tüdőgyógyászat
Ritka tüdőbetegségek és a tüdők veleszületett rendellenességei
A tüdőgyógyászat régen a tbc kezelését jelentette, ma már szerteágazó azon diagnosztikai és terápiás lehetőségek tárháza, mellyel a pulmonológus szakorvosok a betegeiket vizsgálni és gyógyítani tudják.
A Th2 sejtek genetikai átprogramozása új asthma terápiás módszer lehet
Rágcsálókkal folytatott kísérletek során, az asthmát kiváltó immunsejtek genetikai átprogramozása csökkentette a légutak károsodását és a gyulladás mértékét, ami potenciálisan új kezelési lehetőséget ígér az asthmás betegeknek.
A D-vitamin pótlása fokozhatja a kortikoszteroidok gyulladáscsökkentő hatását
Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine egy új, bostoni tanulmányról számol be, melyben a kutatók az inhalációs kortikoszteroid terápiával kezelt asztmás gyermekeknél a D-vitamin hiánya és a gyengébb tüdőfunkciók összefüggéseire világítottak rá.
A migrén, az allergiás rhinitis és az immunterápia összefüggései
Számos tanulmány során bebizonyosodott, hogy az allergiás rhinitisben szenvedő betegeknél gyakran fordul elő migrénes fejfájás, valamint az is, hogy az immunterápia csökkenti ezen atópiás hajlamúak fejfájásos panaszainak gyakoriságát.
Az idős embereknél is csökkenti a halálozás esélyét a dohányzásról való leszokás
Az Archives of Internal Medicine június 11-i számában közölt jelentés rámutat, hogy az idős emberek között a dohányzóknál kétszer nagyobb a halálozás esélye, és - ellentétben a közhiedelemmel - a dohányzásról való leszokás idős korban is életmentő lehet.
A COPD korábban detektálható egy új biomarkerrel
A Respiration című szakmai folyóiratban olvasható osztrák kutatás eredménye szerint a HSP27 nevű fehérje a COPD (krónikus obstruktív légzőszervi megbetegedés) potenciális biomarkere, aminek vizsgálatával a betegség korábban diagnosztizálható és eredményesebben kezelhető.
2010 a Tüdő Éve
A Magyar Hypertonia Társaság és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság együttműködik a COPD betegség kezelése érdekében.
WHO: rekord számú tuberkulózisos beteg gyógyult meg
2007-ben rekord mennyiségű, 2,3 millió embert sikerült kigyógyítani a tuberkulózisból, ami az Egészségügyi Világszervezet szerint első alkalommal haladja meg a kezelésekre vonatkozó nemzetközi célkitűzéseket.
Nagyobb erőfeszítésekre van szükség a tbc ellen
Több kutatási támogatásra lenne szükség a mainál jobb tbc-tesztek, vakcinák és gyógyszerek kifejlesztésére - hangsúlyozták egészségügyi szakértők a mexikói Cancunban megrendezett nemzetközi konferencián csütörtökön, rámutatva, hogy a tuberkulózis tavaly világszerte 1,8 millió ember halálát okozta.
Genetikai tüdőfoltozás transzplantációhoz
Testen kívül végzett génterápiával javítottak ki kanadai kutatók adományozott tüdőket, amelyeket túlságosan sérültnek találtak eredeti állapotukban a beültetéshez - adták hírül a Science Translational Medicine című szaklap szerdán megjelent számában.