diabetológia
A kardiovaszkuláris kimenetelű vizsgálatok eredményeinek lefordítása a klinikai gyakorlatra
A Közép-Kelet Európai Diabétesz Szakértői Csoport javaslatai (Central and Eastern European Diabetes Expert Group, CEEDEG)
Közös döntéshozatalra épülő modell segíti a diabeteses betegek együttműködését
A betegek többsége részt vett a közös döntéshozatalban; és sokuk szerint szorosabban együttműködtek az orvosokkal.
A pozitív kardiovaszkuláris kimenetű tanulmányok jelentősége a klinikai gyakorlatban
Ajánlások a 2-es típusú diabéteszben alkalmazott gyógyszerekkel kardiovaszkuláris rizikóra, kimenetre és biztonságosságra vonatkozó tanulmányokkal foglalkozó akadémiától (Academy for Cardiovascular Risk, Outcomes and Safety Studies in Type 2 Diabetes, ACROSS T2D)
Az Amerikai Diabétesz Társaság (ADA) új irányelve – mik a legfőbb változások?
Az Amerikai Diabétesz Társaság (ADA, The American Diabetes Association) 2018-ra kiadott irányelveiben új ajánlásokat fogalmaz meg a diabétesz kezelésének több pontján.
Az SGLT-2 gátlók biztonságossága-fókuszban az empagliflozin
A nátrium-glükóz kotranszporter-2-(SGLT2) gátlók az orális antidiabetikumok egy új, ígéretes csoportját képezik, teljesen újszerű mechanizmussal csökkentik a vércukorszintet.
Cukrot kezeljük, vagy a beteget? Az SGLT2-gátlók helye a 2-es típusú cukorbetegek kezelése során
Felvetődött az a remény, hogy az SGLT2-gátlók a CV végpontokat is csökkenteni fogják. Az első készítmény mellyel igazolták a kedvező CV eredményeket az empagliflozin volt. Az EMPA-REG OUTCOME vizsgálatba több mint 7 ezer már CV betegségben szenvedő 2-es típusú cukorbeteget (T2DM) vontak be.
Paradigmaváltás a 2-es típusú cukorbetegek kezelésében, a kardiovaszkuláris kimenetelű vizsgálatok hatása
A 2-es típusú cukorbetegség leggyakrabban alkalmazott gyógyszere jelenleg a metformin, melynek elsődleges alkalmazása a UKPDS vizsgálat adataira alapul, azonban metodikai hibák miatt többször megkérdőjelezték. Emiatt is régóta várt, hogy bizonyítékot nyerjen, hogy egy antidiabetikum csökkentheti-e a kardiovaszkuláris (CV) eseményeket.
A diabetes kezelésének új korszaka
2016-ban az FDA jóváhagyta a mesterséges hasnyálmirigy alkalmazását. A berendezés ellenőrzi a vércukorszintet és automatikusan adagolja az inzulint, vagyis alapvetően azt teszi, amit egy egészséges hasnyálmirigy.
A diabetes kockázati tényezőiben tapasztalható etnikai különbségek
Egy kutatás szerint a módosítható biológiai tényezők, lakókörnyezet, pszichoszociális tényezők, szocioökonómiai státusz valamint a magatartással kapcsolatos kockázati tényezők befolyásolják a 2-es típusú diabetes kialakulását.
A cukorbetegek számára különösen fontos az influenza elleni védőoltás
Az előrejelzések szerint idén a korábbiaknál is súlyosabb influenzajárvány várható, ezért az orvosoknak fel kell hívniuk a betegek, különösen a cukorbetegek figyelmét az influenza elleni védőoltás fontosságára.
Mi is az a 3c típusú diabetes?
A Surrey Egyetem kutatói szerint a hasnyálmirigy diszfunkció okozta diabetesben szenvedő betegeket gyakran tévesen 2-es típusú diabetesszel diagnosztizálják, aminek következtében a betegek glikémiás kontrollja gyenge és ellátásuk sem optimális.
A sztatin a nagy kockázatú betegeknél megduplázza a diabetes kockázatát
Amerikai kutatók szerint a hosszú távú sztatin használata a 2-es típusú diabetes kialakulásával veszélyeztetett betegek hozzávetőleg 30%-ánál az ismert kockázati tényezők és potenciális változók beszámítása után is a betegség kockázatnövekedésével társult.
Az ADA frissítette a cukorbetegek hypertoniájának kezelésére vonatkozó ajánlásait
Az Amerikai Diabetes Társaság (ADA) új ajánlása szerint a cukorbetegek vérnyomását (BP) minden rutinvizsgálatkor ellenőrizni kell.