hírek
Tanyákat járnak a debreceni különleges orvos mentőcsapat tagjai
Az észak-alföldi tanyavilágban élők egészségi állapotának felmérését kezdték meg szombaton "tanyaprogramjuk" keretében a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Különleges Orvos Mentőcsapatának (DEKOM) tagjai - közölte Késmárky András, a DEKOM elnöke az MTI-vel.
Minden harmadik embernek magas a vérnyomása - Tanácskozás Debrecenben
A felnőtt lakosság 30-35 százaléka, tehát minden harmadik felnőtt magas vérnyomásban - hypertonia - szenved, és újabb adatok szerint, elsősorban az elhízás növekedésével párhuzamosan, ez a gyakoriság fokozódik - mondta Páll Dénes egyetemi decens, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Regionális Hypertonia Centrumának vezetője szombaton az MTI-nek.
A pneumococcus evolúciós hadviselésének titkait derítették ki
A pneumococcus (Streptococcus pneumoniae) antibiotikumok és vakcinák elleni "evolúciós hadviselésének" titkait derítették ki brit és amerikai kutatók.
Az ombudsman szerint riasztó állapotok vannak a tököli rabkórházban
Riasztó állapotokat tapasztalt az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a büntetés-végrehajtás tököli központi kórházában, ezért a belügyminisztert arra kérte, hogy tekintse soron kívüli, kiemelt feladatnak a kórház teljes felújításának, átalakításának 2002 óta húzódó ügyét - áll az Országgyűlési Biztos Hivatala vasárnapi közleményében.
Magyar Nemzet - Tarlós: négy egészségügyi intézmény fenntartását venné át az állam
Megmenekülhet az előző városvezetés idején a csőd szélére sodródott fővárosi egészségügy, ha sikerrel jár a kormány és a főváros vezetőinek tárgyalása - közölte a Magyar Nemzettel Tarlós István főpolgármester, aki szerint a 12 fővárosi fenntartású kórházból egyelőre négy országos hatáskörű intézmény kerülne állami kézbe.
Szívinfarktus után sok beteg nem szedi pontosan a gyógyszereit
A szívrohamot követő időszakban a betegnek általában élete végéig kell különböző gyógyszereket szednie, hogy sokáig élhessen. Ezt a betegek is tudják, mégis közülük sokan nem törődnek ezzel, különösen azok, akiknek vesebetegsége is van.
Tízéves a debreceni klinikai onkológia - Az emberi felfogású ellátás a kulcs a daganatos betegek kezelésében
Éppen tíz éve, 2001-ben indult ténylegesen az önálló klinikai onkológiai ellátás a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában Szántó János vezetésével, aki munkájában az esélyegyenlőségen alapuló, komplex, színvonalas ellátást tekinti célravezetőnek a daganatos betegek kezelésében. Az Onkológiai Tanszéket vezető professzor úgy véli: mivel Magyarországon minden negyedik ember daganatos megbetegedésben hal meg, elképzelhetetlen, hogy a fiatal orvosok komplex onkológiai szemlélet nélkül kerüljenek ki az egyetemekről.
Az orvosok premizálása nem javít a betegellátáson
Az orvosok premizálási rendszerét kérdőjelezte meg az az amerikai-brit-kanadai tanulmány, amelynek szerzői kimutatták, hogy az ilyen rendszerek nem javítanak a betegellátás színvonalán a magas vérnyomással kezeltek esetében.
A leggyakrabban használt vérnyomáscsökkentőnél jobb a többi hasonló hatású gyógyszer
Egy új vizsgálat szerint lényegesen gyengébb a hatása a magas vérnyomás kezelésére világszerte leggyakrabban használt gyógyszernek, a hidroklorotiazidnak (HCTZ) a szokásos kis adagban, mint a hasonló célból használt szereké, ezért az emelkedett vérnyomás csökkentésére ritkábban, vagy csak más gyógyszerekkel kombinált formában javasolt.
A gyakoribb mammográfia több életet ment meg
A 2009 végén bevezetett amerikai emlődiagnosztikai irányelvek kidolgozásakor figyelmen kívül hagyhattak olyan adatokat, amelyek bizonyítják, hogy a gyakoribb mammográfia több életet menthet meg - jelentették be a Coloradói Egyetem és a Michigani Egyetem kutatói, akik tanulmányukat az American Journal of Roentgenology szaklap februári számában teszik közzé.
Hajlamos az elhízásra az, aki alkoholizmusra is hajlamos
Az emberi agyban a mértéktelen evés ugyanarra az élvezeti központra hat leküzdhetetlen erővel, mint egy másik szenvedélybetegség, az alkoholizmus. Kutatók szerint ezért lett mind gyakoribb ez a két kedvezőtlen változás az amerikai társadalomban.
A szülők kardiológiai betegsége megduplázza az utódok szívproblémáinak kockázatát
A szülők kardiológiai betegsége csaknem megduplázza az utódok szívproblémáinak a kockázatát, függetlenül attól, hogy az érintettek mely országban élnek, és mely etnikumhoz tartoznak - derült ki egy nemzetközi vizsgálatból, amelynek eredményeit a Journal of the American College of Cardiology (JACC) legújabb számában hozták nyilvánosságra.
Kutatópont: az emberek fontosnak tartják a méhnyakrák elleni védekezést
A szülők 75 százaléka mindenképpen beadatná lányának a méhnyakrák elleni védőoltást; általánosságban elmondható, hogy jelentősen nőtt azoknak a száma, akik a védőoltásokat kedvezően értékelik - állapította meg a Kutatópont közvélemény-kutató felmérése, amelynek eredményét csütörtökön juttatták el az MTI-hez.