Friss szakmai hírek a Richter Urológiai Program oldalon!
A veserák szövettani diagnózisa a vesedaganat eltávolítása vagy biopsziája után lehetséges. A sejtmagok grádusát a Furhman beosztás alapján adják meg, mely a legelterjedtebb gradálási módszer. A Furhman grádus független prognosztikai faktora a világossejtes veseráknak (RCC).
Manapság a vesedaganatok 50%-át úgy veszik észre, hogy egyéb nem-specifikus tünetek miatt végeznek vizsgálatokat.
A legtöbb vesedaganat tünetmentes és nem is tapintható kezdeti stádiumban. Előrehaladott stádiumban a daganat tapintható, nyomási és egyéb tüneteket okoz és akár látható duzzanatot is.
Az összes daganat között a vesesejtes rák (renal cell carcinoma – RCC) 2-3%-ot foglal el. A nyugati országokban a legmagasabb az incidenciája.
Az adjuváns kemoterápiáról nincsenek egyértelműen pozitív adatok. Mindez idáig csak 5 randomizált vizsgálatot publikáltak az adjuváns kemoterápiáról. Ráadásul ezek a vizsgálatok számos hiányossággal bírnak (kevés betegszám, nem standard kemoterápia vizsgálata, rossz vizsgálat tervezés, és nem megfelelő statisztikai vizsgálat).
A helyileg előrehaladott T4b stádiumú daganatok (a hasfalra vagy a medencefalra terjed) esetén a radikális cystectomiától nem várható gyógyulás.
Az ileum conduit az egyik legjobban megalapozott és legelterjedtebb vizeletelvezetési módozat. Azonban a betegek 48%-ának alakul ki valamilyen korai komplikáció, mint például a húgyúti infekció, vesemedence gyulladás, uretero-ilealis anastomisos szivárgás vagy anastomosis szűkület.
A hólyag eltávolítása után gondoskodni kell a vizelet megfelelő elvezetéséről a vesék felől az urétereken át. A vizelet elterelésére, elvezetésére számos módszert dolgoztak ki.
A radikális cystectomia során el kell távolítani a hólyagot a környező szövetekkel együtt, férfiaknál a prosztatával és a vesiclula seminalisokkal, nőknél az uterusszal és az adnexumokkal. A prosztata ill. a nőknél a húgycső, valamint a vagina resectiojának szükségessége az utóbbi időben számos szerző szerint megkérdőjelezhető.
A prosztata (dülmirigy) 20-25 g tömegű, a húgyhólyag és a húgycső külső záróizma között elhelyezkedő páratlan szerv, mely körülöleli a húgycső proximális szakaszát. Méretét és alakját is általában a szelídgesztenyére hasonlítják.
A felületes hólyagrák kezelésének sikertelensége.
A transurethrális hólyagtumor eltávolítás után a szövettani eredményektől függően különböző további adjuváns kezelés jöhet szóba. Ideális esetben hólyagban a transurethrális műtét(ek) végén nem található daganat.