Urológia-andrológia-uroonkológia

A testmozgás és prosztatarák kedvezőbb kimenetele közti kapcsolat lehetséges magyarázata

Az AACR-Prosztatarák Alapítvány januári konferenciáján elhangzott beszámoló szerint a prosztatarák diagnózist megelőzően fizikailag aktív férfiak esetében a tumor jóval szabályosabb vérereket tartalmaz, mint a fizikailag kevésbé aktív betegeknél. A Kalifornia Egyetem kutatói szerint a vérerek szabályosságával magyarázható, hogy a testmozgás miért kapcsolódik a prosztatarák kedvezőbb kimeneteléhez.

Erektilis diszfunkció kezelésére szolgáló gyógyszerrel kezelhető a Duchenne-féle izomdystrophia

Világszerte hozzávetőleg minden 3600 fiúgyermekből egyet érint az izomelhalással járó, örökletes Duchenne-féle izomdystrophia. Jelenleg nem áll rendelkezésre specifikus kezelés, de a Neurology szakmai folyóiratban megjelent új kutatás eredménye szerint az erektilis diszfunkció kezelésére szolgáló egyes gyógyszerek a DMD esetében is hatékonyak lehetnek.

A petét és a spermiumot „összehozó” protein felfedezése ígéretes lehet a meddőség kezelésében

2005-ben japán kutatók felfedeztek egy fehérjét a sperma felszínén, amely felismeri a petét, és a két ivarsejt így képes egy embrióvá fuzionálni. A fehérjének a japán házassági szentély után az Izumo nevet adták. Brit kutatók nemrégiben megtalálták a fehérje párját a pete felszínén, amit a házasság és a termékenység római istennője után Junonak neveztek el.

Opioid-takarékos anaesthesiával alacsonyabb a mortalitás

A prostatectomián áteső betegeknél alkalmazott opioid-takarékos anaesthesia az általános anaesthesiához képest a szisztémás progresszió és a teljes mortalitás alacsonyabb valószínűségével függ össze, állítja a témában eddig folytatott legnagyobb esetszámú tanulmány. A Mayo Clinic tanulmányának eredményeit a British Journal of Anaesthesia online kiadása közölte.