életstílus
A szakma kiválóságai
Az egészségügyi szakemberek a társadalom nagyra becsült, értékes tagjai, hiszen az orvosi és ápolói hivatás nemcsak hatalmas empátiát, segítőkészséget kíván, de óriási kihívásokat is jelent. Cikkünkben az orvosok mellett dolgozó, ám nem kevésbé fontos szerepet betöltő ápolói szakma legjelentősebb képviselőit mutatjuk be az amerikai gyógyítás történelméből.
A Vatikáni Könyvtár legbecsesebb kincsei elérhetővé váltak
Már a weben is olvashatók a Vatikáni Könyvtár páratlan értékű kéziratai: elsőként 256 kódexnek készült el a digitális változata.
A filozófus és a bor
Évekkel ezelőtt egy rendezvény keretében jutottam el Erdőbényére. A borászatok listájában találkoztam egy ismeretlen nevű – Ábrahám Pince – borászattal. A meglepő az volt, hogy nagyon sokan tolongtak az udvaron, de egy kedves ismerős is nagyon ajánlotta, hogy nézzem meg a borokat.
Vadászok paradicsoma
„Csak én és a természet.” Ez a vérbeli vadász mottója, aki cserkelés közben szinte eggyé válik az őt körülvevő élővilággal. Sok helyen vadászhatunk, ám bolygónk sokszínűsége miatt a zsákmány elejtése mindenhol más és más kihívást jelent. Valószínűleg minden vadász kívánságlistáján az alábbi területek közül legalább egy szerepel.
A köreten múlt?
A héten rendezték meg Lyonban a gasztronómia olimpiájának számító Bocuse d'Or szakácsversenyt, melynek magyar érdekeltsége is volt: Széll Tamás és csapata a tizedik helyet szerezte meg. Nem volt zökkenőmentes a megmérettetés.
A farsangi fánk hazai sütemény, de…
A fánkot erdélyi tájszólás szerint „pánkóknak” nevezik. Ebből azt következtethetjük, hogy a fánk sütése a híres erdélyi konyha révén terjedt el és mint sok más ételkölteményt, a régmúlt idők tornácos kúriáinak nagyasszonyai varázsolták a család asztalára.
Fény derült Tan úr személyazonosságára
Százötven év után azonosították, hogy ki volt a tulajdonosa a leghíresebb 19. századi agynak, amelynek köszönhetően Paul Pierre Broca francia anatómus és sebész (1824-1880) behatárolta az agy motoros beszédközpontját.
„Hölgyem, vásároljon egy ugrókötelet!” - a legjobb orvostudományi könyvek
Az orvostudomány történetét számos könyv tárgyalja, hiszen a gyógyítás és az orvostudomány fejlődése nemcsak a szakemberek, hanem a laikusok számára is izgalmas terület. Következzék öt könyv, a legjobbak közül.
DNS-re tárolták Shakespeare szonettjeit és Martin Luther King beszédét
William Shakespeare 154 szonettjét, valamint Martin Luther King Van egy álmom című beszédének egy részét is mesterségesen létrehozott DNS-molekulákra tároltak amerikai és brit kutatók, akik szerint az új technika könnyen lehetővé teheti a világon lévő valamennyi adat tárolását - merevlemez helyett biológiai adathordozón.
Eleinte csak a férfiak viseltek magassarkút
A férfiak évszázadokon keresztül hordtak magassarkú cipőt, sőt nagyon sokáig csak ők viseltek ilyen cipőt, a nőknek maradtak a lapossarkú lábbelik. Mára teljesen megfordult ez, a magassarkú cipő a nők kiváltsága lett, pedig nem kényelmes a viselete. Nem lehet benne vezetni, elsüpped a fűben, szorítja a lábat, nem gyaloglásra tervezték.
"Otthon ülni és nyolcvan könyvet megírni" - Karácsony Benő élete és halála
„Otthon ülni és nyolcvan könyvet megírni. Munka közben kinézni az ablakon és később egy kutya is betéved az utcába - egy közönséges korcs kutya. A földszintes házak felett pedig egy jó nagy darab égbolt látszik. Hát ezt szeretném."
Jégvirág Fesztivált rendeznek a pécsi Zsolnay-negyedben
Karneváli hangulatban koncertekkel, jégszobrokkal és sok csokoládéval várja a látogatókat a Jégvirág Fesztivál, amelyet február 1. és 3. között tartanak a pécsi Zsolnay Kulturális Negyedben.
„Szenvedélyem a csokoládé.”
A hideg téli napokon bárkit jókedvre derít egy darabka finom csokoládé vagy egy szem bonbon. Hogy hol készítik a legfinomabbakat? Olyan műhelyeket mutatunk be, ahol titkos családi recept alapján, különleges fűszerekkel készített édességet kóstolhat az oda betérő.