Radiológia

Kontrasztanyag-indukált neuropathia megelőzésére szolgáló stratégiák

86 randomizált, kontrollált vizsgálat szisztematikus áttekintése és meta-analízise szerint mindössze két olyan stratégia létezik, amely némileg hatékony a kontrasztanyag–indukált neuropathia (CIN) megelőzésében, azok, melyek az N-acetilcisztein (NAc) mellett alacsony ozmolaritású kontraszt médiumot vagy sztatinokat használnak. A tanulmány eredményeit az Annals of Internal Medicine című orvosi szakfolyóirat online kiadása közölte.

2016.07.29. Radiológia

Új képalkotó módszerrel előre jelezhető az invazív stroke kezelést követő agyvérzés súlyossága

Stroke betegekkel folytatott vizsgálat során a kutatók agyi MRI képalkotás segítségével bebizonyították, hogy az invazív stroke terápiát követő vérzés súlyossága összefügg a vér-agy-gát sérülés mértékével. A National Institutes of Health (NIH) által finanszírozott tanulmány eredményeit a Neurology című szakmai folyóirat közölte.

2016.07.12. Radiológia

Kontrasztanyag kiváltotta túlérzékenység: iododerma - a hét képe

Az 57 éves férfi páciens 12 órája észlelt haematuriával jelentkezett a sürgősségi osztályon. Urográfia történt jódtartalmú kontrasztanyag felhasználásával. A vizsgálatot követően néhány órával generalizált, göbös bőrkiütések, összefolyó, gennyes hólyagok jelentkeztek a beteg arcán, fülén, és fülében, a törzsén, a karokon és a lábakon.

2016.07.06. Radiológia

Rosszindulatú daganat gyanúját keltő mellékleletek: mit tegyünk velük?

A képalkotó vizsgálatok egyre érzékenyebbé váltak az utóbbi években, és ez az esetek többségében hatékonyabbá teszi a radiológusok munkáját: a felvételeken a korábban láthatatlan részletek is kivehetőek, a pontos diagnózis így könnyebben felállítható. Előfordul azonban, hogy a munka épp emiatt válik nehezebbé: mit érdemes tenni a rosszindulatú daganat gyanúját keltő mellékleletekkel, amelyek mind gyakrabban bukkannak fel?

2016.07.05. Radiológia

Hitek és tévhitek a várólistákkal kapcsolatban

A CT/MR- vizsgálatra váró betegek jelentős része akár kilométereket utazna és fizetne is a gyorsabb ellátásért. Sokuknak ugyanakkor téves elképzelése van arról, mennyibe kerül valójában egy fizetős képalkotó diagnosztikai vizsgálat – derül ki a Diagnoscan Magyarország 2014-es piackutatásából, amelyet a szolgáltató 254 CT- vagy MR- vizsgálatra előjegyzéssel várakozó páciens körében végzett.

2016.06.26. Radiológia

Mennyi időt kell várni ma egy képalkotó vizsgálatra?

A betegek körében a hosszú előjegyzési idő, az előjegyzési listák váltják ki a legnagyobb elégedetlenséget ma Magyarországon. A több hetes, akár több hónapos várakozás már az ellátási folyamat elején nagyon rossz fényben tünteti fel a magyar egészségügyi ellátórendszert. Megoldást kell találni erre a problémára, hogy jobbá tehessük a magyar egészségügyet. Közösen. (x)

2016.06.12. Radiológia

Új utakon az agy fMRI vizsgálatai

John W. Belliveau és kutatócsoportja 1991-ben publikálta az emberi agy első, funkcionális mágneses rezonanciával (fMRI) végzett képalkotó vizsgálatának eredményeit, amelyben vizuális ingerlést követően mérték az agy aktivitását. Azóta 25 év telt el: az fMRI vizsgálatok ma már lehetővé teszik, hogy behatóan tanulmányozzuk az agy különféle funkcióinak hátterében álló mechanizmusokat, és fényt derítsünk az agy funkcionális neuroanatómiájának korábban nem ismert részleteire.

2016.05.02. Radiológia

A radiológia fényes jövő előtt áll

A radiológia izgalmas szakterület, és az elkövetkezendő években az orvostudomány számos területének fejlődéséhez fog elvezetni. A radiológia modalitások technológiai fejlődése a diagnosztikában új távlatokat nyit, és a jövőben ma még elképzelhetetlen diagnózisokat tesz lehetővé. Dimitris Moulavasilis, az Affidea vezérigazgatója cikkünkben a radiológia és a képalkotó diagnosztika jövőjét elemzi.

2016.04.11. Radiológia