bőrgyógyászat
A bőr gombás fertőzéseinek lokális kezelése
A bőr gombás fertőzései gyakorlatilag bármely testrészen kialakulhatnak. Kórokozói elsősorban dermatophytonok, kisebb arányban sarjadzógombák. Immunszupprimált betegeknél egyes penészeknek is van kóroki szerepük. Lágyékhajlati és interdigitális lokalizációban mind önállóan, mind társfertőzés kialakításában a Corynebacterium minutissimum is szerepet játszhat.
Endometriózist okozhatnak bizonyos fényvédő krémek
Az American Chemical Society kutatói az Environmental Science & Technology című szakmai folyóiratban megjelent tanulmányukban az endometriózis és a fényvédő krémek egyik összetevője közti lehetséges összefüggést tárták fel.
Keratodermia palmaris et plantaris diffusa transgrediens et progrediens (Greither-Sybert syndroma)
A Greither-Sybert syndroma egy ritka, autoszómás domináns öröklődést mutató kórkép. Gyakran már újszülött, vagy csecsemőkorban elkezdődik, de kialakulhat később is.
Nem mind gyógyszerallergia, ami annak látszik
A gyógyszerek okozta nemkívánatos események hátterében mindössze az esetek egytizedében áll valódi gyógyszerallergia. Az adverz események fennmaradó nagy százalékában a gyógyszer egyéb módon váltja ki a különböző tüneteket.
Lökéshullámokkal az égési hegek ellen
A funkcionális és esztétikai problémákat is okozó hipertrófiás, esetenként húzóhegek megoldása igen nagy kihívást jelent az égés- és plasztikai sebészetben. Az extracorporalis lökéshullám terápia új, hatásos kiegészítője lehet az égési hegek kezelésének.
Dermatopatológiai repetitorium - A morbus darier klinikopatológiai szempontból
A Darier-betegség klinikai képére hyperkeratoticus vagy pörkkel fedett, vöröses-barna, folliculáris papulák jellemzők
(1–2. ábra).
A fényvédő készítmények új kritériumrendszere
Az FDA közzétette az USA-ban forgalmazott fényvédőkrémek illetve fényvédő tartalmú kozmetikumokkal szemben támasztott új követelményrendszerét. Az új követelményrendszer minden termékre vonatkozóan egységes, kvantitatív vizsgálat bevezetését írja elő, mely alapján a megfelelő termékek „széles spektrumú ultraviola sugárzás” (UVB plusz UVA, 290-400 nm) elleni védelemre alkalmas megjelöléssel kerülhetnek forgalomba.
Melanotikus makulák
A melanotikus makulák leggyakrabban a bőrön és az ajkak, valamint a nemi szervek nyálkahártyáján fordulnak elő. Az elváltozások benignusak, többnyire solitaerek, patogenézisük nem ismert.
Az acne kezelésének gyakorlati kérdései
Bár az acne betegség általában kamaszkorban kezdődik, nem ritka, hogy egyes nőbetegek esetén a 30-as, 40-es, esetleg az 50-es években indulnak a jellegzetes tünetek. Az individualizált terápia lehet lokális vagy kombinált monoterápia. Az enyhe és középsúlyos esetekben elsőként választandó helyi kezelések esetében viszont igen sok olyan általános gyakorlati kérdés van, melyet érdemes a kezelőorvosnak szem előtt tartani.
A bullosus pemphigoid klinikopatológiai szempontból
A bullosus pemphigoid klinikai képére gyulladásos, többé vagy kevésbé infiltrált bőrön keletkező feszes falú bullák jellemzőek, melyek bennéke sárgás színű.
A XVIII. századi múmiák körmeinek vizsgálata - megfigyelések a Vácon megtalált múmiákon VII. rész
A köröm egykoron, százezer/millió évvel ezelőtt őseink félelmetes fegyvere lehetett és segíthette a mindennapi munka végzését, a táplálék megszerzését, feldolgozását. Napjainkban körmeinket már csak ártalmatlan járulékos szervként tartjuk számon.
A Cytip szabályozza a dentritikus sejtfunkciót kontakt hyperszenzitivitásban
A Cytohesin-interacting protein (Cytip) a dendritikus sejtek érési folyamata során indukálódik, és a T-sejtek aktivációjakor az immunválaszok szabályozásában is szerepet játszik.
Hólyagok a fülön - Önálló betegség-e a dermatitis vernalis aurium?
Kora tavasszal, jellemzően az első napfényes, de még csípős, hideg napokon alakulhatnak ki a dermatitis vernalis aurium (DVA) tünetei. A főként fiatal fiúkat érintő hólyagos betegséget egyes szerzők önálló kórképnek tartják, míg mások egyéb betegségek speciális formájának tekintik.