diabetológia

GLP-1 agonisták: a korábbi gyógyszerek lehetséges új helyettesítői

A heti egyszeri adagolású GLP-1 agonisták a vércukorszint mellett a testsúly csökkenését is képesek elősegíteni, ráadásul anélkül, hogy megnőne a hipoglikémia kockázata – írja az Annals of Internal Medicine című folyóiratban megjelent szisztematikus áttekintés, amely 34 korábbi tanulmány eredményeit elemezte.
2016.04.19. Diabetológia

Okozhat-e cukorbetegséget az alvászavar?

Az alvászavar gyakori jelenség az átlagpopulációban, egy 2013-as felmérés szerint a megkérdezettek 21%-a 6 óránál kevesebbet alszik hétköznapokon. Epidemiológiai vizsgálatok alapján az elégtelen alvás 2-es típusú cukorbetegségre, elhízásra és kardiovaszkuláris betegségekre hajlamosít.
2016.04.04. Diabetológia

Okoznak-e cukorbetegséget a sztatinok?

A közelmúltban számos megfigyeléses vizsgálat és ezekből készített meta-analízis felvetette, hogy a dyslipidaemia kezelésében széles körben használt koleszterincsökkentő gyógyszerek, a sztatinok cukorbetegséget okozhatnak.
2016.03.28. Diabetológia

A cukorbetegség és a daganatok kapcsolata – a pancreatogen (3c típusú) cukorbetegség jelentősége

A cukorbetegséget számos daganat kialakulásával hozták kapcsolatba. Máig nem tisztázott, hogy a cukorbetegség önmagában, vagy az elhízás, a hyperinsulinaemia, hyperglycaemia együttesen felelős a fokozott daganatos kockázatért. A cukorbetegséghez társult daganatos kockázat módosítható: a cukorbetegség kezelésével vagy az elhízás mérséklésével a kockázat egyaránt csökken.
2016.03.14. Diabetológia

A cukorbetegség diagnosztikájának aktuális kérdései

A betegség 3 és fél évezredes története során a cukorbetegség diagnózisa a 19. század közepéig, a vércukorvizsgálat elterjedéséig, a vizelet vizsgálatán alapult. A WHO 1965-ben vezette be az orális glükóz tolerancia tesztet (OGTT), a HbA1c széles körű alkalmazását a cukorbetegség diagnosztikájára pedig 1976-ban javasolták.
2016.03.07. Diabetológia

Exenatid QW: Akár 2%-os HbA1c csökkentés, heti egyszeri adagolással (x)

Az elmúlt évtizedben bevezetett új támadáspontú antidiabetikumok forradalmasították a cukorbetegség kezelését. A glukagonszerű peptid 1 (glucagon-like peptide 1, GLP-1) nevű hormont étkezés hatására a bél epitélium L sejtjei termelik. Egészségesekben a GLP-1 fokozza az inzulin, és csökkenti a glukagon szekrécióját, emellett lassítja a gyomorürülést (Harris 2015). Cukorbetegségben a GLP-1 szintje lecsökken. Exogén GLP-1 adásával fokozódik az inzulin szekréció és csökken a vércukorszint (Nauck 1993), ez a hatás gyorsan lecseng, mivel egy dipeptidil peptidáz IV (DPP-IV) nevű enzim lebontja a GLP-1-et (Holst 2006).
2016.02.23. Diabetológia

Személyre szabott kezelési célok cukorbetegségben

A cukorbetegség az egyik legösszetettebb betegség, amelynek kezelése is komplex, egyénre szabott kellene, hogy legyen. Egy több mint 200 000 cukorbeteg adatait tartalmazó retrospektív vizsgálatban arra voltak kíváncsiak, hogy a kezelőorvosok a betegek hány százalékánál csökkentették, vagy állították le a kezelést, ha a vércukor- és vérnyomásértékek a kívántnál alacsonyabbak voltak.
2016.02.16. Diabetológia