hematológia
Új kombinált myeloma multiplex terápia
Évente több mint 25 000 amerikait diagnosztizálnak myeloma multiplex betegséggel, mely a vérrák igen gyakran terápiarezisztens formája. A Virginia Egyetem Massey Rákkutató Központjának kutatói azonban egy új, kombinált terápia ígéretes laboratóriumi eredményeiről számoltak be, mely a jelek szerint képes legyőzni a rezisztenciát. Az új, kombinált terápia laboratóriumi eredményeiről a PLoS ONE szakmai folyóirat számolt be.
Új, potenciális gyógyszer a leukémia kezelésére
A New York-i Langone Medical Center kutatói a gyermekkori leukémia progresszió valaha volt legnagyobb genetikai analízise során egy új, leukémia kezelését célzó gyógyszert azonosítottak.
A gyermekkori ALL gyógyítása agresszívabb terápiát igényel 21-es kromoszóma abnormalitás esetén
A Children's Oncology Group kutatóinak tanulmánya beszámol egy nagy esetszámú vizsgálatról, mely azt mutatja, hogy a 21-es kromoszóma egy részének amplifikációja esetén az akut limfoid leukémiás (ALL) gyermekek jóval agresszívabb kezelést igényelnek, mint a génamplifikáció nélküli társaik.
Új lehetőség a leukémia terápiájában
A lipidek egy új csoportját fedezték fel leukémiás sejtekben a A*STAR's Singapore Immunology Network (SIgN) kutatói az immunsejtek egy speciális csoportja révén.
Leukémia és lymphoma kezelése kemoterápia nélkül?
A leukémia és lymphoma terminális stádiumában lévő betegek, akik már egyéb terápiákkal nem kezelhetők, hamarosan egy új gyógyszerhez juthatnak, amely nemcsak véget vet a kemoterápiának és gyakorlatilag mellékhatás mentes, de javítja a betegek életkilátásait, és életminőségét.
Új leukémia modell
9 évvel ezelőtt a Stanford két egykori posztdoktori ösztöndíjasa – egyikük azóta az University of California, másikuk a Cambridge-i Harvard Stem Cell Institute (HSCI) professzora- eszmecserét kezdett arról, hogy a leukémiás betegeknél miért áll le az egészséges vérsejtek termelése. Mi az oka annak, tették fel a kérdést a kutatók, hogy a csontvelő leállítja a normál vérsejttermelő sejteket? Közel egy évtizednyi együttműködés után Emmanuelle Passegué (UC) és Amy Wagers (Harvard) megtalálta a választ.
Új antivirális termék az őssejt transzplantációt követő CMV megelőzésére
A New England Journal of Medicine kiadása egy kíséreti antivirális készítményről számol be, melyről kimutatták, hogy profilaktikus alkalmazása preventív hatású a cytomegalovírushoz (CMV) köthető eseményekkel szemben az allogén vérképző sejt transzplantáción (HCT) átesett betegeknél. A rendszerint donor csontvelőből származó transzplantátumot gyakran használják leukémia és lymphoma kezelésére.
A leukémiás őssejtek in vitro tenyésztése áttörést jelent az új rákgyógyszerek fejlesztésében
A Montreal Egyetem Immunológiai és Rákkutató Intézetének (IRIC) kutatói a quebeci Leukémia Sejt Bank közreműködésével a közelmúltban jelentős sikert értek el leukémiás őssejtek laboratóriumi tenyésztésében, ami felgyorsíthatja az új rákgyógyszerek fejlesztését.
A túlélő protein számos rák esetében potenciális célpont
Walter and Eliza Hall Institute kutatói felfedeztek egy új, ígéretes stratégiát azon rákos megbetegedések kezelésére, melyeket a sejtekben az egyik leggyakoribb cancerosus elváltozás okoz.
A fehérvérsejtek újonnan felfedezett osztálya a hatékonyabb vakcinák fejlesztését teszi lehetővé
A fehérvérsejtek egy új osztályát fedezték fel az A*STAR's Singapore Immunology Network (SIgN) kutatói humán tüdő és bél szövetben, mely első vonalbeli védekezésként kritikus szerepet játszik a fungalis és bakteriális infekciókkal szemben.
Magyarázat két leukémia gyógyszer interakciójára
A krónikus myeloid leukémiában szenvedő betegek 5%-ának kezelésére jelenleg nem áll rendelkezésre terápiás opció, mivel ezeknél a betegeknél a konvencionális gyógyszerekkel szemben rezisztencia alakul ki.
Ritka kórképek: heparin indukált thrombocytopenia
A heparin indukált thrombocytopenia (HIT) a heparin terápia életveszélyes szövődménye.
Egyes immunsejtek segítik a ráksejtek növekedését
Az immunrendszer normális esetben megvédi a szervezetünket a betegségektől, azonban az immunsejtek egy bizonyos csoportja úgy tűnik, többet árt, mint használ. Az University of Michigan Comprehensive Cancer Center kutatóinak új tanulmányából ugyanis kiderül, hogy a myeloid eredetű szupresszor sejtek menedéket nyújtanak a rákos őssejtek számára.