hpv
WHO jelentés a HPV elleni vakcinák biztonságosságáról
Több évtizedes tapasztalat és erős orvosi bizonyítékok támasztják alá, hogy a méhnyakrák megelőzésének leghatékonyabb módja a HPV elleni immunizáció, különösen a szexuális élet megkezdése előtt beadva. A HPV elleni vakcinák engedélyezése óta több mint 500 millió dózis került beadásra. A WHO rendszeres jelentései szerint a vakcinák* megalapozott biztonságossággal és hatékonysággal rendelkeznek. Az alábbiakban a biztonságosságra helyezett fókusszal összegezzük a HPV elleni immunizációban szerzett eddigi tapasztalatokat. (*Kieg.- Magyarországon csak a 9-komponensű HPV elleni védőoltás érhető el patikai forgalomban.)
Szeptember 11-ig igényelhető az ingyenes HPV-oltás, ami nem csak a lányoknak életmentő
Évente 4-500 nő és ugyanennyi férfi veszti életét olyan daganatban, amelynek kialakulásáért a HPV vírus a felelős.
Egy, a Lancet-ben megjelent új meta-analízis eredménye szerint világszerte minden harmadik férfi HPV fertőzött lehet.
A szakirodalmi elemzés és meta-analízis 65 tanulmány (n=44 769) eredményeit összegzi összesen 35 ország adatait felhasználva. A hiánypótló eredmények szerint világszerte közel minden harmadik férfi fertőzött valamilyen HPV-törzzsel, és hozzávetőlegesen minden ötödik férfinél egy vagy több magas kockázatú törzs is azonosítható.
Összefüggést találtak az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
Összefüggést mutattak ki az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák kialakulása között a Semmelweis Egyetem orvosai. Az elemzés elsőként vizsgálja a Trichomonas vaginalis (TV) fertőzés, a Human Papilloma Vírus (HPV) és a méhnyak kóros/rákos elváltozásai közötti kapcsolatot, ezáltal még jobban kiemeli a rendszeres nőgyógyászati és HPV-szűrés fontosságát.
Mostantól magyar forrásból biztosítják a fiúk HPV elleni oltását
Eddig a hetedikes fiúk HPV elleni oltása európai uniós forrásból valósult meg, jövőre viszont már a magyar költségvetésből finanszírozzák, mondta Surján Orsolya helyettes tiszti főorvos egy szűk körű háttérbeszélgetésen.
Ritkasággá válik a genitális szemölcs diagnózisa Ausztráliában
Ausztrália az elsők közt indított oltási kampányt a humán papillomavírusok okozta betegségekkel szemben. A nemzeti oltóprogram már az elmúlt évek eredményei alapján is jelentős egészségnyereséghez vezetett. A nemi szemölcsök gyakorisága például általánosan közel 50-60%-kal csökkent. A fiatalabb, iskolai oltási kampányban résztvevő korcsoportokban pedig ennél is nagyobb, 70-80%-os csökkenés látható. Az ausztrál siker egyik titka a nem-semleges (univerzális) oltás korai bevezetése lehet.
Látványosan csökkent a méhnyakbetegségek száma a HPV-oltás elterjedése után
A British Medical Journal orvosi szaklap friss számában megjelent tanulmány szerint mióta 10 évvel ezelőtt bevezették a lányok rutinszerű oltását a vírus ellen, szinte teljesen eltűntek azok az esetek, melyeknél a méhnyakrákot megelőző állapotot diagnosztizáltak.
A század végére eltűnhetne a méhnyakrák
A Lancet Oncology szakfolyóiratban publikált tanulmány megállapításai szerint a szűrőprogramok, illetve az egyre hatékonyabbá váló humánpapillóma-vírus (HPV) elleni vakcinák segítségével 2100-ra el is felejthetnénk a méhnyakrákot világszerte. De ez csak akkor valósulhat meg, ha a mostaninál sokkal több nőt beoltanak a vírus ellen.
Hogyan lett a gyermek HPV fertőzött?
Annak ellenére, hogy a humán papillómavírusokkal elsősorban a szexuálisan aktív felnőttek fertőződnek, a bőrön vagy a nemi szervek környékén a vírusfertőzés következtében kialakuló szemölcsök időnként a gyermekeknél is megfigyelhetőek.
Innováció a HPV oltás területén – 9 komponensű oltás
A már korábban is létező 2- (Cervarix, GSK4) és 4-komponensű (Silgard, MSD5) HPV-vakcinák mellett nemrég egy új, 2. generációs 9 komponensű HPV-vakcina (Gardasil 9, MSD6) is elérhetővé vált: az oltás 16-os, 18-as, 6-os és 11-es HPV-típusok elleni hatékonysága egyenértékű a 4-valens HPV vakcináéval.
Innováció a rákmegelőzésben: Magyarországon is elérhető a legújabb HPV elleni vakcina
A méhnyakrák a nők között a kilencedik leggyakoribb daganatos halálok: évente 1000-1200 nőnél diagnosztizálják, és az érintettek közel fele életét veszti a daganatos megbetegedés miatt. (X)
Milyen HPV-vakcinák érhetőek el jelenleg?
A méhnyakrák kialakulásához nehezen meghatározható, de mindenképpen évekig fennálló HPV fertőzésre van szükség. A HPV fertőzés megelőzésére kifejlesztett vakcinák hatékonysága ezért leginkább a rákmegelőző állapotok – cervikális intraepiteliális neopláziák 2-es és 3-as formája, illetve az in situ karcinómák – előfordulásának csökkenésével vizsgálható.
Ön tudja, hogy mely HPV vírustörzsek felelősek a méhnyakrák kialakulásáért?
Az elmúlt évek tudományos vizsgálatai egyértelműen bizonyították, hogy a méhnyakrákos esetek több mint 95 százalékát a humán papillómavírus magas kockázatú típusaival történő tartós fertőzöttség okozza.