szülészet-nőgyógyászat

Koraszülést megelőző gyógyszert engedélyezett az FDA

Régi-új gyógyszer kapott engedélyt az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságtól (Food and Drug Administration, FDA) a múlt héten: a koraszülés megelőzését szolgáló 17-hydroxyprogesteron-caproate (17-OHPC), melyet korábban Delalutin, majd Gestiva néven forgalmaztak, Makena néven lesz elérhető az Egyesült Államokban.

A méheltávolítás emeli a cardiovascularis betegségek kockázatát

Egyes felmérések szerint az Egyesült Királyságban minden ötödik, az Amerikai Egyesült Államokban minden harmadik nő méhét kiveszik élete során. A számos betegség megelőzését is elősegítő műtét megítélését más megvilágításba helyezheti az a közelmúltban publikált svéd tanulmány, amely szerint hysterectomiát követően szignifikánsan emelkedik a cardiovascularis betegségek kockázata.

Habitualis abortus (ismétlődő vetélés) III. – immunológiai, genetikai és infektológiai faktorok

A habitualis abortusszal foglalkozó cikksorozatunk befejezõ részében az ismétlõdõ vetélés eddig nem tárgyalt okait vesszük sorra. Foglalkozunk az etiológiai tényezõk sorában kiemelt fontosságú immunológiai faktorokkal (részben ide sorolva a thrombophiliákat), valamint a jóval ritkábban elõforduló, ám a differenciáldiagnosztika szempontjából mégis megkerülhetetlen genetikai defektusokkal és a kórképet kiváltó infekciókkal.

A méhen kívüli terhesség diagnosztikájának új szérummarkere

Minden nőgyógyász naponta találkozik a rutin betegellátás során a méhen kívüli terhességre jellegzetes panaszokkal és pozitív terhességi teszttel jelentkező koraterhes problematikájával, akinek a terhessége még ultrahanggal nem detektálható méretű. A méhen belüli és kívüli terhesség korai differenciálásának ígéretes új biomarkere lehet a placentaris növekedési faktor (PIGF).

A méhen belüli magzati mozgás hiányának következményei II. – etiológia, prenatális diagnosztika, genetikai tanácsadás

Előző cikkünkben bemutattuk a foetalis akinesia deformációs szekvencia (FADS) magzati megjelenési formáit. A következőkben ezen magzati rendellenesség kóroktanát ismertetjük, illetve a szülészeti / genetikai gyakorlat számára talán legfontosabb aspektust, a prenatális diagnosztika lehetőségeit és a felismert esetekben követendő genetikai tanácsadás szempontjait vesszük sorra.

A szülészet újjászületése, avagy az anya- és bababarát szülészeti ellátás lehetőségei konferencia

Előadást tart többek között Dr. Réthelyi Miklós, Nemzeti Erőforrás miniszter, Dr. Mikola István, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága elnöke, Prof. Dr. Szabó Máté, állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Nováky Rita, szülésznő Országos Bábaszövetség elnöke, Juhászné dr. Kun Judit Gabriella orvos, IBCLC, Szoptatásért Magyar Egyesület alelnöke.

A betegoktatás szempontjai genitalis herpes fertőzésben – a CDC ajánlása

Noha minden ötödik nő szeropozitív az elsősorban genitalis herpeszt okozó herpes simplex vírus 2-es szerotípusára (HSV-2), közülük a legtöbben nincsenek tisztában fertőzött voltukkal. Ezzel a szexuális úton terjedő betegséggel az esetek jelentős részében olyan személy fertőzi meg partnerét, aki vagy nem is tud betegségéről, vagy nincsenek kielégítő ismeretei róla.