diabetológia
Csomagoljunk műanyagmentesen, de mibe?
Éppen a „műanyagmentes” júliusban járunk, amikor az átlagosnál is több szó esik a műanyagszennyezés tarthatatlanságáról és a környezetbarát csomagolási alternatívákról. Az élelmiszeriparnak és -kereskedelemnek nagy szerepe és felelőssége van abban, hogy folyamatosan új megoldásokkal álljon elő, már csak azért is, mert a csomagolásnak élelmiszerbiztonsági okokból nem lehet búcsút inteni, sőt továbbra is a biztonság marad a fő szempont – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.
Engedélyezték első automatizált inzulinadagoló vezérlőt! 2. rész
Ez az engedély a diabéteszben szenvedő betegeink egészségének javítására alkalmazott mesterséges intelligencia egy példája, és közelebb visz bennünket az igazi mesterséges hasnyálmirigyhez.
Engedélyezték első automatizált inzulinadagoló vezérlőt! 1. rész
Ez az engedély a diabéteszben szenvedő betegek egészségének javítására alkalmazott mesterséges intelligencia egy példája, és közelebb visz bennünket az igazi mesterséges hasnyálmirigyhez.
Marihuána fogyasztás diabetesben
Kanadában a kannabiszt vagy marihuánát közel egy éve legalizálták. Rekreációs kannabisz az USA egyes tagállamaiban és más országokban is kapható, miközben a világ sok részén illegálisan használják.
Testedzés és mediterrán étrend az európai diabetes iránymutatásban
Kardiológus szakértők a diabetesben szenvedő betegek és a 2-es típusú diabetes fokozott kockázatával terhelt egyének számára heti legalább 150 perc testedzést és mediterrán étrendet javasolnak.
Az SGLT2-gátlók és a szívelégtelenség
A BMJ szakfolyóiratban megjelent beszámoló szerint a 2-es típusú diabetes új típusú gyógyszerének számító SGLT2-gátlók a szívelégtelenség és a halálozás valamint a major cardiovascularis események csökkent kockázatával járnak.
A mesterséges édesítőszerek és a bél. 1.rész
Az Európai Diabetes Kutatási Szövetség (EASD) 2019-es fórumán ismertetett vizsgálat eredménye szerint a diétás üdítőitalokban gyakran megtalálható mesterséges édesítőszerek rendszeres fogyasztása módosíthatják a bél glükózra adott válaszát.
SGLT2 - gátló és az infekciók: 2019-es ADA frissítés. 2. rész
Az ADA ülésen ismertetésre került egy kis brit tanulmány, amely 250, 2-es típusú diabetesben szenvedő és SGLT2-gátló terápiát elkezdő beteg bevonásával azt vizsgálta, hogy a higiéniai tanácsadás segíthet-e a genitális gombafertőzések megelőzésében.
SGLT2 - gátló és az infekciók: 2019-es ADA frissítés. 1. rész
Az SGLT2-gátlók súlyos húgyúti fertőzések (UTI) és nemi szervi gombás fertőzések fokozott kockázatával is fenyegetnek.
A diabeteses retinopathia és a krónikus vesebetegség
A retinopathia és a nephropathia is a diabetes gyakori mikrovascularis szövődményének számít. A kutatók megvizsgálták, hogy a diabeteses retinopathia (DR) adverz hatást gyakorol-e a veseműködésre és albuminuriára a 2-es típusú diabetes mellitusban (T2DM) szenvedő betegeknél.
A metformin és a daganatok
Az elmúlt két évtizedben a metformin vált a 2-es típusú diabetes kezelésének gerincévé, és ma már az egész világon ezt ajánlják a betegség kezelésének első vonalbeli gyógyszereként. Új kutatások szerint a metformin ígéretes lehet számos betegség kezelésében és megelőzésében.
A metformin és a kognitív funkciók
Az elmúlt két évtizedben a metformin vált a 2-es típusú diabetes kezelésének gerincévé, és ma már az egész világon ezt ajánlják a betegség kezelésének első vonalbeli gyógyszereként. Új kutatások arra utalnak, hogy a metformin ígéretes lehet számos betegség kezelésében és megelőzésében.
Inzulin rezisztencia és a D-vitamin szint
Az 1-es típusú diabetes mellitus (T1DM) az endogén inzulin szekréció teljes hiányával jellemezhető kórkép. Az 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeknél inzulin rezisztencia (IR) alakulhat ki, melynek egyik kockázati tényezője a D-vitamin hiány.