radiológia
Mesterséges intelligencia: röntgenfelvétel és betegadat együtt?
A Radiology című szaklapban megjelent tanulmány szerint egy új mesterséges intelligencia (MI) modell a képalkotó információkat klinikai betegadatokkal kombinálja, hogy javítsa a mellkasi röntgenfelvételek diagnosztikai teljesítményét. A klinikusok a betegségek diagnosztizálásakor képalkotó és nem képalkotó adatokat egyaránt figyelembe vesznek. A jelenlegi MI-alapú megközelítések azonban arra vannak kitalálva, hogy egyszerre csak egyféle adattípussal oldjanak meg feladatokat.
A gyermekkori Crohn-betegség diagnosztikai pontossága
Az American Journal of Roentgenology (AJR) című folyóiratban megjelent elfogadott kézirat szerint egy radiomikai alapú modell T2-súlyozott MRI-adatokkal történő alkalmazása növelheti a gyermekkori Crohn-betegség (CD) diagnosztikai pontosságát.
Tomoszintézis jobb eredményeket hoz a mellrákszűrésnél, mint a mammográfia
Egy több mint egymillió nő bevonásával végzett vizsgálatban a digitális emlő tomoszintézis (DBT) jobb eredményeket mutatott az emlőrákszűrésen, mint a csak standard digitális mammográfiával végzett szűrés. A vizsgálat eredményeit a Radiology című szaklapban, az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) folyóiratában tették közzé.
Tumor kezelési mezők sugárzással a glioblasztóma esetében
Tekintettel arra, hogy jelenleg folyamatban van egy 3. fázisú klinikai kutatás a glioblasztómás (GBM) betegeknél az egyidejű kemoradiáció és a tumor kezelési mezők (TTFields) potenciális előnyeit vizsgálja, az alábbi narratív áttekintés szolgál az ezen megközelítést támogató jelenlegi bizonyítékokra.
Agydaganat a CT-vizsgálat következtében?
Az európai EPI-CT-vizsgálat célja a gyermekek és fiatal felnőttek CT-vizsgálataiból eredő rákkockázatok számszerűsítése, mely során az agydaganat kockázatát értékelték.
Van kapcsolat a bivalens vakcina és a 65 év feletti emberek stroke-ja között?
Egy oltóanyag-adatbázis lehetséges kapcsolatot talált a Pfizer/BioNTech bivalens COVID-19 vakcina és az ischemiás stroke között azoknál a 65 év feletti embereknél, akik megkapták az oltást - közölte közös sajtóközleményében a CDC.
Egyetlen röntgen elég lesz a 10 éves cardiovascularis kockázatbecsléshez?
Egyetlen mellkasi röntgenfelvétel megjósolhatja egy beteg 10 évre vetített kockázatát arra, hogy szívroham vagy stroke következtében meghaljon - állítják kutatók, akik mélytanulási modelljük eredményeit az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) 2022-es éves találkozóján mutatták be.
A korai menarche a testmagasság és az emlőrák: összefügg?
A korai menarche-életkor és a magas termet összefüggésbe hozható az emlőrák fokozott kockázatával. Egy tanulmány megvizsgálta, hogy ezek az összefüggések pozitívan kapcsolódnak-e a mammográfiás sűrűséghez is, amely az emlőrák kockázatának egyik erős markere.
Thrombosis profilaxis hatékony edukációval
A vénás tromboembólia (VTE) egy potenciálisan halálos kimenetelű állapot, amelyben az alsó végtag, az ágyék vagy a felső végtag mélyvénáiban mélyvénás trombózis (DVT) alakul ki. A vérhígító gyógyszerek alacsony dózisai bizonyítottan akár 60%-kal csökkentik a vérrög kialakulásának kockázatát.
ALZ-NET: az első adatgyűjtő hálózat Alzheimer-kór kezelésekre vonatkozóan
Az ALZ-NET az első olyan hálózat, amelyet kifejezetten az új, FDA által jóváhagyott Alzheimer-kór-kezeléséhez fejlesztettek ki, és ami hosszú időn keresztül gyűjti a gyógyszerek hatékonyságára és mellékhatásaira vonatkozó valós adatokat. A bejelentést az Alzheimer's Association International Conference® (AAIC®) 2022-es San Diegó-i Nemzetközi Konferenciáján történt.
A mesterséges intelligencia újabb vívmánya: tüdőnodulusok daganat-kockázata
A pulmonalis nodulusok (tüdőgócok) a mellkasi képalkotó vizsgálatokon apró foltokként jelennek meg a tüdőn. Egyre gyakrabban találhatók meg a leleteken, mivel a CT alkalmazása egyre inkább elterjedté vált a mellkasi képalkotásban a röntgensugárral szemben.
Új diagnosztikai eljárás a stroke kezelésében
Egy vérrög az agyban, amely elzárja az oxigénellátást, akut stroke-ot okozhat. Ebben az esetben minden perc számít. Az Empa, a Genfi Egyetemi Kórház és a Hirslanden Klinika egy csapata jelenleg olyan diagnosztikai eljárást fejleszt, amellyel időben megkezdhető a személyre szabott terápia, - írják a Scientific Reports című tudományos folyóirat aktuális számában.
Fals pozitív eredmények emlő vizsgálat során?
A digitális emlő tomoszintézissel végzett emlőrákszűrés csökkentheti a fals pozitív eredmények előfordulását a digitális mammográfiához képest.