatjuk, hogyan terjednek a rákos sejtek a szervezetben, sőt akár azt is, hogy működik az agyunk „huzalozása”.
Magyar eredmények segíthetnek a skizofrénia megismerésében. "Két létező molekuláris modell újszerű ötvözésével sikerült olyan genetikailag módosított egértörzseket előállítanunk, amelyekben bizonyos idegsejttípusokat szelektíven hatástalanítva modellezni tudjuk a skizofrénia molekuláris agyi mechanizmusait" – mondta Horváth Szatmár a Szegedi Tudományegyetem klinikus pszichiátere az MTA-nak.
Várhatóan a jövő hét végén nyújtják be a „rezidenstörvény” visszavonásáért indított népszavazási kezdeményezést az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) az orvostanhallgatók.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az internet segítette ugyan az újinfluenza-járvánnyal kapcsolatos információk széleskörű terjedését, ám akadályozta a járvány kezelését azzal, hogy táplálta a betegséggel kapcsolatos találgatásokat és mendemondákat.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 1,6 milliárd forintot von vissza az egészségügyi intézményektől különféle visszaélések miatt - írta a Népszabadság.
Betegjogi konferencia, filmbemutató és az alapszervezetek beszámolója is szerepel egyebek mellett a Magyar Rákellenes Liga által szervezett nemzeti rákellenes nap programjai között szerdán Budapesten.