gyermekgyógyászat
Amitől a nagy melegben félni kell
A hőártalom a külső környezetben lévő hőség miatt kialakuló tünetegyüttes. Magában foglalja az enyhébb tünetekkel járó hőség kollapszust, hőkimerülést, napszúrást, a hőség okozta izomgörcsöt és a súlyos tünetekkel járó hőgutát is.
Az echocardiogram a leghatékonyabb a reumás szívbetegség szűrésére
A Circulation-ben megjelent új tanulmány szerint a rutinszerű echocardiogramos szűrés háromszor gyakrabban mutatja ki a reumás szívbetegséget, mint a klinikai vizsgálatok. Ez új lehetőségeket teremt ennek az elterjedt betegségnek a prevenciójára.
A nagyobb betűtávolság is segít a dyslexiásokon
A PNAS című szakmai folyóirat júniusai kiadásában olvasható beszámoló szerint a betűk közti távolság növelésével jelentősen javítható a dyslexiások olvasásának sebessége és pontossága.
A cink segít a csecsemőknek a fertőzésekkel szembeni védekezésben
Egy új kutatás kimutatta, hogy a cink javítja az antibiotikumos kezelés hatásait súlyos fertőzésben szenvedő csecsemők esetében a fejlődő országokban.
Hypotermiával csökkenthető az újszülöttkori encephalopathia halálozási aránya
Amerikai kutatók randomizált kísérlete alapján, a neonatális encephalophatia hypotermiás kezelése hosszú távon nem csökkenti a halálozás és az alacsony intelligenciahányados kombinált arányát, ám egyedi végpontként vizsgálva, alacsonyabb mortalitást eredményez. A New England Journal of Medicine májusi kiadásában olvasható a tanulmány.
A szegényes szülő-kisgyermek kapcsolat gyermekkori obezitáshoz vezethet
A kisgyermekek bizonytalan kapcsolata a szüleikkel a gyermekkori elhízás egyik rizikó faktora lehet, a 2011 márciusában, az Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine-ben megjelent kohort tanulmány (az etiológiai vizsgálatok azon típusa, ahol a vizsgálat kezdetén a kiválasztott populációt a vizsgálat szempontjából releváns expozíciónak kitett és ki nem tett személyek csoportjára osztják) eredményei szerint.
„Ha hazament a koraszülött…”
A koraszülöttek veszélyeztetettségének oka elsősorban az éretlenség, mely még a hazaadáskor is érinti a koraszülött szinte minden életfunkcióját. Ezen kívül elsősorban az igen kissúlyú és extrém kissúlyú koraszülöttek különféle jellegzetes kórállapotokban szenvednek, melyek hosszú távon hátráltathatják fejlődésüket. Jellemző rájuk az érettekétől eltérő fejlődésmenet, mely a későbbiekben beilleszkedési zavarokhoz vezethet.
Mit egyen és mit igyon a csecsemő? - Kezdő tápszerek
Amennyiben az első hat hónapban nem lehetséges a szoptatás, Magyarországon 1-es számmal jelölt „tejalapú anyatej-helyettesítő” tápszert kap a csecsemő. Egyes kezdő tápszerek a lehető legnagyobb mértékben, mások részben az anyatejhez igazított összetétellel rendelkeznek.
Mit egyen és mit igyon a csecsemő? - A gyárilag készült csecsemőtápszerek áttekintése
Az anyatej sok összetevőjének csecsemőkre gyakorolt hatását eddig még csak nem is kutatták. Folyamatosan új dolgokat fedeznek fel, és ezekkel lépésről-lépésre kiegészítik a csecsemőtápszereket. Kezdetben fontos aminosavakkal, később nukleotidokkal. Egyszer speciális zsírsavakkal (LC-PUFA) javítanak a csecsemőtápszeren, másszor „optimalizált fehérjét” adnak hozzá, tehát még inkább megpróbálják az anyatej kiegyensúlyozottabb és emiatt alacsonyabb fehérjetartalmához igazítani, hogy az idősebb korban kialakuló túlsúly elkerülhető legyen. Ehhez jön még egy sor pre- és probiotikus adalék.
Változások az akut vesemedence-gyulladás kezelésében?
A New York-i Reuters Health február 1-jén megjelent közleményében olvasható, hogy francia kutatók szerint úgy tűnik, a kizárólagosan szájon át adott antibiotikumok hasonlóan jól használhatók akut vesemedence-gyulladás kezelésére, mint a váltott, pár napig intravénásan elkezdett, majd szájon át folytatott antibiotikus kezelések.