életstílus
Miért kicsik a brit lakások?
Miközben a britek nagyobb alapterületű lakásokra vágynak, az ingatlanok mérete folyamatosan csökken. A felmérések szerint a britek építik átlagosan a legkisebb lakásokat Európában, aminek nem feltétlenül a népsűrűség az oka.
Egy levélen múlott? - Széppataki Róza és Katona József románcáról
Széppataki Rózának, a Pesti Magyar Játékszíni Társaság 20 éves színésznőjének öltözőjébe 1813 nyarán különös levelet hozott a színházi mindenes: „Holnap jókor haza kell utaznom. Én magát véghetetlen szeretettel szeretem, s lelkemben hordom képét, mióta először színpadon megláttam játszani, s ezen szende képet fogom titkon keblembe zárva, végleheletemig hordani.
Színes számok és hangos formák
Az emberek nemcsak szexuális életüket nem szeretik a tudományos kutatókkal kitárgyalni, hanem érzékelésük sajátosságait sem. Így a tudósok sokáig azt gondolták, a szinesztézia nagyon ritka jelenség, pedig korántsem... Ön ismer szinesztétákat, netán maga is közéjük tartozik?
Életmentő nanocsillagok
A rejtvény a következő: Mi az, ami olyan kicsi, hogy látni sem lehet, de elég okos ahhoz, hogy futtasson egy iPad-et, vagy megállítsa a tumor terjedését? A válasz a nanotechnológiában keresendő.
A nyelvtanulás hatására növekszenek egyes agyterületek
Svéd kutatók eredményei szerint az intenzív nyelvtanulás hatására az agy bizonyos területei növekednek.
Évszázados tanácsok
A nemibetegségek - A szifilisz
Hol tartott az orvostudomány az 1800-as években? Mennyit tudtak az emberi testről, az egészséges életmódról, a gyermek fejlődéséről? Mi volt a gyakorlat a betegségek megelőzésében, gyógyításában? Mik voltak a leggyakoribb betegségek és az elsősegélynyújtás irányelvei? Ezekre és még sok egyéb kérdésre kaphat választ az olvasó Az egészség enciklopédiájában. Sorozatunk első része a szifiliszt tárgyalja.
Híres dadogók
A legtöbb dadogó ember általában megpróbál észrevétlen maradni, félve attól, hogy beszédhibájukat mások is észreveszik, idegesnek vagy butának tartják őket. A dadogók a szívük mélyén arra vágynak, hogy ők is megmutathassák képességeiket, ám sokszor úgy érezhetik, hogy beszédhibájuk ezt lehetetlenné teszi.
Kínai az idei irodalmi Nobel-díjas
Minden évben az irodalmi Nobel-díj kiosztását előzi meg talán a legnagyobb találgatási „verseny”. Független ez attól, hogy nincsenek nyilvános jelöltek, nincs bizottság elé került lista amiből választanak, megy a találgatás, hogy ki az esélyes, kinek jár, kinek illene kapni. Bár csak virtuálisan létezik, idén Nádas Péter neve is feltűnt a várományosok listáján. Végül csütörtök délután egy órakor a Svéd Akadémia Mo Yan kínai írónak ítélte oda a 2012. évi irodalmi Nobel-díjat, akit az egyik legesélyesebbnek tartottak.
Elveszett napló oldhatja meg Mona Lisa rejtélyét
Egy, az 1960-as években Nagy-Britanniából állítólag az Egyesült Államokba küldött naplóköteg segíthet felfedni a pontos eredetét annak a vitatott festménynek, amelyet szeptemberben úgy mutattak be Genfben, mint Leonardo da Vinci (1452-1519) korai Mona Lisáját.
Nádas Péter Nobel-díjáért szoríthatunk a héten
Az elkövetkező nyolc napban kiderül, hogy a Svéd Akadémia kinek ítéli oda az orvosi, a fizikai, a kémiai, az irodalmi és a közgazdasági Nobel-díjat. Az írók között magyar esélyest is emlegetnek.
Czeizel Endre: Csontváry nem volt őrült...
A közhiedelemmel ellentétben Csontváry nem volt őrült... Egyebek közt ezt is megtudtuk Czeizel Endre orvosgenetikustól, aki a közelmúltban tartott előadást az őssejtkezelésről a Zalaegerszegi Gyermekek Egészségéért Alapítvány meghívására.
Eladó Albert Einstein Istenről írt levele
Az eBay online aukciós oldalon lehet licitálni jövő héttől Albert Einstein (1879–1955) kézzel írott levelére, amelyben Istenről alkotott nézeteit fejti ki a világhírű fizikus.
Őssejtkutatóké az orvosi Nobel-díj
Göran Hansson, a stockholmi Karolinska intézet titkára magyar idő szerint hétfő délelőtt fél 12-kor jelentette be az idei orvosi-élettani Nobel-díjasok nevét. A legrangosabb tudományos elismerést a 79 éves brit Sir John B. Gurdon és az 50 éves japán Jamanaka Sinja kapta megosztva, a hivatalos indoklás szerint a két tudós azzal a felfedezésével érdemelte ki a díjat, hogy az érett sejteket vissza lehet programozni pluripotens sejtekké, amelyekből számos sejttípus alakítható ki.