pszichiátria
Az Alzheimer-demencia a leggyakoribb demenciatípus
Az Alzheimer-demencia a leggyakrabban előforduló demencia, mely hátterében speciális amyloid plakkok okozta kórszövettani elváltozás áll. Több klinikai típusa ismeretes, melyek egymástól és az egyéb demenciáktól való eldifferenciálása sok esetben kihívást jelent a szakorvos számára.
Kávéval elkerülhető az Alzheimer-kór
A Journal of Alzheimer's Disease online kiadása amerikai kutatók tanulmányáról számol be, mely közvetlen bizonyítékkal szolgál arra nézve, hogy a rendszeres koffeinbevitel összefüggésben áll az időskori demencia csökkent rizikójával vagy késleltetett megjelenésével.
Antidepresszánsok alkalmazása terhesség alatt: pro és contra
Halláskárosodást mutattak ki azoknál az újszülötteknél, akiknek az anyja a terhesség során szorongással küszködött, ellentétben azon gyermekekkel, akik édesanyja antidepresszánst szedett.
Gondolatelnyomás OCD-ben 2. rész
A kényszerbetegség kognitív-viselkedésterápiás felfogásában a gondolatelnyomás fogalma központi tényezővé vált az utóbbi időkben. Ez a nézet hangsúlyozza azt, hogy a kényszeres beteg számára a kényszergondolatok feletti kontroll szubjektív szintje nem megfelelő. A beteg emiatt törekedne a negatív gondolatai minél szigorúbb kontrollálására, de ennek a törekvésnek számos hátulütője van.
Ismét többet tudunk az Alzheimer kiváltó okáról
A Virginiai Egyetem és a német Probiodrug nevű cég kutatói a béta-amyloidról kimutatták, hogy növeli a toxicitását más, gyakoribb béta-amyloidoknak.
Demencia vagy időskori depresszió?
Jelen cikkben az időskori depresszióhoz társuló kognitív zavar, más néven pszeudodemencia és a valódi demencia közötti különbséget taglaljuk.
12. Nemzetközi Magatartástudományi konferencia - Budapest
12th International Congress of Behavioral Medicine
Gondolatelnyomás OCD-ben 1. rész
A kényszerbetegség kognitív-viselkedéselméleti modelljei szerint a gondolatelnyomás fontos tényező a betegség kialakulásában és fennmaradásában. Számos esetben a kényszeres zavarban szenvedő beteg legfontosabb panaszai között szerepel az, hogy a kényszergondolatok feletti kontroll szubjektív szintje nem megfelelő.
A reverzibilis demenciák 2. rész
A demens beteggel az esetek legnagyobb hányadában először a háziorvos találkozik. Természetesen a pszichiáterek részéről nem elvárás, hogy a háziorvosok (illetve más alapellátásban dolgozó orvosok) a demencia szindróma felismerésén túl pontos diagnózist alkossanak, mindenesetre érdemes tisztában lenni az esetleges kóroki tényezőkkel.
A vártnál magasabb az alvajárók száma
A Neurology című szakmai folyóirat májusi kiadásában megjelent tanulmány szerint, az USA-ban jóval magasabb az alvajárás (szomnambulizmus) prevalenciája mint azt eddig hitték: a felnőtt lakosság akár 3,6%-át, közel 8,4 millió embert érinthet.
Biomarkerekkel kimutatható a tinédzsereknél a kezdődő depresszió
Genetikai biomarkerek olyan csoportját azonosították a kutatók, melyek kapcsolatban állnak a korai major depresszió kialakulásával és lehetséges alapjait képezhetik egy szérumteszt kifejlesztésének.
A szexszomnia az alvajárás egyik fajtája?
Szexszomnia vagy más néven alvás közben, öntudatlan állapotban gyakorolt szexualitás, vagy szomnambulisztikus szexuális tevékenység viszonylag új diagnózis. A terminust Shapiro és kollégái alkották 2003-ban, ám a betegség tüneteiről már 3 évtizeddel ezelőtt is születtek feljegyzések.
Az álmokkal való munka a pszichoterápiában 6. rész
Az álomértelmezés különböző elméleti háttereinek bemutatása után a jelen részben összefoglaljuk az álmokkal való foglalkozás klinikai hasznosságára vonatkozó ismereteket.